Sochař Miroslav Rybička ukazuje maketu pomníku na památku vlakového neštěstí ve Studénce. (3. 7. 2009)

Sochař Miroslav Rybička ukazuje maketu pomníku na památku vlakového neštěstí ve Studénce. (3. 7. 2009) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Oběti tragédie ve Studénce připomene pomník, zatím pro něj ale není místo

  • 0
Rok po neštěstí ve Studénce, kdy kvůli zřícenému mostu na projíždějící vlak zemřelo osm lidí a další byli zraněni, stále není vytvořeno důstojné pietní místo. Iniciátoři památníku přesto věří, že na sobotním vzpomínkovém setkání se poslední nesrovnalosti vyřeší a památník nakonec bude.

"Oslovili jsme akademického sochaře z Jistebníku, Miroslava Rybičku, aby pomník vytvořil. Nyní je už hotová maketa a v sobotu sochař přiveze i základní kámen pomníku," upřesnil Rudolf Svoboda z humanitární organizace ADRA, který o vznik pomníku společně s dalšími lidmi už bezmála rok usiluje.

To potvrzuje i samotný sochař. "Připravil jsem návrh, kolem kterého se stále jedná. Například jsme nesouhlasili s návrhem místa, které pro památník zvolilo vedení Studénky. Nebylo dost velké, ani na vhodném důstojném místě," uvedl sochař Miroslav Rybička a popisoval maketu díla, které by rád vytvořil.

"Památník by měl představovat takovou tu změť oceli. Představuji si, že by byl asi čtyři metry veliký. Jsou sice námitky, že je to příliš velké, ale ti pánové si neuvědomují, že když se staví cokoliv venku, tak se to opticky zmenší. Nad vybraným místem je také obrovská konstrukce mostu. Velikost by měla odpovídat té obrovské vlně humanitární pomoci, kterou tragédie rozvířila," vysvětloval umělec.

"Sem pak přijdou jména, ale pouze křestní - například Jarmila, Pavel a zde bude nápis, konkrétně datum neštěstí.

Pozůstalí si totiž nepřejí, aby se objevila i příjmení," ukazoval Rybička. Dodal, že u takového díla, které připomíná lidské neštěstí, si může každý představit vše podle své vlastní fantazie. "Je to ale zatím první návrh," upozornil sochař.

Podle Rudolfa Svobody je v tuto chvíli nejdůležitější sehnat zastřešení projektu. "České dráhy nabídly pozemek za formální cenu, finance by už také měly být - více se dozvíme na pietních setkáních v pátek a sobotu, - chybí nám ale právnická osoba, která by se za stavbu smluvně zavázala. Původně to mohla být humanitární organizace ADRA, ta se však nyní stará o lidi postižené povodněmi," uvedl iniciátor pomníku ve Studénce.

O budoucnosti památníku se bude podle regionální mluvčí Českých drah Kateřiny Šubové hovořit také v pátek 7. srpna dopoledne na ostravském hlavním nádraží, kde se uskuteční pietní akce k vlakové tragédii.

"Budou zde předány i šeky na peníze, které se vybraly při výstavě velkometrážních fotografií My a vy jedeme vlakem, která se konala na Masarykově nádraží v Praze, pak v Hradci Králové a nyní míří i do Ostravy. Výtěžek se dělí na dvě části: první část peněz půjde na ostravské krizové centrum, druhá právě na chystaný památník k železniční tragédii ve Studénce," konstatovala Šubová.

Na vytvoření památníku obětem vlakového neštěstí ve Studénce chce přispět padesáti tisíci korunami také společnost ODS - Dopravní stavby Ostrava, která most před neštěstím i po něm rekonstruovala. Někteří lidé však nejsou finanční podpoře ze strany firmy příliš nakloněni.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video