Parlamentní volby v slovenské obci Báč (12. června 2010)

Parlamentní volby v slovenské obci Báč (12. června 2010) | foto: Leona ŠlajchrtováiDNES.cz

Ne všichni na jihu Slovenska volí maďarské strany, jeptiška zůstala věrná

  • 31
Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz - Přes čtyři miliony Slováků si mohou právě dnes vybrat v parlamentních volbách, koho na příští roky usadí do poslaneckých lavic. O tom, jestli země vykročí směrem k pravici, nebo bude dál pokračovat v levicové politice, rozhodují i obyvatelé malé obce Báč, kde žije početná maďarská menšina.

"Do Báče? Co v Báči, vždyť tam nemají ani hřiště na kopanou," zeptá se rázovitý chlapík v autobuse a přestane se zajímat o fotbalové mistrovství světa, které dosud řešil s dalšími pěti muži v zadní části vozu.

Je krátce po šesté ráno, řidič s námi míří dolů na jih od slovenské metropole a asi čtyřicetiletý muž kroutí nechápavě hlavou. "Pojeďte k nám do Šamorína," odkazuje na sousední město. "Tam budou volby zajímavější, viď?" říká směrem k dalšímu pasažérovi.

Slovenské volby

Slováci volí parlament. Zůstane u moci Fico?

"Vlastně si ho ani nevšímejte, ten je právě z Báči a co vám budu povídat, tam ještě žijí kanibalové," pokračuje muž. V oblasti u Dunajské Stredy žije početná maďarská menšina, a tak budou voliči většinou vybírat jednu ze dvou promaďarských stran: Csákyho Stranu maďarské koalice (SMK), nebo Bugárovo nové uskupení Most-Híd.

Slota? Darmo mluvit...

"Tyto strany dostanou asi nejvíc, ale není to tak, že by tady lidé nevolili nikoho jiného," chápe se slova další z bodré šestice. "Já jsem třeba i člen SMK, tak u mě je to jasné, ale lidé budou volit různě," říká. Ostatní přitakávají a dodávají, že vlastně ještě nejsou rozhodnuti, komu hlas nakonec dají. Ani jestli k volbám vůbec půjdou.

Parlamentní volby v slovenské obci Báč (12. června 2010)Parlamentní volby v slovenské obci Báč (12. června 2010)

Před čtyřmi lety vyšel z voleb vítězně Ficův SMER, jenž vytvořil koalici s Mečiarovou LS-HZDS a nacionalisticky orientovaným Jánem Slotou v čele SNS. Právě tento nacionalista nemá na jihovýchodě země mnoho příznivců. "Darmo o něm mluvit," zní ze skupinky.

I přes vidinu místního fotbalového hřiště, větší volební místnosti a nakonec i pozvání na cikánský guláš odolávám nabídce vystoupit v Šamoríně a klimatizovaný autobus opustím až o několik kilometrů dál v Báči.

Volba maďarských stran není samozřejmostí

Ve vesnici, kterou obývá přes 540 obyvatel převážně maďarské národnosti, slouží jako volební místnost nenápadná mateřská školka. Označení okrsku visí vedle vystřižených kuřátek z papíru a nástěnky se vzory hlasovacích lístků stojí na dětských botnících.

mapa Báč, Slovensko (červen 2010)

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

Už půl hodiny po zahájení voleb přišlo svoji občanskou povinnost splnit nejméně deset nedočkavců z celkových 450 oprávněných voličů. A přicházejí další, kupříkladu mladá Alica Lepés, která potvrzuje, komu se v oblasti nejvíc fandí.

"Nejdřív jsem chtěla dát hlas SDKÚ, Radičové, ale pak jsem si řekla, že by bylo dobré podpořit Maďary," uvádí s tím, že nakonec vybrala jednu z promaďarských stran. "Za Dzurindy bylo dobře, ten proti Maďarům nic neměl, ale Fico... jak to říct. Kéž by byl pryč," dodá.

Padesátiletý Peter Žikovský se rozhodl podpořit křesťanské demokraty s Jánem Figeľem v čele. "I když nejsem žádný křesťan, nakonec jsem vybral Figeľa. Je nejdůvěryhodnější, byl i eurokomisařem," vysvětluje.

Řádové sestry v slovenské obci Báč (12. června 2010)

Sestra Maristela jde k volbám

Obálku s lístkem KDH vybrala i sedmdesátiletá sestra Maristela, která se k urnám vydala z nedalekého kláštera. "Nesmím být přece nevěrná," směje se jeptiška a hned dodává: "K volbám se chodit musí za všech okolností."

Za zbylými sestrami řádu svatého Františka vyrazí do kláštera v průběhu dne zástupci volební komise. V provizorní volební místnosti s bílými plentami tam odvolí dalších pětašedesát jeptišek. Zdalipak budou také "věrné" jako sestra Maristela?

Rozkol mezi Maďary

Maďaři se do Národní rady nemusí vůbec dostat. Před časem došlo k rozporu v SMK. Béla Bugár a Pál Csáky se nebyli schopní dohodnout a Bugár si nakonec založil novu stranu Most-Híd. Obě strany se pohybují na pětiprocentní hranici, ani jedna maďarská strana se tak nakonec vůbec nemusí do parlamentu dostat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video