Dnešní výročí odkazuje ke dvěma událostem - před 19 lety odstartovaly protesty vysokoškolských studentů pád komunistického režimu. O 50 let dříve nacisté brutálně zasáhli proti českým vysokoškolákům protestujícím proti okupaci a školy uzavřeli.
Ráno se u budovy Hlávkovy koleje v pražské Jenštejnské ulici konala pietní akce organizovaná Nadáním Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových. Promluvil mimo jiné premiér Mirek Topolánek, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, pražský primátor Pavel Bém či rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.
Topolánek ve své řeči konstatoval, že většina obyvatel planety má vládu, která nerespektuje základní svobody. Hájil také postup Západu v Afghánistán a Iráku, a svobodu přirovnal ke křehké květině, kterou není snadné opečovávat.
Zmínil také podle něj nepochopitelný odpor ke stavbě amerického protiraketového štítu. "I my, kteří svobodu máme, si jí neumíme vážit. ... Mnozí politici varují, abychom si hlavně nerozzlobili Moskvu. Svobodu bychom nezískali bez našich dnešních spojenců a bez nich ji neudržíme," míní Topolánek.
V narážce na výsledek nedávných krajských voleb také konstatoval, že bez ohledu na naše zkušenosti připouštíme návrat komunistů k moci.
Odpůrci radaru se dostali na Národní do potyčky
Na programu svátečního dne je také tradiční pokládání květin a svíček k památníku 17. listopadu 1989 na Národní třídě.
Když tam kolem desáté hodiny dorazil premiér Topolánek, zrovna byla v plném proudu strkanice mezi odpůrci amerického radaru z iniciativy Ne základnám a občany, kteří chtěli k pamětní desce. - čtěte Topolánek se musel na Národní prodírat přes odpůrce radaru
Odpoledne dorazil s kyticí k památníku na Národní třídě dorazil i primátor Prahy Pavel Bém.
Nedlouho poté přišel položit kytici k pamětní desce připomínající události ze 17. listopadu 1989 i exprezident Václav Havel. Lidé jej uvítali potleskem a skandováním: "Ať žije Havel!"
U pamětní desky připomínající zásah policie proti studentům v roce 1989 se ukázal i lidovecký ministr Cyril Svoboda. Počínání aktivistů Ne základnám u pomníku odsoudil.
Odpůrci radarové základny se v podvečer vydali na pochod k sídlu vlády. Tvrdí, že 17. listopad je jako den boje za svobodu a demokracii vhodný i k jejich akci.
Demonstrovalo se i mimo Prahu. V Litvínově se sešlo na pět set příznivců ultrapravicové Dělnické strany, kteří se vydali na zdejší romské sídliště Janov a tvrdě se střetli s policií. - dění v Litvínově sledujte zde v on-line reportáži
Události 17. listopadu si připomněli lidé i na jiných místech České republiky. V Liberci nosili květiny k Památníku obětem komunismu, jenž je velkým zrcadlem.