Screeningový analyzátor krve

Screeningový analyzátor krve | foto: Zdroj Aditus Vitae

Firma láká na rychlý test rakoviny, lékaři ji podezírají z šarlatánství

  • 80
Máme přístroj, který dokáže bez odběru krve zjistit, zda v těle nebují rakovinné buňky, chlubilo se pražské centrum neinvazivní diagnostiky. Za dva tisíce korun prý dokážou po krátkém vyšetření na screeningovém analyzátoru odhalit i rakovinu v časném stádiu. Onkologové se však diví. To by byl zázrak, míní.

Lékaři, kteří se screeningovým analyzátorem krve pracují, vychvalují jeho údajně převratné schopnosti. Přístroj za milion korun prý dokáže zjistit 117 různých údajů vypovídajících o zdraví pacienta a odhalit nejen rakovinu v počátečním stadiu, ale také cukrovku, kardiologické poruchy nebo riziko mozkových příhod.

"Vyšetření je přitom velmi rychlé, komplexní a zcela bezbolestné. Probíhá bez přímého odběru krve a bez dlouhého čekání na výsledky," informovala Lenka Řehořková ze zmíněného centra. Výsledky se pacient dozví hned, zatímco po klasickém vyšetření by musel s nejistotou čekat až týden.

Jak přístroj podle firmy funguje

Analyzátor je vlastně nesmírně citlivý a přesný teploměr. Teplotní rozdíly měří na tisícinu přesně. Jeho funkce je založena na vzájemném vztahu mezi prací vykonávanou krevním oběhovým systémem a teplem, které vzniká v důsledku chemických reakcí molekul vodíku, kyslíku, dusíku a uhlíku. Při měření lékař zapíše do počítače váhu, věk pacienta a jeho dechovou a tepovou frekvenci. Pak pacientovi přiloží pět optických senzorů na takzvané biologicky aktivní body do oblasti krku, podpaží a pupku. Získaná data se převedou do počítače a zpracují se speciálním programem. Výsledky vyšetření zpracuje lékař a pacientovi pak může doporučit další postup, případně jej ve spolupráci s praktickým lékařem pošle na další vyšetření za specialistou.

Podle lékaře Jiřího Skoupého, který s analyzátorem pracuje, je screeningová analýza krve nekonvenční metoda, odvozená z postupů používaných v péči o kosmonauty při dlouhodobých stavech beztíže.

"Technologie se vyvíjela zhruba deset let na východě a čtyři roky se využívá komerčně. V České republice jde zatím o novinku," uvedl Skoupý.

To by byl zázrak, míní odborníci

Onkologové ale o takové metodě na odhalování časných stádií rakoviny doposud neslyšeli.

"Screeningový analyzátor krve je sen všech onkologů, který se ale zatím nevyplnil. V současnosti nic takového k dispozici na odhalení časných stádií rakoviny není," mírní nadšení onkolog z pražské Všeobecné fakultní nemocnice Luboš Petruželka. O propagovaném analyzátoru neslyšel.

"Každá cesta, která se jeví v léčbě rakoviny, je dobrým znamením, ale tohle nepovažuji za prověřenou a použitelnou záležitost. Podle toho, co říkáte, by přístroj mohl pacientům přinášet i zavádějící výsledky," míní Petruželka.

Diagnostikovat rakovinu z kapky krve či teploty je podle něj nemožné. "Je možné analyzovat cirkulující nádorové buňky v krvi pomocí takzvaných markerů, je ale třeba tu krev odebrat. Metoda se navíc používá v pokročilejší fázi rakoviny nebo v případě bujení dalších nádorů v těle z primárního tumoru až po skončené léčbě," dodal.

Za pravdu mu dává Jan Žaloudík z Masarykova onkologického ústavu. "Rakovinné bujení zjišťujeme rentgenem, CT vyšetřením, ultrazvukem nebo například pomocí biopsie, ale měřením pomocí čidel přiložených na tělo tedy doposud ne," sdělil.

Posteskl si, že čas od času se objeví malá firma se "zázračným přístrojem", který má umět divy, většinou mu ale chybí klinické studie či delší testování. "Často se jedná o přístroje, které pocházejí z ruských vojenských výzkumů. Různé skupiny se to nyní snaží rozprodávat," dodal Žaloudík s tím, že odborníci jsou skeptičtí.

O seriózních novinkách v léčbě se dozvídají dlouho dopředu. "Řeší se často na vědeckém fóru, zkoušejí se, procházejí klinickými testy, teprve poté se pomalu dostávají na trh, lékaři na to čekají jako na spásu. Pokud se něco tajemně objeví ze dne na den, přicházejí pochybnosti," dodal Žaloudík.

ČLK novinku prověří

Redakce iDNES.cz oslovila i šéfa České lékařské komory Milana Kubka, protože přístroj propagují dva lékaři soukromého zařízení.

"Česká lékařská komora musí zjistit, oč se konkrétně jedná, tedy jak přístroj funguje, na jakém principu. Vyžádáme si dokumentaci, která dokládá účinnost a bezpečnost tohoto přístroje, musí to mít schválené od Státního ústavu pro kontrolu léčiv a podobně. Teprve potom k tomu podá Česká lékařská komora stanovisko. Přístroj posoudí též naše vědecká rada," dodal Kubek.

Zdůraznil, že pokud přístroje s pochybnou účinností provozují či prodávají nelékaři, komora na ně nedosáhne, většinou jsou registrováni jako živnostníci.

Firma ubrala ze zázračných schopností přístroje

Provozovatel pražského centra po konfrontaci s názorem odborníků svá tvrzení o zázračných účincích přístroje mírnil.

"Samotný přístroj neumí rozpoznat rakovinové bujení a primárně k tomu ani neslouží. Může však tomu velmi napomoci už tím samotným faktem, že měří zdravotní stav pacienta z pozice celkové funkčnosti, hemodynamické rovnováhy, plynové výměny a výměny tekutin, měří funkčnost jater, plic, ledvin, srdečně cévního komplexu a nervového systému," vypočítal jednatel Pavel Szklenár.

A podotkl, že přístroj se využívá několik let na klinice v Kyjevě a podle tamních lékařů má i v oblasti onkologie velice dobré výsledky. "Mám s nimi dohodu, že na širší klinické studii se budeme podílet i my tady," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video