Obce dostaly příručku, jak zlepšit situaci v sociálně vyloučených lokalitách (ilustrační foto).

Obce dostaly příručku, jak zlepšit situaci v sociálně vyloučených lokalitách (ilustrační foto). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Zaveďte školní autobusy či domovníky, radí obcím s ghetty příručka

  • 406
Najděte v ghettu spolehlivého člověka, který má autoritu, a udělejte z něj domovníka. Dohlédne na stav domů i bezpečnost. Špatnou docházku žáků řešte i pomocí školních autobusů. Příručku s podobnými radami dostalo minulý týden několik set obcí. Má zlepšit situaci v problematických místech.

Příručka, kterou připravila vládní Agentura pro sociální začleňování, se zaměřuje na vzdělávání, zaměstnanost, bydlení či sociální služby. Na příkladu Mostu obcím třeba doporučuje uplatňovat při zadávání veřejných zakázek podmínku, aby firmy nechaly deset procent míst dlouhodobě nezaměstnaným.

V rámci potírání záškoláctví a častých absencí radí po vzoru Kadaně zavést především pro žáky z odlehlých lokalit školní autobusy. "Převezou děti přes území, kudy by jinak musely jít pěšky, motivuje rodiče k posílání dětí do školy, bere jim případnou výmluvu na nedostupnost," stojí v materiálu. 

Radnice se v těm také dozví, co dělat, když se k nim vypraví na pochod či demonstrace extremisté. Nebo jak si došlápnout na soukromé ubytovny, které  navzdory špatným podmínkám často žádají vysoké nájmy. Příručka také nabádá zvýšit počet terénních pracovníků či asistentů policie, kteří dobře znají místní prostředí.

S dluhy mají pomoci speciální poradny, besedy o rizicích nevýhodných půjček nebo programy na podporu finanční gramotnosti. S rozšířením těchto témat na základních školách počítají i upravené centrální osnovy (více o návrhu ministerstva školství čtěte zde).

Kroky vysvětlujte, jinak vzniknou fámy, doporučuje příručka

Minulý týden příručku obdrželo přes tři sta obcí a měst. Dorazila především tam, kde se podle šest let staré analýzy ministerstva práce a sociálních věcí nacházejí sociálně vyloučené lokality.

Agentura chce s její pomocí podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové seznámit obce se svými postupy, které se na řadě místech osvědčily. "Budu ráda, když příručka v knihovnách starostů a úředníků nezapadne, ale stane se jejich častým a dobrým pomocníkem, ve kterém budou pravidelně nacházet zajímavé informace a návody, jak postupovat," řekla iDNES.cz Šimůnková.

Manuál také zdůrazňuje, aby obce o svých krocích dostatečně informovaly a obyvatelům je vysvětlovaly - například na webu či v městském zpravodaji. "Kolem tématu začleňování často vznikají různé fámy, které se dokážou šířit ohromnou rychlostí, a pokud se vám nepodaří je včas vysvětlit a zastavit, mohou brzy začít žít vlastním životem a zkomplikovat vám realizaci řady věcí," píše se v příručce.

Návod obsahuje i vyčíslení nákladů nebo kontakty, kam se v případě potřeby obrátit. Zmiňuje ale také případná rizika a nevýhody doporučených kroků. Příručku tvoří osm brožurek, celkem má zhruba 350 stránek.

Agentura pro sociální začleňování funguje od začátku roku 2008, vláda v červenci prodloužila její činnost do konce roku 2015. Nyní působí ve 24 lokalitách, ze sedmnácti z nich do příštího léta odejde, ve stejném počtu nových míst naopak začne pracovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video