Slova o "lupiči" Rittigovi pronesl nynější ministr zahraničí Lubomír Zaorálek u řečnického pultu v Poslanecké sněmovně 14. února 2013 (ilustrační foto)

Slova o "lupiči" Rittigovi pronesl nynější ministr zahraničí Lubomír Zaorálek u řečnického pultu v Poslanecké sněmovně 14. února 2013 (ilustrační foto) | foto: ČTK

Zaorálek musí poslat Rittigovi omluvný dopis, rozhodl soud

  • 177
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek musí zaslat Ivo Rittigovi omluvný dopis. Podle soudu politik uvedl nepravdivě, že se u Rittiga našlo při domovních prohlídkách zlato. Rozhodnutí je nepravomocné.

Jak poznamenala sama soudkyně Veronika Křesťanová, soud vyhověl žalobci Rittigovi z jedné čtvrtiny, Zaorálkovi ze tří čtvrtin. Přesto mají obě strany pocit, že vyhrály. Zaorálek například nemusí uveřejňovat omluvu v tisku, ani Rittigovi zaplatit jím požadovanou stotisícovou částku jako odškodnění. Rittig naopak musí uhradit náklady řízení ve výši 18 tisíc korun, protože jeho žaloba byla z většiny neúspěšná.

Soudkyně poukázala na to, že Zaorálek uvedl, že se u známého lobbisty při domovních prohlídkách našlo také zlato. Tato informace se nepotvrdila. Soud ji proto má za lživou. "Informace o zlatě u Rittiga byla pouhou indicií. Pouze ve zpravodajství Novy se objevilo, že u něj zasahovali psi vycvičení na hledání zlata," konstatovala samosoudkyně Křesťanová.

Za slova o lupiči se podle soudu politik omlouvat nemusí. "Žalovaný realizoval svobodu projevu," vysvětlila soudkyně a citovala některé Rittigovy živé kauzy jako etický kodex Lesů ČR nebo jízdenky pro dopravní podnik.

Nemajetný Rittig

Domy na pražských Vinohradech, které využívá podnikatel a lobbista Ivo Rittig.

Lobbista svůj majetek převedl na právníky či firmy. Policisté nyní mají plán, jak se k jeho majetku dostat.

Rittig Zaorálka žaloval za to, že jej loni 14. června na půdě Poslanecké sněmovny nazval "lupičem". Uvedl také, že u něj a u Romana Janouška policie při domovních prohlídkách zabavila deset kilogramů zlata a 150 milionů korun.

Výrok nebyl proti Rittigovi, ale proti Nečasovi

Zaorálkova slova zazněla od řečnického pultu v reakci na projev tehdejšího premiéra Nečase. Toho vyzýval, aby odstoupil kvůli kauze Nagyová, jinak že špiní dobré jméno všech poslanců.

Advokát Petr Topinka hájil svého klienta Lubomíra Zaorálka, že vůbec nepronesl, že by se u Rittiga našlo zlato nebo velká hotovost (jak to o něm tvrdí žaloba). "Pronesl to v otázce a polemicky," vysvětlil advokát ve své velmi obsáhlé závěrečné řeči.

Se Zaorálkovým výrokem o Rittigovi jako "lupiči“ pak Topinka uvedl, že věta neměla nijak poškodit právě Rittiga, ale jejím cílem byl tehdejší premiér Petr Nečas. "Šlo o to, že se premiér stýká s lidmi nevalné pověsti. Zaorálek vyčítal vládě, že nedodržuje zákony,“ vysvětlil Topinka.

Dodal, že Zaorálek mluvil ve veřejném zájmu. "Byl to dokonce jeden z nejzávažnějších projevů pronesených ve veřejném zájmu v loňském roce," zdůraznil právník.

Zaorálkovi právník doporučí odvolání

Právníkům obou stran výrok soudu tak trochu zamotal hlavu. Oba měli pocit, že spíš uspěli a že se poradí s klientem, zda se odvolat. "My jsme sice vyhráli, ale bylo to takové Pyrrhovo vítězství. V rozsudku zůstal ten dopis. Klientovi spíš doporučím odvolání," konstatoval Zaorálkův právník Topinka.

"Je na soudu, jakou formu omluvy zvolí. Že nám nepřiznali peníze, není zas až tak podstatné," komentoval verdikt právník Rittiga Vladislav Jirka.

Rittiga policisté obvinili z praní špinavých peněz, později si vyslechl také obvinění v souvislosti s únikem informací z Bezpečnostní informační služby. K těm se mohl dostat právě přes Janu Nagyovou, dnes Nečasovou.

Nejní to zdaleka poslední soud podobného druhu. Jirka potvrdil, že Rittiga zastupuje asi v šesti takových sporech. Pokud se ministr neodvolá, má na omluvu lhůtu třicet dní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video