Svět přivítal rok 2017, ohňostroje připomněly Prince, Bowieho i Michaela

  • 42
Velkolepými ohňostroji nad dominantami měst mnoha zemí, od Sydney přes Moskvu, Londýn, Paříž, Rio de Janeiro až po New York, svět postupně vítal příchod roku 2017. Oslavy, které na řadě míst provázela zpřísněná bezpečnostní opatření v obavách z teroristických útoků, byly převážně poklidné s tragickou výjimkou Istanbulu.

Při nočním střeleckém útoku na diskotéku Reina v největším tureckém městě přišlo o život 39 lidí a desítky dalších utrpěly zranění. K masakru v jednom z nejoblíbenějších istanbulských klubů, kde byly stovky lidí, se zatím nikdo nepřihlásil, ani se ještě nepodařilo dopadnout útočníka (vše o útoku čtěte zde).

Zpřísněná bezpečnostní opatření kvůli riziku teroristických útoků dominovala evropským oslavám konce starého a začátku nového letopočtu. V Berlíně se na největší německé novoroční party sešly statisíce lidí. Prostor u Braniborské brány policie kontrolovala s pomocí betonových zátarasů, které měly zabránit vjezdu vozidel. Opatření bylo reakcí na nedávný útok na berlínský vánoční trh, při kterém útočník s kamionem pozabíjel 12 lidí.

Kolín pod kontrolou

Posílit hlídky se rozhodla po množství sexuálních útoků a krádeží, které provázely loňské oslavy Silvestra v západoněmeckém Kolíně nad Rýnem, i německá policie. Zároveň reagovala i na čin atentátníka z Berlína.

Jen v Kolíně bude v centru města hlídkovat kolem 1500 policistů, což je asi desetkrát více než v minulém roce. Kromě zemské policie se na zajištění bezpečnosti na nádražích a ve vlacích bude podílet také policie spolková. K dispozici budou strážcům zákona také vrtulníky.

Německá policie poslala do ulic výrazně posílené hlídky. Snímek je z Kolína nad...
Šťastný nový rok přeje reklamní poutač kolínského turistického centra před...

Na pařížské třídě Champs-Elysées se lidé přišli podívat na ohňostroj navzdory několikastupňovému mrazu. Přístupové cesty přitom úřady kvůli obavám z teroristů blokovaly pomocí betonových zátarasů a vozidel.

Britská metropole nový rok pozdravila pyrotechnickou show na pozadí největšího evropského vyhlídkového kola - 135 metrů vysokého Londýnského oka. Dvanáctiminutový ohňostroj byl mimo jiné připomínkou loni zesnulých popových celebrit - Prince, Davida Bowieho či George Michaela.

Asi milion lidí obklopených bezpečnostním prstencem mohutných nákladních automobilů a 7000 příslušníky policie na newyorském náměstí Times Square uvítal příchod Nového roku tradičním sledováním klesající kaleidoskopické koule. Před půlnočními oslavami se na Times Square odehrávala zábava s živým vystoupením Mariah Carey, Thomase Rhetta a Glorie Estefanové.

Příchod Nového roku oslavila také Latinská Amerika, kde se jedna z největších akcí tradičně konala na pláži Copacabana v brazilském Riu de Janeiro. Podle odhadů se tu sešly asi dva miliony lidí, kteří sledovali 12 minut trvající ohňostroj. Vítat Nový rok v Riu se rozhodlo zhruba 860 000 zahraničních turistů.

Tradičním obřím ohňostrojem, který přenášejí televize do celého světa, se s rokem 2016 rozloučili obyvatelé australského Sydney. Letos měli u opery a na mostě Harbour Bridge světelné show hned dvě. Ta večerní však byla o poznání kratší než pompézní půlnoční ohňostroj, který trval skoro čtvrt hodiny.

Tvůrci pyrotechnických show složili poklonu několika letos zesnulým umělcům včetně Davida Bowieho či Prince. Za zvuků hitu Purple rain z mostu padaly do zálivu kaskády růžovofialového ohnivého deště a na nebi vybuchovaly fialové dělobuchy.

Organizátoři uvedli, že na dvě světelné show v největším australském městě spotřebovali sedm tun zábavné pyrotechniky a předvedli s ní více než sto tisíc jednotlivých pyrotechnických efektů. Malý ohňostroj pyrotechnici nabídli již v 21:00 místního času (11:00 SEČ). Určený byl především dětem, aby i ony mohly přivítat nový rok a nemusely vydržet vzhůru až do půlnoci.

Na dosud největší ohňostroj k uvítání nového roku sydneyská radnice vydala v přepočtu téměř 130 milionů korun.

V 16 hodin SEČ přivítali rok 2017 také v Tokiu. Ohňostroji, který v centru japonské metropole sledovaly tisíce lidí, předcházel obřad ve známé místní svatyni Meidži, při němž se kněží modlili za šťastný rok 2017. V Tokiu trvají oslavy nového roku sedm dní. Začaly už 29. prosince a skončí 4. ledna. Tradicí je také rozeznívání zvonů po celé zemi, což má zajistit, že nový rok bude úspěšný.

V 17:00 SEČ oslavili příchod roku 2017 také v Pekingu, Hongkongu, Manile a Singapuru. Oficiální oslavy se v Číně ale konat nebudou. Podle tradičního čínského kalendáře nový rok začíná až 28. ledna. Rok ve znamení opice za měsíc vystřídá rok ve znamení kohouta.

Český leden bude o sekundu delší než obvykle

Pár kilometrů od sebe dělí 25 hodin

Jako první se příchodu nového roku 2017 dočkali obyvatelé v tichomořských ostrovních státech Samoa, Kiribati a Tonga, kde se se starým rokem rozloučili v 11:00 SEČ.

Mezi prvními slaví Samoa příchod nového roku teprve krátce. Mezinárodní datovou hranici přešla „papírově“ teprve v závěru roku 2011, aby se přiblížila hlavním obchodním partnerům Austrálii a Novému Zélandu (více zde).

Právě Nový Zéland a Fidži se nového roku dočkaly jako další, v sobotu ve 12:00 SEČ. V novozélandském Aucklandu odpálili velkolepý ohňostroj z nejvyšší budovy na jižní polokouli - televizní a vyhlídkové věže Sky Tower.

Podle listu NZ Herald k tomu pyrotechnici potřebovali více než 500 kilogramů výbušnin, tunu dalšího vybavení a deset kilometrů drátu. V plánu bylo odpálit kolem 3 000 jednotlivých střel. Pyrotechnické představení, jehož příprava zabrala několik měsíců, trvalo pět minut.

O poznání déle musí s novoročním přípitkem počkat lidé na souostroví Americká Samoa, kde bude půlnoc až v neděli ve 12:00 SEČ. Ačkoli jsou Samoa a Americká Samoa od sebe vzdáleny asi jen 100 kilometrů, novoroční oslavy tu bude dělit 25 hodin.

Nejdéle si na 1. leden počkají Bakerův ostrov a Howlandův ostrov. V této dvojici neobydlených tichomořských atolů pod správou USA nastane silvestrovská půlnoc až v neděli ve 13:00 SEČ.

Půlnoční oslavy po celé planetě tak díky místním administrativním úpravám a časovým vyrovnáváním potrvají déle než 24 hodin.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video