Americký prezident Barack Obama a britský premiér David Cameron.

Americký prezident Barack Obama a britský premiér David Cameron. | foto: AP

Asada chtějí potrestat USA i irácká al-Káida. Čekejte vulkán, vzkázala

  • 347
Nejen Spojené státy a jejich spojenci stojí o to, aby byl režim syrského diktátora Bašára Asada potrestán. Odvetu za údajný chemický útok slíbila vládě i irácká odnož al-Káidy. Teroristická organizace chce útočit na vojenské cíle v Damašku. To americký prezident Barack Obama zatím rozkaz k útoku nevydal.

Skupina, která si říká Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), ve středu ohlásila, že Sýrii potrestá za spáchané masakry včetně toho z minulé středy, při němž byly použity chemické zbraně.

Syrský konflikt

"Rozhodli jsme se pro odvetu v podobě vulkánu za masakry spáchané proti našim lidem ve východní Ghútě. Poslední z nich byl veden chemickými zbraněmi. Naše frakce rozhodly, že budou útočit na opěrné body režimu v Damašku, včetně sídel bezpečnostních složek, zásobovacích a podpůrných stanovišť, výcvikových center a infrastruktury," stojí v prohlášení, které se objevilo na internetu.

O tom, že syrský režim použil chemické zbraně, nepochybují ani Američané. Jinak nepřátelé teroristické al-Káidy. Rozkaz k vojenské akci v Sýrii však zatím prezident Barack Obama nevydal. Těžké rozhodnutí v úterý večer opět konzultoval s britským premiérem Davidem Cameronem.

Musíme zasáhnout, vyzývá Británie

V úterý různé zdroje potvrdily, že Američané mohou spustit vojenský úder v řádu dní. Podle televize NBC by první útok mohl začít ve čtvrtek a trval by tři dny.

Spojené státy mají ve Středozemním moři bojová plavidla a dvě letadlové lodě v Rudém a Arabském moři. Nejpravděpodobnějším startem jejich akce by byl útok řízenými střelami s plochou dráhou letu.

Obama a další vysocí američtí představitelé konzultují situaci se zástupci mnoha dalších zemí. Celkem Washington uskutečnil od minulé středy, kdy k útoku došlo, 88 telefonátů zahraničním vůdcům. S Davidem Cameronem mluvil americký prezident už dvakrát.

Britský premiér v úterý v noci prohlásil, že Británie musí potrestat Asadův režim za masivní použití chemických zbraní.

"Otřesné scény smrti a utrpení, které jsme viděli v Sýrii, jsou důsledkem použití chemických zbraní. Já nevěřím, že to můžeme nechat být."

K situaci se vyjádřil i americký viceprezident Joe Biden. Podle něj není pochyb, kdo je za odporné použití chemických zbraní v Sýrii zodpovědný. "Je to syrský režim," řekl. "Ti, kteří použijí chemické zbraně proti bezbranným mužům, ženám a dětem, musí být pohnáni k zodpovědnosti."

Írán: Je to návrat do středověku

Podle mluvčího Bílého domu Jaye Carneyho USA zveřejní v nejbližších dnech zprávu tajných služeb k chemickému útoku. Inspektoři OSN, kteří místo navštívili v pondělí, uvedli ve zprávě, že některé důkazy svědčí o použití chemických látek.

"Zdá se, že byla použita určitá látka, která zabila mnoho lidí, bezpochyby více než 100. Někdo hovoří o 300, další o 600 až 1000 osobách," řekl Lachdar Brahímí, zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii.

Podle něj však dosud neexistuje žádný důkaz, že tyto látky použila syrská vláda. Proto je Brahímí zásadně proti intervenci bez mandátu světové organizace.

Před vojenskou operací kromě Asadova spojence Ruska varoval Západ také Írán. Jeho ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif ve středu přirovnal americké hrozby k návratu do středověku. Případnou akci v Sýrii předem odsoudil.

Za chemickým útokem stojí syrský režim, řekl viceprezident USA Biden:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video