Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Uhde: Volba ředitele ČT bude hladká, naznačují to sympatie rady

  1:41aktualizováno  1:41
Práce Rady České televize bude za dva týdny sledovanější než kdy předtím. Radní z vybrané pětice kandidátů zvolí nástupce Jiřího Janečka, který rezignoval. Předseda Rady ČT Milan Uhde věří, že volba bude hladká, protože už její předkolo ukázalo na sílu jednoho z kandidátů.

Předseda Rady České televize Milan Uhde (7. září 2011) | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

Středeční výběr pěti kandidátů proběhl hladce, jména vyšla ze dvou kol volby Rady ČT. O čem to svědčí?
Myslím si, že sympatie a důvěra byly tak jednoznačné, že ti, kteří mají jiný názor, se ocitli v hluboké menšině.

Nejvíc hlasů - tedy dvanáct - dostal bývalý ředitel TV Nova Petr Dvořák. Je to důkaz toho, že je favoritem radních?
Dostal dvanáct hlasů z patnácti. Pokud ti, kteří ho volili, nezmění za čtrnáct dnů mínění, pak to vyjadřuje velkou důvěru členů rady v pana Dvořáka.

Mezi pětici se probojoval ale i prezident Česko-německé obchodní a průmyslové komory Radomír Šimek. Ten s vedením médií příliš zkušeností nemá...
Nejlepší odpověď na to, proč se tam pan Šimek probojoval, by byla: Zeptejte se těch členů rady, kteří ho volili. Já to nebyl.

Proběhne za dva týdny tak hladce i samotná volba generálního ředitele?
Myslím, že ano.

Rada kladla důraz na transparentnost volby. O některých kandidátech přitom nebylo možné zjistit ani to, jaké mají povolání. Proč jste kromě jejich projektů nezveřejnili i jejich životopisy?
Životopis byl součástí těch materiálů. Nezveřejnili jsme ho proto, že se domníváme, že je to soukromá věc každého kandidáta.

Kdo je Milan Uhde

Napsal na pět desítek divadelních her a dramatizací. Mezi jeho nejznámější díla patří Balada pro banditu. V 70. letech upadl v nemilost komunistického režimu a ocitl se na seznamu zakázaných autorů.

Patřil mezi první signatáře Charty 77. Od června 1990 byl ministrem kultury. Po dvou letech usedl do křesla předsedy České národní rady a se vznikem České republiky se stal předsedou Poslanecké sněmovny. Tuto funkci vykonával až do června 1996, poslancem byl šest let, do roku 1998.

Milan Uhde se narodil 28. července 1936 v rodině právníka a advokátky. Žije v Brně.

Radní při volbě museli a ještě budou muset za plentu. Proč je hlasování tak tajné?
Já bych se nestyděl dělat volbu veřejnou a říci, koho podporuji. Ale je-li ve stanovách tajná volba a členové byli pro tajnou volbu, pak to tak musí být - proto ta plenta. Dospěli jsme k názoru, že říkat o volbě, že je tajná, a přitom ji improvizovat na stole, kde každý může zašilhat okem k sousedovi. Pak se z toho mohou zrodit pomluvy, že ten slíbil volit toho a ten zase toho a pak to nesplnil. Dělá-li se tajná volba, má být do důsledku tajná. V tom jsme se všichni shodli. A ne že tady bude kdekdo kouzlit s papírem a zakrývat ho rukou.

Nevedlo by odtajnění volby k odbourání spekulací, kdo na koho má při volbě vliv?
Jsem přesvědčen, že jestli je někdo pod něčím vlivem, bude tomu tak i při veřejné volbě. Zrušení tajné volby žádnou objektivitu nenastolí, to je omyl. Pokud, teď si vymýšlím, dá kandidát někomu z rady 200 tisíc, aby ho volil, tak on vstane a řekne, že jeho projekt byl nejlepší, nejvíc se mu líbil. To, že by jednal pod vlivem odměny, je ale nezjistitelné, a tedy i nepostižitelné. Tajná volba se proto stala zvykem a já nemyslím, že by se něčeho dobrého dosáhlo, kdyby se tento zvyk zlikvidoval. Důležitější než způsob volby je, aby členové rady byli neovlivnitelní. Pokud bude rada zvolena z neovlivnitelných lidí, tak mohou hlasovat třeba na náměstí. Jestli do ní budou zvoleni lidé, kteří jsou přizpůsobiví, můžete vymýšlet opatření, jaká chcete, a oni budou stále v zajetí nápovědy.

A je současná rada v zajetí nápovědy, nebo je neovlivnitelná?
Musím věřit, že její členové jsou neovlivnitelní. Podle mě je strašně důležitý, a Poslanecká sněmovna si to začala uvědomovat až v poslední době, výběr členů mediálních rad. Ten byl dosud podceňován. Proto tam přicházeli různí lidé, kteří se o sdělovací prostředky nezajímali, ale šli tam z nějakého kamarádského podnětu. Přitom by tam měli sedět ani ne tak odborníci, vždyť Rada ČT reprezentuje laickou veřejnost, ale ti, co se o televizi zajímají a dívají se na ni. A některé členy minulé Rady ČT jsem podezíral, že se na obrazovky moc nedívají.

Cítil jste nějakou snahu o ovlivnění dosavadního průběhu volby?
Já jsem pod žádným vlivem nebyl, ani jsem žádný nepocítil. Pokud ovšem nepokládám za vliv telefonát kamaráda-spisovatele, který by rád viděl v čele ČT toho nebo onoho. Většinou musím říci, že takové tipy byly neuplatnitelné. Za ostatní členy rady mluvit nebudu, mě nikdo neovlivňoval, nikdo mi nic nesliboval.

Rada vybrala pětici kandidátů

Z 32 kandidátů ve středu Rada ČT vybrala pět jmen. Mezi nimi je bývalý šéf TV Nova Petr Dvořák, bývalý výkonný ředitel Óčka Hynek Chudárek, prezident Česko-německé průmyslové komory Radomír Šimek, šéf zpravodajství ČT Roman Bradáč a bývalý ředitel marketingu TV Prima Jan Svoboda.

Rada se chce ještě do volby generálního ředitele zabývat současným nastavením podmínek jeho zaměstnanecké smlouvy. Proč ji chcete přehodnocovat? Povede to ke snížení platu a kritizovaných odměn?
Ne. Je to spíše příležitost k tomu, abychom se na tu smlouvu podívali a podle potřeby ji podrobili určité revizi, protože se objevily určité stížnosti, že je příliš benevolentní, že málo k čemu zavazuje a odměny jsou vysoké. Pomohou nám i právníci. Třeba se nakonec ukáže, že žádné změny nebude nutné dělat.

Jakým způsobem bude probíhat volba generálního ředitele z pěti vytipovaných kandidátů?
Každý kandidát dostane deset minut na to, aby se představil se svým projektem. Třicet minut pak bude vystaven dotazům členů Rady ČT. Je velmi důležité vidět, jaké má kandidát vystupování. Poznáte, jak bude jednat se svými spolupracovníky, jak bude ČT reprezentovat před veřejností, jestli bude říkat všeobecně známé věci nebo se ukáže, že má osobitý přístup k tématům. To všechno je důležité a může to volbu velmi ovlivnit.

Co by se stalo, kdyby se kandidát tohoto představení neúčastnil?
Podmínkou výběrového řízení je, že musí přijít. Nedorazí-li, je vyřazen, čímž ztrácí příležitost ucházet se o tu funkci. Ale nevím, jak bychom se chovali, kdyby třeba onemocněl, případně by neúčast ovlivnil zásah vyšší moci.

Kdy se generální ředitel ujme funkce?
Jsem přesvědčený, že 22. září může začít fungovat. Nevím, zda to není v rozporu s nějakým zákonem, ale domnívám se, že jakmile je zvolen, může se ujmout funkce.Hlavní zprávy

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Z tanečního parketu do basy. Když komunisté trestali mládež za rokenrol

Před šedesáti lety si komunistická moc v Praze došlápla na desítky mladých lidí, kteří se provinili pouze tím, že tančili rokenrol. V očích režimu propagovali...  celý článek

Nová kniha vychází z cyklu iDNES.cz 100 pohledů na Česko.
Portál iDNES.cz má první publikaci. Projekt 100 pohledů vychází knižně

Server iDNES.cz má první knihu. Vznikla z unikátního projektu 100 pohledů na Česko, který si během dvou let, kdy je publikován na stránkách iDNES.cz, našel...  celý článek

Jiří Kučera jako první vyfotil divoké vlky na Šumavě.
První snímky divokých vlků ze Šumavy ulovil fotograf poblíž Modravy

Byli čtyři, před zimou vypadali v dobré kondici a s vlky, kteří před nedávnem utekli z výběhu v Bavorsku, neměli nic společného. Nedaleko Modravy se o víkendu...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.