O osudu Makedonie rozhodnou i Albánci

Albánská menšina v Makedonii udělala první krok k ukončení násilí v zemi. Hlavní opoziční formace makedonských Albánců, Strana demokratické prosperity, se totiž rozhodla vstoupit do připravované vlády národní jednoty. Velká koaliční vláda v Makedonii by tak měla vzniknout, i když premiér Ljubčo Georgijevski vyloučil dlouhodobé příměří s albánskými povstalci. Albánská menšina požaduje, aby makedonská armáda zastavila ostřelování albánských vesnic.

Premiér Georgijevski ve čtvrtek řekl, že armáda bude v operacích proti povstalcům pokračovat, protože kdyby složila zbraně, umožnilo by to rebelům kdekoli v zemi povstat k novému útoku. "Nebude žádné dlouhodobé příměří kromě každodenního pětihodinového klidu zbraní, který umožní civilistům opustit tyto obce," zdůraznil.

Georgijevski dodal, že v pátek povede konečná jednání o zformování vlády národní jednoty a Strana demokratické prosperity bude mít poslední šanci podepsat dohodu. Složení nové vlády, která by měla vyvést zemi z krize, bude předloženo parlamentu na sobotním zasedání. "Nemůžeme se zdržovat s formováním nové vlády," řekl Georgijevski po jednání se srbským premiérem Zoranem Djindjičem, který přijel na několik hodin do Skopje.

EU vyzvala albánskou opozici ke spolupráci s vládou
Evropská unie vyzvala Stranu demokratické prosperity (PDP) sdružující etnické Albánce v Makedonii, aby se připojila ke svým rivalům, podílejícím se na vládě národní jednoty. To by podle EU mohlo zabránit občanské válce. Účast této opoziční strany ve vládě se považuje za důležitý krok k ukončení bojů mezi vládními silami a albánskými rebely.

Makedonské úřady začátkem týdne oznámily vytvoření vlády založené na široké koalici, jejímž cílem je sjednotit zemi proti ozbrojeným útokům etnické Národní osvobozenecké armády (UÇK). Představitelé povstalecké UÇK však nebyli do jednání o koalici zapojeni, vláda je totiž považuje za teroristy. Povstalecký velitel zvaný Sokoli na to reagoval prohlášením, že každá vláda utvořená bez účasti UÇK povede jen k dalšímu krveprolití.

Švédská ministryně zahraničí Anna Lindhová, jejíž země nyní EU předsedá, oznámila, že unie dospěla k závěru, že jednání o vytvoření vlády národní jednoty v Makedonii nepřineslo žádný úspěch, i když už trvá přes měsíc. "Naléhavě vyzývám vedení PDP, aby převzalo svou odpovědnost za stabilitu v zemi a připojilo se ke koalici," zdůrazňuje prohlášení, které Lindhová vydala v Bruselu.

Skupina etnických Albánců prchajících z Makedonie je na snímku zachycena na makedonsko-kosovské hranici. Stovky Albánců se snažily 10. května 2001 útěkem zachránit před ofenzivou makedonských ozbrojených sil.

Makedonský předseda vlády Ljubca Georgjevsky a jeho jugoslávksý protějšek Zorab Džindžič pózují pro fotografy při jejjihc schůzce 10. května 2001.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video