Předseda Svobodných Petr Mach bude hostem chatu iDNES.cz.

Předseda Svobodných Petr Mach bude hostem chatu iDNES.cz. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Mach odmítl pakt s extremisty a zpochybnil ruskou intervenci na Krym

  • 676
Předseda Svobodných a Petr Mach nebude v europarlamentu spolupracovat s extremisty z Řecka a Maďarska. Zatímco už deklaroval možnou kooperaci se Stranou nezávislosti Spojeného království či francouzskou Národní frontou, v chatu se čtenáři iDNES.cz odmítl pakt se stranami Zlatý úsvit a Jobbik.

Petr Mach se stal europoslancem - prvním a jediným za stranu Svobodných - poté, co tato partaj ve volbách do Evropského parlamentu těsně překročila pětiprocentní hranici.

A zatímco s částí euroskeptických sil - úspěšnými stranami UKIP a Národní fronta z Británie a Francie - spolupracovat hodlá, v některých dalších případech se vůči spolupráci jasně vymezil. "Budeme ve frakci podobně smýšlejících. Nebudeme dohromady s nesnášenlivci jako maďarský Jobbik nebo Zlatý úsvit z Řecka," napsal v chatu čtenářům iDNES.cz.

Odpovědi Petra Macha

Odpovědi předsedy Svobodných a zvoleného europoslance čtěte zde

Do obdobné kategorie zařadil některé české publicisty, kteří na Svobodné před volbami útočili a vytýkali jim například to, že už nechtějí vystoupit z EU.

Na otázku, co říká kritice ze strany konzervativních kruhů, odpověděl takto: "Pana Petra Hájka nebo A. B. Bartoše (předsedu volebně neúspěšné Ne Bruselu - Národní demokracie, pozn. red.), na které zřejmě narážíte, nepovažuji za konzervativní kruhy, spíš za fanatiky. Na billboardech pro volby do EP jsme neměli 'vystoupení z EU', protože vystoupení z EU není v pravomoci Evropského parlamentu. Ze svého programu nijak neustupujeme."

Liška je, myslím, hodný člověk, TOP 09 elitáři

V jedné z odpovědí řešil Mach i vztah Svobodných k dalším politickým stranám. "Ke KSČM a zeleným nemáme žádný vztah. Liška je, myslím, hodný člověk, ale názorově jsou úplně jinde než my. Chtějí euro, chtějí biopaliva, solární elektrárny a mnoho regulací, které zdražují život. TOP 09 je podle mě strana elitářů, kteří se považují za pravici, ale nebudou nikdy váhat zdanit ostatní, aby peníze utratili 'moudře' a lépe než 'hloupý' lid. Myslím, že ve skutečnosti je mezi jejich voliči spousta levičáků," uvedl Mach.

Přes posílení stran kritických k EU si většinu udržely strany z frakcí, které dosud europarlament ovládaly - tedy evropští lidovci a socialisté. Mach svou příležitost vidí i v tom, že díky mandátu samotnému bude jeho hlas víc slyšet a že má nyní větší šanci oslovit voliče v Česku.

"Poslanecká sněmovna a změna našich zákonů a ústavy je náš hlavní cíl. Zvolení do europarlamentu nám, doufám, zvyšuje šanci říkat naše myšlenky nahlas," napsal čtenářům. Svobodné chce do příštích českých parlamentních voleb vést, mandát v europarlamentu by v tomto případě přenechal některému z náhradníků.

Referendum na Krymu

Zástupcům Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, která k volbám a referendům vysílá své pozorovatele (občas i do ČR), nebylo povoleno krymské volby sledovat.

V referendu nemohli obyvatelé hlasovat pro zachování původního statutu Krymu v rámci Ukrajiny (více zde). Poloostrov zaplnili zakuklení ozbrojenci, kteří odzbrojili ukrajinské jednotky a o nichž později ruský prezident Vladimir Putin řekl, že "za zády krymské domobrany samozřejmě stáli naši vojáci". Rusko přitom původně popíralo, že by na Krymu nasadilo své vojáky mimo základny  (kde jim vojenskou přítomnost umožňovala smlouva). Zakuklenci také disponovali nejmodernější technikou z výzbroje ruské armády (viz zde).

Podle řady svědectví docházelo před referendem k umlčování protiruských aktivistů a nezávislých novinářů na Krymu.

Na tyto konkrétní body nebyl Petr Mach dotázán a nekomentoval je.

Mach také čelil dvěma otázkám týkajícím se Ukrajiny. Na tu první - proč si myslí, že EU rozeštvala ukrajinský národ - odpověděl takto: "EU nabídla Ukrajině asociační dohodu výhodnou pro západ Ukrajiny a nevýhodnou pro východ Ukrajiny. Západu Ukrajiny by se usnadnil obchod s EU, východu by se ztížil obchod s Ruskem."

Referendum o odtržení Krymu označil za právo obyvatel rozhodnout o svém osudu.

"Na Krymu jsem kdysi byl a jak jsem tam poznal místní lidi, tak věřím tomu, že většina byla pro odtržení od Ukrajiny a pro připojení k Rusku. I když není jasné, jestli na Krymu byly ruské jednotky nebo ne, Svobodní intervenci - pokud to byla intervence - odsoudili. Jsme proti takovým intervencím. Současně jsme ale řekli, že uznáváme právo Krymanů si o svém osudu rozhodnout," odpověděl.

Petr Mach hodlá dál bydlet v Česku a do práce "dojíždět". Tedy především do Štrasburku na schůze europarlamentu. Do výborů, které pracují v Bruselu, se příliš nechystá. "Mám v plánu poctivě hlasovat na plenárních zasedáních ve Štrasburku. Všelijaká zasedání v Bruselu chci vynechat, nechci, aby se ze mě stal nějaký 'bruseločlověk', řekl iDNES.cz (viz rozhovor).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video