Soud znovu osvobodil Nečasovou v kauze zneužití Vojenského zpravodajství

  • 1334
Obvodní soud pro Prahu 1 znovu zprostil viny Janu Nečasovou v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Nečasová (dříve Nagyová) měla nechat sledovat někdejší manželku expremiéra Petra Nečase Radku. Osvobozeni jsou i tři bývalí zpravodajci. Verdikt není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal.

Soud osvobodil i trojici zbylých obžalovaných - bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandu, jeho předchůdce ve funkci Ondreje Páleníka a ředitele odboru bezpečnosti a vnitřní kontroly Jana Pohůnka.

Verdikt není pravomocný, lze se proti němu odvolat. Státní zástupce Rostislav Bajger odvolání ihned podal. „Potřetí půjdeme k odvolacímu soudu. Jsem přesvědčen, že uspějeme,“ řekl. Soudkyně podle něj v odůvodnění nezmínila, proč nepřijala důkazy obžaloby.

Žalobci: navrhneme změnu soudce

Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár je osvobozujícím rozsudkem překvapen. Podle něj soudkyně postupovala v rozporu se zákonem. Uvedl to v rozhovoru pro Český rozhlas.

„My už budeme pravděpodobně dávat soudu ke zvážení, aby rozhodl o tom, že ta věc bude projednána jiným soudcem. Pokud nalézací soud opakovaně postupuje v rozporu se zákonem, závaznými pokyny nadřízeného soudu, nadřízený soud má možnost, aby rozhodl o projednání věci v jiném složení, v tomto případě samosoudce,“ řekl Komár.

Soudkyně Helena Králová po vynesení rozsudku poté zhruba hodinu četla celou obžalobu čítající několik desítek stránek. Čtveřici nakonec zprostila obžaloby ve všech bodech, tedy zneužití pravomoci ve spolupachatelství a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Žalované skutky prý nejsou trestnými činy, uvedla.

Sama Nečasová se vyhlášení rozsudku osobně nezúčastnila, stejně jako v předchozím případě. Kovanda, Páleník a Pohůnek k soudu dorazili.

Soudkyně: Tak krkolomně dosáhnout rozvodu? Nevěřím

Obžaloba tvrdí, že bývalá šéfka kabinetu někdejšího premiéra Petra Nečase v roce 2012 nezákonně zaúkolovala tajnou vojenskou službu, aby sledovala tehdejší Nečasovu manželku. Údajně jí šlo o osobní zájem, konkrétně o urychlení Nečasova rozvodu.

Soudkyně ale neuvěřila motivaci Nečasové (Nagyové) předložené obžalobou, že chtěla na expremiérovu manželku něco zjistit a dosáhnout tak rozvodu. Nagyová podle ní věděla, že ji Nečas miluje a chce se nechat rozvést. „Nevím, proč by chtěla tímto krkolomným způsobem dosáhnout rozvodu. Tento motiv je ostatními provedenými důkazy vyvrácen,“ řekla Králová.

Obžalovaní a jejich advokáti osvobozující rozsudek přivítali. „Prosadilo se právo,“ uvedl například obhájce Nečasové Eduard Bruna.

Obžalovaný Pohůnek zdůraznil, že tříleté vyšetřování a trestní řízení prokázalo, že žalobci nemají vůbec žádné důkazy. Jeho kolega Ondrej Páleník byl ještě kritičtější. „Je to boj o přežití Vrchního státního zastupitelství v Olomouci,“ myslí si o obžalobě.

Případ se po odvolání státního zástupce dostane opět k Městskému soudu v Praze.

Žalobce Bajger je přesvědčen, odvolací soud zprošťující verdikt opět zruší. „Už odvolací soud konstatoval, že tento soud zcela opomíjí důkazy předložené obžalobou, a pokud je konstatuje, tak je deformuje,“ řekl.

Příkladem deformace důkazu je podle něj hodnocení výpovědi experta na policejní sledování, jehož slova soud nepovažoval za relevantní.

Kauza vedla před třemi lety k pádu Nečasovy vlády, Nečas se později rozvedl a Nagyovou si vzal za manželku. Čtveřice obžalovaných vinu od počátku odmítá. Loňský osvobozující rozsudek vyprovokoval kritiku práce státního zastupitelství. Zejména podle pravicových politiků by olomoucký vrchní státní zástupce Ištvan měl nést osobní zodpovědnost (více zde).

Zpravodajci se hájí tím, že Radku Nečasovou nesledovali, ale prováděli takzvané kontrasledování kvůli obavám z toho, že premiérově rodině hrozí nebezpečí. Nečas jako svědek vypověděl, že Vojenskému zpravodajství zadal úkol on sám, Nagyová prý jen zprostředkovávala komunikaci.

Státní zástupce Bajger pro Nečasovou za to, že kvůli soukromým cílům nezákonně úkolovala vojenskou tajnou službu, požadoval 3,5 roku odnětí svobody. Pro zpravodajce pak navrhoval tresty v rozmezí od 3 let a čtyř měsíců do 3 let a 10 měsíců.

Obvodní soud pro Prahu 1 čtveřici osvobodil už minulý rok s tím, že se trestný čin nestal (čtěte zde). Městský soud v Praze pak ale vyhověl odvolání žalobců a vrátil věc k doplnění dokazování, které spočívalo v přehrání některých telefonických odposlechů a ve výslechu exnáměstka ministra obrany Jiřího Šedivého a šéfa policejního Útvaru zvláštních činností Vladimíra Šibora.

Soud také mimo jiné zpochybnil Nečasovu výpověď, když poukázal na to, že bývalý premiér může být motivován snahou pomoci své současné ženě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video