Vztahy mezi Slovenskem a Maďarskem jsou nejhorší v novodobé historii. Slovensko odepřelo vstup na své území maďarskému prezidentovi. (21. srpna 2009)

Vztahy mezi Slovenskem a Maďarskem jsou nejhorší v novodobé historii. Slovensko odepřelo vstup na své území maďarskému prezidentovi. (21. srpna 2009) | foto: ČTK

Odteď už žádné Felvidék. Na Slovensku začal platit sporný jazykový zákon

  • 389
Na stadion v Dunajské Stredě, tam, kde se vloni poprali maďarští fanoušci s policií, dnes přijede na čtyři tisíce lidí. Nebudou to fanoušci, spíš antifanoušci. Slovenského jazykového zákona, který dnes vstupuje v platnost. Maďaři, které budou svážet autobusy Strany maďarské koalice, chtějí protestovat proti diskriminaci.

S výjimkou jednoho proslovu se bude řečnit v maďarštině. A maďarská menšina hodlá po Slovensku rozvěsit i billboardy, které budou vědomě zákon porušovat. Budou jen v maďarštině.

Jazykový zákon totiž nařizuje, aby na úředních i reklamních tabulích byl text vždy nejprve slovensky, teprve pak jiným jazykem. Za porušení zákona budou hrozit pokuty v přepočtu až 150 tisíc korun.

Ministr kultury Marek Maďarič se proto už preventivně do Maďarů obul. "Je to (billboardy) nebezpečný, protidemokratický precedens," komentoval ministr pro deník SME chystané maďarské "trucakce". Vědomé nerespektování zákona podle něj politika a politickou stranu, která to dělá, diskvalifikuje.

Kvůli jazykovému zákonu si Maďaři na Slovensko stěžovali u Evropské unie i v Bílém domě. Podle nich Ficova vláda používá "tyranské, protimaďarské, protimenšinové, netolerantní a diskriminační metody".

Naopak Slováci usilují o to, aby se jejich zákon na evropskou půdu "zatahoval" co nejméně. Ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák zákon brání s tím, že jej Maďaři účelově dezinterpretují. Fámy, že slovensky bude muset mluvit i zraněný se záchranářem, nemají v zákoně oporu. Soukromého dorozumění se totiž norma netýká.

"Felvidék, děti, nebyl. Když už, tak Slovensko"

A ještě je tu jedna novinka. Maďarské děti, které dnes přijdou do maďarských škol na Slovensku, se už nebudou učit o tom, co znamená Felvidék (Horní země). Jak napsal list Pravda, ministr školství Ján Mikolaj totiž historické pojmenování části Rakouska-Uherska (dnešní Slovensko) považuje za hanlivé.

"Slováci tehdy nebyli ještě národem v moderním slova smyslu. Ten název může připadat hanlivý jedině slovenským politickým špičkám," řekla Pravdě historička Eva Kovalská ze Slovenské akademie věd.

Přestože Bratislava má s Budapeští nejhorší vztahy v novodobé historii, něčeho přece jen dosáhla. Poté, co prezident Gašparovič před volbami naháněl hlasy citáty typu: "Ti, kdo neovládají slovenštinu, se stávají na Slovensku druhořadými občany", se Budapešť zařekla, že se se slovenskými politiky bavit nebude.

Slováci ignoranci nesli tak těžce, až maďarskému prezidentovi, který se obešel bez schůzky se svým protějškem, zakázali vstoupit na slovenské území. - o incidentu na hranici si přečtěte zde

Přesto se Slováci přece jen řádné diplomatické schůzky dočkají. Premiér Gordon Bajnai se sejde s Robertem Ficem. Podle Slováků: "Konečně seriózní dialog." Podle Maďarů: "Slováci přijdou na kobereček."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video