Více než 80 procent zpovídaných lidí souhlasí také s tím, aby záchranná služba měla povinnost k pacientovi dorazit do 15 minut.

Více než 80 procent zpovídaných lidí souhlasí také s tím, aby záchranná služba měla povinnost k pacientovi dorazit do 15 minut. | foto: Profimedia.cz

Nároky na zdravotní péči rapidně rostou, reformy však zbrzdil pád vlády

  • 41
Až budou straničtí lídři vybrušovat své volební kampaně, měli by vědět, že předstoupí před jiné "publikum". Výzkum ministerstva zdravotnictví totiž ukázal, že lidé jsou v požadavcích na zdravotní péči mnohem kritičtější a náročnější, než tomu bylo před třemi lety.

Pacienti se však změn hned tak nedočkají, schválení reforem je kvůli pádu vlády v nedohlednu.

"Skončila doba rovnostářství, kdy si lidé přáli, aby měl každý přístup ke stejné zdravotnické péči. Dlouhodobá debata o reformách způsobila, že lidé mají daleko více informací o tom, co od lékaře mohou vyžadovat, jsou kritičtější a náročnější," říká Michal Jankovec z výzkumné společnosti Background Research.

čtěte: MF DNES znovu vyzkoušela přístup lékařů k pacientům...

Její čerstvý březnový výzkum pro ministerstvo zdravotnictví, který se zaměřil na zdravotnické reformy a standardní a nadstandardní péči, získala exkluzivně MF DNES.

"Překvapením je, že lidé vyžadují po lékařích jasné a srozumitelné informace o postupu léčení. Takový požadavek dříve vůbec nebyl, teď jej hlasy respondentů vynesly na první místo," říká Jankovec.

Připravované reformy zbrzdil pád vlády

Více než 80 procent zpovídaných lidí souhlasí také s tím, aby záchranná služba měla povinnost k pacientovi dorazit do 15 minut, aby se rozšířila nabídka očkování za státní peníze nebo aby pacienti měli bezplatně nárok na další konzultaci s jiným odborníkem.

"Před třemi lety souhlasilo s takovými nároky asi 55 procent lidí, teď je to přes osmdesát. Ten nárůst je obrovský," komentuje to Jankovec.

Právě tyto reformy však budou zřejmě ještě dlouho čekat na stolech poslanců. Pád vlády jejich projednání buď posunul do nedohledna, nebo alespoň značně zbrzdil. Sama ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová nepředpokládá, že by se jí do konce jejího působení v čele resortu ještě podařilo nějaký zákon prosadit.

"Nicméně do poslední chvíle budu jednat o kompromisním řešení, protože myslím, že ty zákony a také čeští pacienti si to zaslouží. Můžou být připraveny v nějaké podobě pro nově ustavenou vládu," říká Filipiová

Lidé jsou solidární. Ale jen když se jim to hodí

Méně nadšení jsou podle průzkumu pacienti z placení za zdravotní nadstandard.

"Lidé jsou solidární, když má někdo alergii a potřebuje drahý lék. Ten pacientům dopřejí. Horší je to v případě, kdy by je mělo něco osobně omezovat. Například u výměny kyčelních kloubů se obávají, že pacienti, kteří si zaplatí nadstandard, by obyčejné lidi předběhli. A to se jim pochopitelně nelíbí a začínají být podezřívaví," říká ředitel výzkumné společnosti Jankovec.

Pouze 60 procent dotázaných souhlasí s tím, aby mladší pacient měl nárok na náhradu kyčelního kloubu s delší životností než pacient v důchodovém věku.

"Souhlas s tímto postupem klesá s věkem. Starší lidé se obávají diskriminace. S tím se zřejmě reforma bude potýkat, pokud tam bude více takových bodů," soudí Jankovec.

Podle něj je jednou z příčin vyšších nároků na péči lékařů i patnáct měsíců, kdy lidé platí regulační poplatky.  

BOX: Co ještě odhalil výzkum

graf


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video