Jeden z nejmenších lemurů světa: Microcebus rufus

Jeden z nejmenších lemurů světa: Microcebus rufus | foto: Profimedia.cz

Nejmenší opička a palma-sebevrah, Madagaskar zásobuje vědce novými druhy

  • 4
Vědci za posledních deset let objevili na Madagaskaru přes 600 druhů nových rostlin a živočichů. Patří k nim třeba nejmenší opice na světě, pavouk, který spřádá obří spirálovité sítě, palma sebevražednice nebo gekon, který při námluvách mění barvu.

Madagaskar byl označovaný coby ráj obdivovatelů přírody už za časů přírodovědce a zakladatele evoluční biologie Charlese Darwina v polovině 19. století. Nejinak je tomu teď.

V posledních deseti letech, přesně od roku 1999 do roku 2010, vědci popsali na čtvrtém největším ostrově světa, který je veliký asi jako sedm Českých republik, přes 600 nových druhů rostlin a živočichů.

Podle britského listu The Daily Telegraph skupinu tvoří 41 savců, 385 rostlin, 69 obojživelníků, 61 plazů, 17 ryb a 42 bezobratlých. Ostrov ležící v Indickém oceánu se od africké masy odtrhl v druhohorách (asi před 165 miliony let) a odborníci jej díky obrovskému množství rozmanitých druhů života nazývají "osmý kontinent".

Barevný gekon a pilné pavoučí samičky

A kdože nově vešel do učebnic přírodních věd? Kupříkladu nejmenší opička na světě, která se jmenuje maki nejmenší (Microcebus berthae). Titěrný lemur dosahuje sotva devíticentimetrové velikosti a váží okolo 30 gramů.

Kromě roztomilé pidi poloopice vědci před necelými třemi lety na ostrově našli dosud neobjeveného zástupce pavouka druhu Nephila komaci, který je jinak velmi důkladně prostudován. U nového a velmi plachého druhu odborníci zjistili, že jeho samičky snovají neuvěřitelné spirálovité pavučiny až o metrovém průměru. (více zde)

Před čtyřmi lety se botanici mohli seznámit s dosud nepoznaným druhem obří palmy Tahina spectabilis, které se říká sebevražedná palma. Strom roste desítky let, aby pak jen jednou za svou existenci vykvetl a pak umřel. Tahinu tehdy objevil madagaskarský farmář, jenž poslal její vzorky do botanického ústavu. Obří palmu pojmenoval po své dceři - tahina (požehnaná).

Po ostrově, který se neustále pomalu vzdaluje od afrického kontinentu, také běhá zvláštní druh gekona. Ten vědce zaujal svým chameleonským chováním. Při námluvách umí změnit své zbarvení. Zatímco bez samičky má barvu stromové kůry, po nalezení partnerky se kůže gekona zbarví do jasně modrého až blankytného odstínu.

Přírodnímu bohatství ostrova hrozí zničení

Ačkoli Madagaskar slouží jako studnice poznání mnoha expertům z celého světa, tamnímu přírodnímu životu hrozí zánik. Ostrov se potýká s drastickým nelegálním odlesňováním, uvedla ve své nové zprávě Světová organizace na ochranu přírody (WWF).

"Konzumenti mohou hrát velkou roli v této problematice. Proto zkoušíme upozornit na globální nezákonný trh s dřevem a apelovat na lidi, aby kupovali výrobky z vzácného afrického dřeva jen u zavedených firem," uvedl poradce WWF-UK Mark Wright.

Madagaskar v uplynulých dvaceti letech přišel o více než milion hektarů pralesa a skoro o devadesát procent původního porostu, k čemuž přispívá hlavně těžba, ale také vypalování půdy a vleklý politický spor v zemi o prezidentské křeslo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video