David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR

David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR | foto: ČTK

ODS posílá ke dnu kontrolu státních firem, tvrdí neziskovky i TOP 09

  • 31
Neziskové organizace varovaly, že pod stůl může spadnout změna, která by umožnila Nejvyššímu kontrolnímu úřadu nahlížet do hospodaření městských a státních firem. Podle neziskovek se může stát, že koaliční politici nepodpoří protikorupční novelu, protože ODS už několikrát "couvla".

"Návrh, který nyní leží v Poslanecké sněmovně, byl již dvakrát odložen z programu schůze. Podle našich informací je to kvůli odporu ODS," řekl Jiří Boudal ze sdružení Ekologický právní servis.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura iDNES.cz řekl, že jeho strana má problém s pozměňovacím návrhem, který říká, že Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) by mohl nahlížet do hospodaření státních a městských firem. "Ve vládním návrhu toto není a my jsme připraveni podpořit návrh tak, jak prošel vládou. Kontrola státních, krajských nebo městských firem není dostatečně prodiskutovaná," uvedl Stanjura.

Jednání koalice

V úterý se sejde koaliční pracovní skupina, která má řešit změny v pravomocích NKÚ. Podle vicepremiérky Karolíny Peake (VV) bude na programu rozšíření pravomocí a pravidla pro výběr kandidáta na pozici prezidenta NKÚ. "Věci veřejné navrhují rozšíření pravomocí i na kontrolu hospodaření firem, ve kterých je většinovým vlastníkem obec, kraj nebo stát. Tedy například České dráhy či Dopravní podnik hlavního města Prahy," sdělila Peake.

Kontrola hospodaření státních a městských firem je ale podle neziskových organizací velmi potřebná. Ředitel Transparency International David Ondráčka například jmenoval kauzy spojené s pražským Dopravním podnikem. "To, co se děje tam, je klasický případ organizovaného zločinu," řekl na tiskové konferenci Ondráčka. Média postupně upozornila na sérii kauz. Mimo jiné vyvádění 17 haléřů za každou jízdenku do soukromé firmy nebo na podivný pronájem velkoplošných obrazovek ve stanicích metra.

"Obáváme se, že ačkoliv má návrh podporu čtyř z pěti parlamentních stran kromě ODS, je možné že neprojde a koalice z něj ustoupí, nebo že bude jednání i nadále odkládat," dodal Boudal.

Neziskové organizace proto společně apelují na politiky, aby změnu podpořili. Jenže výzva se nejspíš mine účinkem. "Pokud není shoda, tak tento návrh neprojde, protože podle koaliční smlouvy máme podporovat vládní návrhy nebo ty, na kterých se koalice shodne," řekl iDNES.cz Stanjura.

Změnu zákonů kvůli rozšíření pravomocí NKÚ schválila vláda už loni v dubnu. Umožňuje, aby Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v budoucnu kontroloval kromě státního majetku také hospodaření krajů, obcí, zdravotních pojišťoven nebo veřejných vysokých škol. (Více o jednání vlády čtěte tady.)

Koaliční lídři nejednali, na téma kontroly státních firem jim nezbyl čas

Podle neziskových organizací, které se zaměřují na boj s korupcí, se od rozhodnutí vlády mělo téma NKÚ dostat na schůzku koaličních špiček. Jenže ty o něm zatím nejednaly. "Nebyl na to čas," uvedl Stanjura. "Podle našich informací mělo proběhnout několik koaličních jednání. Vždy byla odložena. Další by se, dle našich informací, mělo uskutečnit v úterý 21. února," dodal Boudal.

Stanjura popsal, že byla ustavena pracovní skupina, která se sestává z místopředsedkyně VV Karolíny Peake a poslanců Stanislava Polčáka (TOP 09) a Marka Bendy (ODS). Jednat bude v úterý. Kromě pracovní skupiny se žádná další schůzka konat nebude."Jednání K9, pokud vím, k tomuto tématu žádná ze stran nepožadovala," dodal šéf klubu ODS.

Právě Polčák předložil návrh, aby NKÚ kontrolovala i státní a městské firmy. "Na všech výborech, kde se materiál projednával, jej nepodpořila jen ODS. Já se jí nyní chci ptát, jak chce naplnit koaliční smlouvu, která zmiňuje, že se zvýší obchodních korporací pod patronací státu, krajů či měst," řekl iDNES.cz Polčák. Podle něj to vše může skončit vznikem "kvazidozorčí rady" nebo nového úřadu. "Od úterní schůzky neočekávám výrazný posun, protože ODS je přesvědčena, že úpravu kontroly nad Českými drahami nebo ČEZ státu škodí," dodal Polčák.

Do dění na NKÚ nezasáhne zdaleka jen politika. Jeho šéf František Dohnal se v pondělí u Městského soudu v Praze zpovídal za to, jak utrácel peníze úřadu a z toho, že odmítl kontrolu poslanců. (Více o soudním jednání čtěte tady.)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video