Schwarzenberg dodal, že českého postoje se obávají nejen členské země, ale i zájemci o vstup do EU.

Schwarzenberg dodal, že českého postoje se obávají nejen členské země, ale i zájemci o vstup do EU. | foto: Reuters

Odmítnutí Lisabonu by Česko uvrhlo do izolace, varoval Schwarzenberg

  • 142
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg cítí z celé Evropy obavy z české vládní krize a možných dopadů na ratifikaci Lisabonské smlouvy a tím i na rozšiřování Unie. Zamítnutí dokumentu v Praze by vedlo k "naprosté izolaci" Česka v EU, varoval Schwarzenberg po setkání ministrů na zámku Hluboká.

"Nechci popisovat, co by to pro naši zemi znamenalo," řekl šéf české diplomacie po neformálním jednání ministrů zahraničí zemí EU v jižních Čechách.

"Pro nás by to byl hrozný výsledek. Jak je známo, Irsko jako ostrov má aspoň volný přístup k moři. My jsme ale úplně obklopeni EU. Tudíž bychom se v ní sami izolovali," uvedl ministr, který současně ujišťoval, že smlouva v Česku ratifikována bude. Zatím se k ní nevyslovil Senát.

Vedle Česka smlouvu nepřijalo Irsko, které k ní chystá opravné referendum. Irové totiž o reformní smlouvě rozhodovali jediní v Unii všelidovým hlasováním.

čtěte: Země Balkánu patří do Unie, shodli se ministři na Hluboké

Ministr dodal, že českého postoje se obávají nejen členské země, ale i zájemci o vstup do EU. Země západního Balkánu mají strach, že by Česko mohlo odmítnutím nové smlouvy další rozšiřování EU zablokovat. Smlouva totiž adaptuje unijní instituce na činnost i při velkém počtu členů EU a panují obavy, že nebude-li ratifikace napříč Unií dokončena, její činnost to ochromí a uvrhne ji to do vnitřní krize.

"Každý se bál, že my to všechno ještě úspěšně zablokujeme. Také západní země se obávají toho, že bychom vstup Lisabonské smlouvy v platnost zbabrali. Každý z našich partnerů má z našeho chování obavy," prohlásil český ministr.

Solana: Lisabon je budoucnost

Německo a Francie tvrdí, že bez Lisabonské smlouvy nelze do EU brát další členy. Schwarzenberg s tímto názorem nesouhlasí, ale připustil, že pokud v Unii tyto názory budou, těžko s tím lze něco dělat. "Jasně to řekla Francie, jasně to řeklo Německo, tak by tomu tak bylo," konstatoval.

Lisabonská smlouva má nahradit nynější smlouvy o EU. Musí ji ratifikovat všechny země EU. Nyní Unie funguje na základě smlouvy z Nice, ozývají se však hlasy, že ta nestačí pro úpravu poměrů v EU o 27 členech.

"Smlouva z Nice je smlouvou minulosti a Lisabonská smlouva je smlouvou budoucnosti," komentoval to dnes před novináři vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana.

Vláda by měla předsednictví dotáhnout, míní ministr

Pokud jde o budoucnost českého předsednictví po čtvrteční demisi vlády, Schwarzenberg je pro to, aby odstupující kabinet vládl až do konce června, do kdy Česko Unii povede.

Pak by měly následovat co nejrychlejší volby. "Aby se pročistil vzduch," poznamenal. Lídři ODS a ČSSD Jiří Paroubek a Mirek Topolánek se dnes setkali a podle Paroubka dojednali datum předčasných voleb na říjen. - čtěte Paroubek s Topolánkem se dohodli na volbách, budou zřejmě v říjnu

"Považoval bych to asi za škodu pro republiku," řekl o možnosti výměny vlády ještě během českého předsednictví. Přípravy na současnou roli v EU trvaly dva roky, připomněl. "Teď by do toho měli nastoupit lidé, kteří v tom procesu nebyli," řekl s tím, že než by si nová vláda vytvořila zázemí, bylo by předsednictví u konce a promeškala by se řada týdnů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video