Nepokoje v Kyrgyzstánu (17. června 2010)

Nepokoje v Kyrgyzstánu (17. června 2010) | foto: AP

Násilí v Kyrgyzstánu vyhnalo z domovů již 400 tisíc lidí, tvrdí OSN

  • 3
Kyrgyzstán zmítaný etnickými střety stojí na prahu humanitární katastrofy. OSN odhaduje, že své domovy muselo opustit nejméně 400 tisíc lidí. Ve středu začaly proudit do regionu první zásilky humanitární pomoci.

Oficiální počet obětí střetů mezi Kyrgyzy a Uzbeky stoupl na 191, skutečný počet obětí je ale mnohem vyšší. V centru nepokojů, jihokyrgyzském městě Oš, je už druhý den relativní klid. Armáda se prý snaží zabavovat civilistům zbraně a policie zatkla 111 lidí, kteří jsou podezřelí z pokusu o destabilizaci země.

Komentář

Běsnění v Kyrgyzstánu jde na ruku militantnímu islámu

Mezietnické násilí má podle odhadů OSN na svědomí nejméně 400 tisíc uprchlíků, řekla mluvčí Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCHA) Elisabeth Byrsová. Podle ní se počet lidí, kteří se ocitli bez domova, nyní pohybuje kolem 300 tisíc. K tomu je třeba přičíst 75 až 100 tisíc uprchlíků v sousedním Uzbekistánu.

Nepokoje v Kyrgyzstánu (17. června 2010)Nepokoje v Kyrgyzstánu (17. června 2010)

Do regionu od středy proudí první humanitární dodávky. Do konce týdne by mělo dorazit 240 tun pomoci. Ta se ale v životě uprchlíků na hranici Uzbekistánu příliš neprojevuje. "Žádnou pomoc nedostáváme. Domů nemůžeme, je to nebezpečné, naše domy jsou vypáleny. Zachránili jsme jen holý život, naše dívky jsme poschovávali ve sklepích, aby je neznásilnili," vypráví jeden z uprchlíků.

Rusové místo vojáků pošlou poradce

Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB) opakovala, že nemá v úmyslu vojensky v zemi zasahovat. "Zvažuje se otázka vyslání odborníků, kteří vědí, jak plánovat a připravovat operace k předcházení masových nepokojů, jak identifikovat jejich osnovatele a zkrotit gangy, které provokují vyhrocení situace," řekl generální tajemník ODKB Nikolaj Bordjuža. ODKB tvoří sedm postsovětských republik včetně Ruska a Kyrgyzstánu.

Otázky a odpovědi

Na kyrgyzské nepokoje zadělali již Sověti

Krvavé nepokoje v Kyrgyzstánu jsou podle zvláštního vyslance OSN pro Střední Asii, slovenského diplomata Miroslava Jenči, ideální živnou půdou pro islámské radikály. "Existuje hrozba extremismu ve Ferganském údolí a šířeji v celé Střední Asii jako celku v tom smyslu, že Střední Asie má hranice s Afghánistánem," řekl Jenča.

Pomůže i Člověk v tísni

Oš, Kyrgyzstán

Na jih Kyrgyzstánu míří dva koordinátoři humanitární organizace Člověk v tísni. V rámci francouzské organizace ACTED se zapojí do řízení dvou utečeneckých táboru u měst Oš a Džalalabád. Nyní v nich žije zhruba 40 tisíc lidí. V pohotovosti je i zdravotnický tým Člověka v tísni.
V první fázi se koordinátoři zapojí do nejnutnější humanitární pomoci. "V utečeneckých táborech je nyní nutné zajistit distribuci jídla a pitné vody, stavět stany, zajistit základní hygienické potřeby uprchlíků. Francouzským partnerům dokážeme nabídnout naše zkušenosti například z Čečny nebo Gruzie a znalost postsovětského prostoru," řekl pražský koordinátor pomoci v Kyrgyzstánu Tomáš Kocián.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video