Věkový průměr praktických lékařů se zvyšuje, mladí absolventi zatím chybí. Ilustrační foto

Věkový průměr praktických lékařů se zvyšuje, mladí absolventi zatím chybí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nemůžete najít praktického lékaře? Hledejte na internetu

  • 9
S problémem najít praktického lékaře se dlouhodobě potýkají v některých částech republiky. Nejhorší je situace ve Středočeském a Jihočeském kraji a na severní Moravě. Právě proto se Sdružení praktických lékařů (SPL) rozhodlo pacientům pomoci a na svém webu zveřejnilo seznam lékařů, kteří stále nové pacienty berou.

Podobný seznam zveřejnila v březnu také Česká stomatologická komora. - čtěte Když nemáte zubaře, zkuste ho najít na internetu

"Pacientů se dotýká věková struktura praktických lékařů. Lapidárně řečeno, stárneme, a mladí lékaři nepřicházejí," vysvětlil lékař Lubor Kinšt. "Ukázalo se to jako velice vhodné a účinné."

Seznam si chválí i zubaři. "Přijde mi to jako dobrý nápad. Po zveřejnění seznamu se mi přihlásilo asi patnáct nových pacientů," řekl iDNES.cz pražský zubař Josef Stránský. To potvrzuje i jeho kolega Martin Unger. "Zveřejnění seznamu určitě efekt mělo a přihlásili se noví pacienti," podotkl.

. Seznam praktických lékařů, kteří přijímají nové pacienty

V seznamu je v současné době více než čtyři sta lékařů. Je ale pravděpodobné, že se bude ještě rozšiřovat. Podle Kinšta informuje SPL své členy a oni se postupně hlásí. "Samozřejmě je to ale možné i naopak. Když lékař kapacitu naplní, je možné jej ze seznamu vyškrtnout," upozorňuje lékař.

Věkový průměr lékařů je 50 let
Podle odborníků zažívá české zdravotnictví problém se vzděláváním. Praktičtí lékaři stárnou. A když odejdou do důchodu, není nikdo, kdo by je nahradil. Aby se zaplnila uvolněná místa, mělo by ročně přicházet zhruba sto dvacet nových lékařů. Poslední roky ale atestuje v průměru kolem deseti mladých lékařů za rok.

"Je pravda, že věkový průměr je tady docela vysoký, pohybuje se kolem padesáti let," konstatuje Tomáš Křiklán, praktický lékař z Dolní Bělé na Plzeňsku.

Někde je situace ještě horší. "Obecně v jižních Čechách, od Budějovic směrem na západ, například na Prachaticku a Strakonicku," vyjmenoval Lubor Kinšt.

Dalšími kritickými oblastmi, kde může být problém sehnat lékaře, jsou některé části Prahy, Středočeský kraj a některá hůře dostupná místa na severní Moravě.

Na Prachaticku už nikdo nepřijímá
Například na Prachaticku není podle seznamu žádný lékař, který by přijímal nové pacienty. "Občas přijde někdo, koho musím odmítnout. Většinou se snažím to nějak vyřešit, v nejhorším doporučím někoho jiného. Automaticky ale beru děti svých stávajících pacientů," konstatuje prachatická lékařka Naďa Čejková.

Ta má už nyní v evidenci výrazně více pacientů než její kolegové v jiných regionech, stará se o 1 850 lidí.

Přitom průměrně připadalo loni na jednoho lékaře pro děti, dorost a dospělé 1 408 pacientů. Podle statistik mají v evidenci nejvíce pacientů ve Středočeském a Karlovarském kraji, nejméně naopak v Praze.

V roce 2007 bylo v ČR 4 410 ordinací praktických lékařů pro dospělé, o rok dříve jich bylo o padesát více. Vyplývá to z informací Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR.

Podle SPL se situace se vzděláváním praktických lékařů začíná postupně zlepšovat. "Změny se sice dělají za pochodu a nejedná se o systematické kroky, jednoznačně ale situace směřuje k lepšímu," uzavírá Lubor Kinšt. - čtěte Ministerstvo naplánovalo, jak zlepší podmínky mladých praktických lékařů


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video