Vlasta Parkanová ve Sněmovně před jednáním mandátového a imunitního výboru,

Vlasta Parkanová ve Sněmovně před jednáním mandátového a imunitního výboru, který exministryni obrany vyslechl kvůli okolnostem nákupu vojenských letounů CASA (27. června 2012) | foto: Dan Materna, MAFRA

Parkanová: Policisté při mém obvinění vycházeli ze špatného posudku

  • 74
Vlasta Parkanová zveřejnila svou dosud nejobsáhlejší reakci na policejní obvinění kvůli údajně předraženému nákupu vojenských letadel CASA. Podle poslankyně ale lhala a zamlčovala některé skutečnosti. Znalecký posudek o který se kriminalisté opírají, podle ní nevychází ze specifikací, která mají česká vojenská letadla.

"Vojenská konfigurace vychází ze specifických požadavků a potřeb každé armády, vždy je tedy jiná a vždy tajná,"  uvedla Parkanová. Podle ní tak američtí znalci, kteří sepsali pro policii posudek na nákup letadel, nemohli mít přístup ke klíčovým informacím a museli údajně vycházet z jiných zdrojů.

"Přístup American Appraisal k těmto konfiguracím lze zcela vyloučit. Posouzení ceny tedy vycházelo nejspíš z civilní verze letounu," tvrdí exministryně.

Celé prohlášení Vlasty Parkanové najdete zde

Právě o posudek amerických znalců opírají vyšetřovatelé své tvrzení, že nákup letadel CASA byl předražen o 658 milionů korun. Kvůli tomu ji obvinili ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. (více o obvinění Parkanové zde)

"Chci zdůraznit, že se nejedná o korupční kauzu, a není to ani kauza nákupu letounů CASA. Je to kauza, zda měl a mohl být zpracován znalecký posudek. Tvrdím, že neměl, protože to ani není možné. Z tohoto pohledu považuji postup policie za nepochopitelný," dodala

"Policie zcela svévolně pracuje s tvrzením, že vojenskou část nákupu tvoří pouze malé množství z celku. Není známo, na základě jakých informací toto soudí. Naopak, veškeré dostupné informace a stanoviska příslušných orgánů dokládají, že se jedná o nákup vojenského materiálu," uvedla mimo jiné Parkanová.

Letouny CASA mají problém s ochranou proti raketám

Kauza letounů CASA se na ministerstvu obrany táhne od roku 2008. Zatímco podle úplně původních předpokladů měla čtveřice strojů stát 2,2 miliardy korun, postupně se cena vyšplhala na 3,5 miliardy. Armáda si musela navíc pořídit dva cvičné dvoumístné bitevníky L-159 jako náhradu za letouny poslané do Španělska.

Ministerstvo obrany obchod zdůvodňovalo šancí udat v cizině právě nepotřebné "alky". To nicméně nabízela Česku i italská zbrojovka Alenia, která prodává letoun Spartan (připomeňte si klíčové okamžiky kauzy). Ten mnohými svými vlastnostmi poruchové stroje CASA převyšuje.

Problémy letounů ukázaly i nedávné testy, když odhalily nedostatky v systému pasivní ochrany proti raketám. Ministerstvo obrany proto španělskému výrobci letadel opět začalo účtovat sankce, uvedl zdroj obeznámený s technickým stavem transportních letounů. 

Ochrana proti raketám je klíčovým obranným systémem letounu pro lety do zemí, kde hrozí, že po českém stroji někdo začne střílet. Už dříve nefungovala tak, jak měla.

Počátkem června testy v Anglii ukázaly, že potíže nezmizely, uvedl zdroj ČTK obeznámený s technickým stavem dopravních strojů. Podle dřívějšího vyjádření společnosti Omnipol, která systém známý pod zkratkou DAS obraně dodala, přitom testování dopadlo úspěšně.

Armáda zatím nechtěla údaj potvrdit, dokud nevyhodnotí všechny výsledky zkoušek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video