Americký prezident Barack Obama (vlevo) a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv na summitu ve Washingtonu.

Americký prezident Barack Obama (vlevo) a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv na summitu ve Washingtonu. | foto: AP

Obama: Pokud Al-Kajda získá atomové zbraně, bude to katastrofa

  • 79
Americký prezident Barack Obama na závěr summitu o jaderné bezpečnosti v projevu varoval, že riziko jaderného útoku po konci studené války paradoxně vzrostlo. Pokud by Al-Kajda získala atomovou zbraň, znamenalo by to podle Obamy katastrofu.

"Dvě desetiletí po konci studené války čelíme kruté ironii historie - riziko atomového konfliktu mezi národy kleslo, ale nebezpečí jaderného útoku vzrostlo," prohlásil Obama v projevu, jehož části zveřejnil Bílý dům.

Poznamenal, že množství plutonia velké jako jablko by v nesprávných rukou mohlo zabít stovky tisíc lidí. "Pokud se k němu teroristé dostanou, použijí ho," varoval šéf Bílého domu.

Jaderný materiál do čtyř let "pod zámkem"

VÝSLEDKY SUMMITU

- Účastníci schůzky se zavázali do čtyř let zabezpečit veškerý jaderný materiál proti teroristům

- Státy se dohodly na uspořádání dalšího summitu o jaderné bezpečnosti v roce 2012 v Jižní Koreji

- Rusko a USA podepsaly dohodu o tom, že každý z nich zlikviduje 34 tun plutonia, které slouží pro výrobu atomové bomby

- Rusko se zavázalo uzavřít svůj poslední jaderný reaktor produkující plutonium pro jaderné zbraně

- Ukrajina slíbila, že do roku 2012 zlikviduje veškeré své zásoby vysoce obohaceného uranu

- Mexiko se zavázalo přestavět svůj pokusný jaderný reaktor, aby nemuselo využívat vysoce obohacený uran

- Kanada oznámila, že bude kvůli lepšímu zabezpečení jaderných materiálů posílat do Spojených států vyhořelé palivo ze svých atomových elektráren

- Francie navrhla, aby v mezinárodním právu byly nástroje umožňující trestat země, jež svůj jaderný materiál zabezpečí nedostatečně.

Na tiskové konferenci po summitu Obama prohlásil, že kroky učiněné na washingtonském setkání zajistí větší bezpečí pro Američany i celý svět. Americký prezident dodal, že lídři států se zavázali do čtyř let zabezpečit veškerý jaderný materiál. Obama jako hostitel summitu řekl, že Spojené státy půjdou v tomto směru ostatním příkladem.

Na summitu se představitelé 47 států zavázali ke krokům, které by měly zabránit šíření jaderných materiálů. Příští summit o jaderné bezpečnosti bude hostit v roce 2012 Jižní Korea, oznámil na summitu Obama. Vyslal tak jasný signál KLDR. Jaderné ambice totalitního státu vzbuzují dlouhodobé napětí v regionu.

Američtí vyjednavači zaznamenali několik úspěchů už před začátkem samotného summitu. Ukrajina se zavázala, že se do roku 2012 zbaví svých zásob vysoce obohaceného uranu, z něhož by bylo možné vyrobit atomovou bombu. Spojené státy a Rusko také oznámily, že na summitu podepíší dohodu o snížení zásob plutonia připraveného pro výrobu nukleárních zbraní.

Dalším úspěchem je dohoda mezi USA, Kanadou a Mexikem. Mexiko souhlasilo, že ve spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii přebuduje svůj výzkumný reaktor na jaderné palivo z málo obohaceného uranu. Přestavba reaktoru podle Bílého domu umožní z Mexika odstranit veškerý vysoce obohacený uran, který se dá využít pro stavbu jaderné zbraně.

Vrcholného setkání ve Washingtonu se účastnily zejména země s aktivním, začínajícím či plánovaným jaderným programem či výzkumem. Nechyběla tak ani Česká republika. Podle premiéra Jana Fischera se ale Česka závazky ohledně přísnějšího zabezpečení jaderného materiálu nedotknou, protože jeho ochrana je v Česku již nyní dostatečná.

Obamova vize

Summit je součástí širšího úsilí americké administrativy o snížení jaderné hrozby. Záměr uspořádat summit o jaderné bezpečnosti představil Obama v klíčovém projevu o jaderném odzbrojení, který přednesl loni v dubnu v Praze. Před pár dny prezident zveřejnil novou jadernou strategii USA a minulý čtvrtek podepsal v Praze novou smlouvu s Ruskem o snížení počtu jaderných zbraní o třetinu.

Čínský prezident Chu-Ťin-tchao a jeho americký protějšek na washingtonském summitu

Čínský prezident Chu-Ťin-tchao a jeho americký protějšek Barack Obama na washingtonském summitu

USA chtějí získat Čínu pro sankce vůči Íránu

Na summitu pokračovalo opatrné oteplování vztahů mezi Čínou a USA. Obama před vrcholným setkáním světových politiků se svým čínským protějškem Chu Ťin-tchaem jednal hodinu a půl a zejména Američané po setkání hýřili optimismem. Čína podle nich souhlasila s tím, že bude se Spojenými státy spolupracovat na nových sankcích proti Íránu. Číňané ale byli o poznání střízlivější.

"Oba prezidenti se shodli, že jejich delegace by měly spolupracovat na sankcích," řekl Obamův poradce Jeff Bader. Dodal, že obě země tak hodlají postupovat na půdě Organizace spojených národů.

Prohlášení, jež po schůzce obou prezidentů vydala čínská strana, ale slovo sankce neobsahovalo. Peking v něm nicméně zopakoval své stanovisko z minulého týdne, že se hodlá podílet na diplomatickém řešení problému íránského jaderného programu, jenž Spojené státy dlouhodobě znepokojuje.

Diplomatickou ofenzívu proti Íránu vedla na summitu i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. V noci z pondělí na úterý se setkala s představiteli rady bezpečnosti OSN a Německa, aby s nimi projednala možnost uvalení nových sankcí na Teherán.

Na posummitové tiskové konferenci prezident Obama zopakoval, že se bude snažit o to, aby sankce na Írán byly uvaleny rychle. Uznal však, že tento nástroj není všemocný. Zároveň řekl, že by byl rád, aby si Írán uvědomil, že vzdání se jaderného programu mu víc přinese než vezme.

Summit o jaderné bezpečnosti ve Washingtonu (13. dubna 2010)

Summit o jaderné bezpečnosti ve Washingtonu (13. dubna 2010)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video