Poštovní doručovatel nahlíží přes zavřené dveře do federálního úřadu, který je

Poštovní doručovatel nahlíží přes zavřené dveře do federálního úřadu, který je kvůli rozpočtovému provizoriu zavřený. Má pro ně spoustu zásilek. | foto: AP

Zalijte kytky, odhlaste se z e-mailu, zavíráme, zní kancelářemi v USA

  • 16
Když se šéf Arlingtonské centrály Amerického výboru pro válečné památníky Michael Conley postavil do čela konferenčního stolu, bylo úterý 9 hodin dopoledne. Tvářil se zasmušile. Všem kolegům v místnosti musel oznámit, že je kvůli politickým tahanicím mezi demokraty a republikány čeká nucené volno bez nároku na mzdu.

"Naneštěstí, ten den skutečně nastal," řekl s vážnou tváří spolupracovníkům. "Úřad pro řízení a rozpočet už vydal pokyny nezbytné k tomu, aby byl celý proces uveden do chodu," dodal. Přesto se přítomné snažil ubezpečit, že výpadek financování způsobený neschopností zákonodárců se dohodnout, nebude trvat věčně.

"Všichni dočasně propuštění obdrží dopis z oddělení lidských zdrojů," oznamuje  vedoucí personálu Conley. Jakmile pracovníci dostanou potvrzení z lidských zdrojů, musejí úřad opustit. Mají na to čtyři hodiny.

Z jednadvaceti přítomných lidí v místnosti bude Conley jediný, kdo přijde do práce i v dalších dnech. Podobné je to i na dalších 25 pobočkách Amerického výboru pro válečné památníky (ABMC) po celém světě. Na každém z pracovišť zůstane vždy pouze jeden vedoucí úředník, informoval list The Washington Post

Shutdown v USA

V úterý se podobný proces "dočasného propouštění" dotkl okolo 800 tisíc federálních zaměstnanců pracujících v USA i ve světě. Na webových stránkách jednotlivých úřadů se objevují upozornění o prozatimním uzavření, povinně se zálohují citlivá data a pracovníci dopředu zalévají rostliny nebo si je rovnou berou domů. Kóje, typické pracovní prostředí amerických úředníků, zůstávají prázdné na neurčito.

V nedalekém Námořním personálním velitelství v Arlingtonu pracuje vedle civilních zaměstnanců i armádní personál. Úterní dopoledne tyto federální zaměstnance rozdělilo na dvě poloviny. Všichni, co nosí uniformu, zůstávají jako "klíčoví zaměstnanci" ve službě bez nároku na mzdu, zatímco většina jejich kolegů civilistů odchází domů.

"Chci vám všem osobně říct, jak smutné je pro mě o této situaci byť jen mluvit," řekl viceadmirál Wiliam Moran na ranní schůzi vojenského personálu velitelství. "Nepochybuji však o tom, že víte proč jste zde a jaké jsou vaše povinnosti," ukončil svoji řeč.

Od roku 1976, kdy byl v USA zaveden současný systém schvalování rozpočtu, zažili američtí úředníci obdobnou situaci už sedmnáctkrát. Například během Reaganovy vlády museli zůstat doma opakovaně, vždy však maximálně na tři dny.

Rekord padl v tomto ohledu během funkčního období Billa Clintona v roce 1995. Kvůli tahanicím o podobě rozpočtu tehdy úředníci dostali neplacené volno celkem na 27 dnů (včetně víkendů). Sluší se také podotknout, že státním zaměstnancům byla tenkrát zpětně vyplacena mzda i za dny, kdy vhledem k hádkám politiků do práce nemohli (více o minulých případech čtěte zde). 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video