Zeman poděkoval Nečasovi a jeho vládě za odvedenou práci. "Vždy jsem si vás vážil, i když jsme mnohdy měli neshody na témata důležitá i méně důležitá, vždy jsem pozorně naslouchal vašim názorům. Dovolte mi proto, abych vám popřál trochu lidského štěstí a hodně osobní pohody," uvedl.
Prezident také oznámil, že od pátku do pondělí v Lánech přijme představitele parlamentních stran, aby s nimi projednal aktuální situaci. Do té doby jim dal čas na jednání.
"Předpokládám, že těch několik dnů do pátku tito představitelé využijí k tomu, aby novou situaci projednali jak ve svých grémiích, tak případně mezi parlamentními subjekty," doplnil prezident. Zeman ani nenaznačil, zda upřednostňuje pokračování této koalice, úřednický kabinet či předčasné volby.
Online reportáž |
Předání demise netrvalo ani dvě minuty. Nečas Zemanovi už jen stručně poděkoval a poté oba společně opustili sál.
Nečasova vláda v demisi povede zemi do jmenování nového kabinetu. Řešit bude například odstraňování škod způsobených povodněmi. Zeman Nečase na Hradě požádal, aby se jeho vláda už zabývala pouze běžnou činností a nečinila strategická rozhodnutí.
Pád Nečasovy vládyDEMISE: ODS chce dál vládnout s jiným premiérem PROFIL: Dvacet let Petra Nečase v politice ON-LINE: Pád Petra Nečase minutu po minutě DOKUMENT: Rezignuji, řekl premiér po čtyřech dnech hájení REAKCE: Politický thriller s příchutí guláše, píše se v zahraničí KAUZA NAGYOVÁ: Vše o zatýkání politiků a lobbistů PÁD NEČASE: Vše o konci vlády pana Čistého |
Premiér rezignoval kvůli kauze ředitelky svého kabinetu Jany Nagyové. Demisi oznámil v neděli večer po jednání grémia ODS. V pondělí v ČT řekl, že úplně opustí politiku. Zůstane pouze v pozici řadového poslance a v příštích volbách už do Sněmovny kandidovat nebude.
Vládu Nečas vedl od července 2010, úřadujícím předsedou ODS se stal v dubnu téhož roku, řádný šéfem strany pak na kongresu o dva měsíce později. V poslaneckých lavicích vystudovaný fyzik sedí od roku 1993.
Strany současné vládní koalice chtějí pokračovat ve společné vládě, kterou by místo Nečase vedl jiný politik z ODS. Výkonná rada občanských demokratů v pondělí odpoledne pověřila grémium strany, aby o této variantě dále jednalo (více čtěte zde).
ODS ale zatím žádného kandidáta na premiéra nevybrala. O konkrétních jménech chce grémium jednat s prezidentem i koaličními partnery TOP 09 a LIDEM.
Fotogalerie |
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, který po Nečasovi převzal vedení strany, už v neděli uvedl, že se premiérskému postu nebrání. Dalšími uvažovanými kandidáty jsou ministr dopravy Zbyněk Stanjura, ministr spravedlnosti Pavel Blažek či místopředseda a nejpopulárnější politik strany Jiří Pospíšil. Ten ale v pondělí dopoledne řekl, že podpoří Kubu (více čtěte zde).
Hlavní roli nicméně bude mít prezident Zeman. Na výběr má více možností. Jednak může vyhovět návrhu koalice a pověřit sestavením vlády někoho z ODS. Další variantou je úřednický kabinet nebo sestavení vlády zástupcem ČSSD. Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka ale v pondělí uvedl, že jeho strana by tuto nabídku odmítla.
Opozice totiž požaduje rozpuštění Sněmovny a předčasné volby. K rozpuštění dolní komory parlamentu je ale potřeba 120 hlasů, které ČSSD, KSČM a Věci veřejné ani s podporou nezařazených poslanců dohromady nedají.