O svém majetku mluví ministr dopravy otevřeně.

O svém majetku mluví ministr dopravy otevřeně.

Nejbohatší ministr je Řebíček

  • 163
Na výplatní pásce, kterou dostane nový ministr dopravy Aleš Řebíček za první měsíce ve funkci, bude uvedeno, že jeho základní plat je 110 tisíc korun. K tomu dostane na náhradách dalších 16 tisíc.

Přejít na speciál Topolánek na cestě za důvěrou

ČTĚTE TAKÉ:
„Na byt jsem si nevzpomněl“

"Vlastně ani přesně nevím, jaká ta částka celkem bude. Nezajímal jsem se o to," říká Řebíček. "Jestli to je pravda, tak si dost pohorším. V soukromé sféře jsem měl vyšší příjmy.“

V nové Topolánkově vládě patří jednoznačně k nejbohatším ministrům. Možná je dokonce nejbohatší, ale přesně to zjistit nelze. Řebíček totiž nechce říct, za kolik letos na jaře prodal třetinový podíl v úspěšné stavební a železniční firmě Viamont.

"Ptal jsem se svých bývalých partnerů, kteří podíl odkoupili, jestli to mohu zveřejnit. Ale oni to nechtějí," řekl.

Jinak však o svém majetku mluví Řebíček otevřeně. V odpovědích pro MF DNES přesně vypsal, co vlastní. "Dům, kde žijeme v Teplicích s manželkou, má cenu asi sedm milionů korun. A loni jsem koupil byt v Praze za 4,5 milionu," uvedl.

Věřitele neodtajním
Největším "potížistou" v Topolánkově vládě je – alespoň pokud jde o majetková přiznání – ministr financí Vlastimil Tlustý. O majetkových poměrech své rodiny mluví jen nerad.

V minulosti dokonce několikrát na "majetkové otázky" odmítl odpovědět. "Všechno je uložené v čestných prohlášeních v Senátu a ve veřejně přístupných registrech," odbyl dotazy Tlustý třeba letos v květnu, když MF DNES oslovila před volbami do Sněmovny kvůli majetku lídry kandidujících stran.

Když se MF DNES obrátila se stejnou otázkou na členy Topolánkovy vlády, byl už Tlustý vstřícnější. Stejně však nepřiznal vše. Na otázku, jaké další nemovitosti kromě svého domu ve Slaném ještě vlastní, uvedl Tlustý v dotazníku, že právě jen "dům ve Slaném".

MF DNES však zkontrolovala odpovědi s údaji z katastru nemovitostí. A u jediného z ministrů, Vlastimila Tlustého, údaje neodpovídaly. Společně se ženou Ladislavou totiž vlastní ještě byt v Praze-Hodkovičkách. Původně družstevní třípokojový byt přitom manželé získali už v roce 1996 za 95 tisíc korun.

Tlustý se s tímto bytem nepochlubil již v roce 2002, když MF DNES sestavovala majetkový dotazník úplně poprvé. I tehdy sdělil, že vše, co vlastní, sepsal do přiznání pro Senát.

Co v něm uvedl? V roce 1997 napsal, že je předsedou dozorčí rady společnosti IRC, a. s., a spoluvlastníkem rodinného domu ve Slaném. Za rok 2000 pak sdělil jen to, že manželka je společnicí firmy Farmconsult a že nenabyl žádný majetek.

Na jeho byt upozornil v únoru 2005 například deník Právo. I tehdy se však Tlustý zdráhal vlastnictví bytu komentovat. A proč ministr v dotazníku MF DNES byt opět zapřel? Prý na něj zapomněl.

Zajímavé je, že rok po koupi bytu dostavěl Tlustý dům ve Slaném za 5,5 milionu, a protože byl ve finančních nesnázích, musel si podle svých slov půjčit 2,3 milionu korun. Od koho si peníze na dům půjčil? To je další Tlustého problém. Už několik let to odmítá zveřejnit.

"Moji tehdejší věřitelé si to nepřejí. Peníze jsem jim splatil. Nemám tedy žádný problém," prohlásil Tlustý loni na jaře, když se ho na to novináři opakovaně ptali.

Mimochodem, v té době vrcholila bytová aféra expremiéra Stanislava Grosse, který pak padl právě kvůli tomu, že věrohodně nevysvětlil původ peněz na zakoupení luxusního bytu.

I tento týden Tlustý zopakoval: "Věřitele neodtajním. Nemám od nich svolení."

Jak ministři odpovídali
Na dotazník MF DNES nakonec odpověděli všichni noví ministři, byť někteří s obtížemi. Třeba ministr zdravotnictví Tomáš Julínek a ministryně zemědělství Milena Vicenová dlouho na otázky nereagovali. Teprve když jim MF DNES položila dotaz, proč nechtějí veřejnosti sdělit majetkové poměry, přišla odpověď.

Jejich mluvčí pak vysvětlovali, že to bylo kvůli chaosu, který při nástupu do úřadů vznikl. Ale třeba ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který nestihl termín odevzdání, sám volal do redakce a ubezpečoval, že na odpovědích pracuje. Nakonec je poslal ve dvě hodiny ráno.

A ministr kultury Martin Štěpánek dotazník odevzdal, byť byl v té době v nemocnici. Z odpovědí vyplývá, že právě Štěpánek patří mezi nejméně majetné. Na otázku, jaké má úspory na účtu, odpověděl: "Téměř žádné."

Podobně je na tom i ministr obrany Jiří Šedivý, který bydlí v nájemním bytě, nemá nemovitost ani auto. Nejdůležitějším parametrem pro vyhodnocení dotazníku však není to, kdo vlastní kolik aut či domů, ale ochota tyto údaje zveřejnit.

Majetkové vysvědčení Topolánkovy vlády tak zůstává s jedním šrámem a otázkou: Kdo jsou věřitelé ministra Tlustého, kteří mu půjčili 2,3 milionu korun na dům?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video