Česká televize

Česká televize | foto: iDNES.cz

Odbory ČT napadly výběr ředitele, volají po zásahu politiků

  • 98
Odboráři z České televize kritizují Radu ČT za dosavadní průběh výběru nového generálního ředitele televize. U finalistů volby jim vadí vzdělání nebo těsné spojení s bývalým ředitelem Janečkem. Volají proto po zásahu poslanců. Radní Dana Eklová v tom vidí pokus o nátlak.

"První kolo výběrového řízení na nového generálního ředitele přineslo více otázek než odpovědí, neboť Rada ČT nepochopitelným způsobem porušuje pravidla, která sama předem nastavila," píše v tiskové zprávě předseda odborů České televize Antonín Dekoj.

Na stanovisku se shodl výkonný výbor Nezávislé odborové organizace ČT. Ta sdružuje většinu zaměstnanců televize.

Radním, kteří příští týden budou generálního ředitele volit, odbory vyčítají například to, že mezi pětici finalistů postoupil kandidát, jehož vysokoškolský diplom dosud neuznala žádná česká univerzita. Jan Svoboda získal titul MBA na Nottingham Trend University. Předseda Rady ČT Milan Uhde před volbou finalistů upozornil, že tento titul v Česku podle ministerstva školství nebyl uznán. Přesto jej radní z výběrového řízení nevyřadili.

"Mé vzdělání ve smyslu splnění podmínek výběrového řízení pokládám za nepopiratelné," komentoval již dříve situaci Svoboda.

Odborářům se nelíbí ani to, že Rada ČT poslala do finále Romana Bradáče, současného výkonného ředitele ČT24, který pro veřejnoprávní televizi pracuje sedmnáct let a mimo jiné krátce vedl kancelář tehdejšího generálního ředitele Jiřího Janečka.

"Proč Rada ČT, deklarující nutnou změnu ve vedení ČT, vybrala do pětice finalistů kandidáta, který je dlouhou dobu součástí dnešního managementu?" ptá se v prohlášení pro tisk Dekoj.

"Všichni v ČT dobře vědí, že můj vztah s bývalým generálním ředitelem v posledním roce výrazně ochladl. Souviselo to s nenaplněnou představou o restrukturalizaci. Nefungovala tak, jak měla," řekl iDNES.cz Roman Bradáč.

Odborům vadí i to, že radní o finalistech hlasovali tajně. Tajně budou hlasovat i 21. září o generálním řediteli.

Odbory volají po zásahu poslanců, radní to označuje za lobbing

Odbory se kvůli kritice tiskovou zprávou obrátili i na poslance a žádají je, aby jednali. "Výkonný výbor odborů se v tuto chvíli obrací na Poslaneckou sněmovnu, která Radu ČT zvolila a jako jediná může její konání ze zákona kontrolovat, aby se situací kolem skandálního průběhu předmětného výběrového řízení začala neprodleně zabývat," míní Dekoj.

Volání po politickém zásahu rozčílilo místopředsedkyni Rady ČT Danu Eklovou. "Je to lobbing," řekla iDNES.cz Eklová. "Připadá mi směšné, že ti samí odboráři, kteří nás pořád napadají z toho, že jsme politiky ovládaní, chtějí teď po politicích, aby to řešili. Byla bych nesmírně vděčná, aby do toho odboráři nemotali politiky a nechali nás svobodně a svébytně rozhodnout," dodala.

První kolo volby podle Eklové proběhlo regulérně a demokraticky. "Taky nejsem některými kandidáty, kteří postoupili do finále, nadšena. Nicméně tajná volba je naprosto demokratický a regulérní způsob hlasování, který byl dopředu deklarován," dodala Eklová s tím, že podle ní se odborářům nebude líbit žádný kandidát, protože se obávají změn, které nový ředitel přinese.

Poslanec Walter Bartoš (ODS) upozorňuje, že přání odborů zůstane nevyslyšeno. "Něco takového není možné. Poslanci sice volí členy Rady ČT, ale do jejího fungování už nemohou zasahovat. Jedině tak, že Radě neschválí výroční zprávu. Takový krok pak teoreticky může vést k odvolání radních," popsal Bartoš, který zasedal ve sněmovním volebním výboru, jenž vybíral členy Rady. Výroční zprávu, která bude zohledňovat mimo jiné volbu ředitele ČT, budou mít poslanci na stole nejdříve příští rok.

Předseda Rady ČT Milan Uhde uznání Svobodova diplomu před volbou finalistů vysvětloval tím, že radní vyhověli jeho námitce. V ní tvrdil, že v podmínkách výběrového řízení nebylo specifikováno, zda se jedná o vzdělání v ČR nebo v zahraničí. V Česku je titul MBA považován za nadstavbu vysokoškolského vzdělání, která je spojována s vyššími manažerskými funkcemi.

Uhde také v rozhovoru pro iDNES.cz dříve řekl, že tajnou volbu má Rada ČT ve stanovách. Hájil ji tím, že ovlivnitelnost je velmi těžce doložitelná i při veřejné volbě. "Jsem přesvědčen, že jestli je někdo pod něčím vlivem, bude tomu tak i při veřejné volbě. Zrušení tajné volby žádnou objektivitu nenastolí, to je omyl," míní Uhde.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video