Voják loajální libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu střeží jednu ze silnic do Tripolisu (1. března 2011)

Voják loajální libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu střeží jednu ze silnic do Tripolisu (1. března 2011) | foto: AP

Od bouří na východě po boje o Tripolis. Libyjská revolta den po dni

  • 4
Stačily pouhé dva týdny od začátku protestů na východě Libye a čtyři dekády dlouhá vlády Muammara Kaddáfího se chýlí ke konci. Projděte si vývoj nepokojů v severoafrické zemi bohaté na ropu den po dni.

15. února - Ve východolibyjském pobřežním městě Benghází (asi 1000 kilometrů východně od Tripolisu) protestovalo večer několik set lidí proti zatčení jednoho z aktivistů za lidská práva. Šlo o první větší protivládní protesty v zemi po obdobných demonstracích v sousedním Tunisku a Egyptě, kde odstoupili dlouholetí prezidenti země.

16. února - Stovky lidí se střetly se stoupenci vlády a s policií ve městě Benghází, protivládní protesty se konaly i ve třetím největším městě Bajdá na východě země. V dalších městech vyšly stovky Libyjců do ulic na podporu vůdce Muammara Kaddáfího.

17. února - Exilová opozice vyzvala k "dni hněvu". Demonstranti se střetli s pořádkovými silami v několika městech na východě země, kde přišlo o život na 50 lidí. V Tripolisu manifestovali stoupenci Kaddáfího. V dalších dnech pokračovaly protesty na východě země.

Syn libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajf Islám při projevu k národu

20. února - První protesty i v Tripolisu, v Benghází zahynulo údajně 60 lidí. Podle Human Rights Watch zahynulo v zemi 233 lidí. Syn vůdce Muammara Kaddáfího Sajf Islám řekl, že zemi hrozí občanská válka. Začala evakuace občanů západních zemí z Libye.

21. února - Opoziční síly dostaly pod kontrolu několik měst na východě země včetně Benghází.

22. února - Muammar Kaddáfí odmítl ustoupit protivládním protestům a odejít z čela země. "Já tuto zemi neopustím, zemřu zde jako mučedník," prohlásil Kaddáfí v televizním projevu. Odpovědnost za nepokoje přisoudil mládeži, která podle něj kopíruje události z ostatních arabských zemí.

Od režimu se začali distancovat někteří jeho vysoce postavení činitelé a diplomaté, ze země prchají tisíce cizinců. RB OSN odsoudila použití síly proti demonstrantům.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v projevu k Libyjcům (22. února 2011)
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v projevu oznámil, že z čela země neodstoupí (22. února 2011)
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v projevu oznámil, že z čela země neodstoupí (22. února 2011)

24. února - Muammar Kaddáfí obvinil šéfa teroristické sítě al-Káida Usámu bin Ládina z toho, že vyvolává protivládní protesty v Libyi. Opozice ovládla celý východ země. Podle Mezinárodní federace pro lidská práva zahynulo v zemi přes 640 lidí.

25. února - Kaddáfího režim přišel o kontrolu nad třemi městy západně od metropole. Americký prezident Barack Obama oznámil uvalení amerických sankcí na Libyi kvůli násilným represím: sankce jsou namířené proti Kaddáfího vládě a členům jeho rodinného klanu.

26. února - Rada bezpečnosti OSN schválila sankce proti vedoucím představitelům Libye: zmrazila majetek vůdce Kaddáfího a lidí z jeho nejbližšího okruhu a zakázala jim cestovat, uvalila také embargo na dovoz zbraní do země a vyzvala Mezinárodní trestní soud, aby vyšetřil násilnosti vůči libyjským protivládním demonstrantům. Podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna zahynulo v zemi při nepokojích přes tisíc lidí.

Libyjské letiště je narvané k prasknutí, všichni se chtějí co nejrychleji dostat ze země
Muž procházející ulicí ve čtvrti Tajoura ve východní části Tripolisu
Provládní voják ve městě Zawiya.

27. února - Podle opozice byl v držení Kaddáfího odpůrců celý východ Libye a některá města západně od Tripolisu. V Benghází na východě země vytvořili Kaddáfího odpůrci Národní radu, která měla zastupovat města kontrolovaná odpůrci režimu. Podle zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uteklo zejména do sousedních zemí Tuniska a Libye na sto tisíc lidí.

28. února - Sankce proti Libyi schválila Evropská unie: zahrnovaly zákaz cest do zemí EU, zmrazení finančních aktiv libyjských předáků a embargo na dovoz zbraní. Libyjského vůdce opustila i jeho zdravotní sestra Halyna Kolotnycká. Američtí diplomaté ji označovali za Kaddáfího důvěrnici a milenku.

1. března - Kaddáfího ofenziva proti rebelům ve městě Závíjá asi 50 kilometrů západně od metropole Tripolisu skončila neúspěchem. Ze země se snaží uprchnout desetitisíce migrujících dělníků ze zemí třetího světa. Na tuniské hranici se tísní v provizorních táborech až 75 tisíc lidí a  podle OSN situace dosáhla kritického bodu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video