Jaroslav Vítek (vlevo) a Jaroslav Eliáš odcházejí z jednací síně. Soud je chce

Jaroslav Vítek (vlevo) a Jaroslav Eliáš odcházejí z jednací síně. Soud je chce poslat do vězení na 9 let za roli v kauze H-Systems. | foto: ČTK

Nejvyšší státní zástupce napadl amnestii pro manažery H-Systemu

  • 14
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání proti rozhodnutí o zastavení trestního stíhání trojice bývalých manažerů H-Systemu. Vrchní soud v Praze v lednu rozhodl, že se na případ vztahuje amnestie Václava Klause. Je to poprvé, kdy se Pavel Zeman k takovému kroku kvůli amnestii rozhodl.

"Podle názoru nejvyššího státního zástupce bylo rozhodnuto o zastavení trestního stíhání, aniž byly splněny podmínky pro takové rozhodnutí, proto využil svého oprávnění k podání mimořádného opravného prostředku," uvedla mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová. Případ tak nyní bude řešit Nejvyšší soud.

H-System zkrachoval v roce 1997. V kauze levného bydlení v okolí Prahy bylo poškozeno téměř jedenáct stovek lidí, kteří přišli celkem o téměř miliardu korun.  

Šéf H-Systemu Petr Smetka si od roku 2006 odpykává 12letý trest. Na něho se amnestie nevztahuje.

Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma dostali v roce 2011 za účast na podvodu spojeném s projektem levného bydlení podmíněné tresty. Stejně jako hlavní organizátor miliardového podvodu, Petr Smetka, měli rovněž splácet vzniklou škodu (proč vrchní soud zmírnil trojici tresty, se dočtete zde). Nejvyšší soud označil tresty za příliš nízké a kauzu znovu vrátil k projednání (více se dočtete zde).

Mezi tím však Václav Klaus vyhlásil amnestii. Stíhání manažerů na jejím základě ukončil verdikt pražského vrchního soudu počátkem ledna. "Rozhodli jsme v neveřejném jednání. Rozhodnutí je pravomocné," řekl tehdy iDNES.cz mluvčí pražského vrchního soudu Jan Fořt (více zde).

Na manažery H-Systemu se vztahuje kritizovaný druhý článek amnestie. Ten zastavuje stíhání případů, které se táhnou déle než osm let a u nichž je maximální trest deset let. 

Druhý článek amnestie napadli někteří soudci a také senátoři. Žádají u Ústavního soudu jeho zrušení. Ani to by ovšem nemuselo vést ke znovuotevření amnestovaných kauz (více zde).


Video