Námořní pěchota oplakává první oběti

  • 419
Úder na Irák má první oběti mezi spojenci. Při pádu vrtulníku v Kuvajtu zemřelo 16 vojáků. Pentagon stále neohlásil slíbenou velkou ofenzívu. Váleční reportéři hlásí přesuny spojeneckých jednotek hlouběji do Iráku. Exploze otřásají dvojicí strategických měst - Basrou na jihu a Mosulem na severu.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž
GRAFIKA:
Jak vypadá bojiště

Spojenci přišli o šestnáct členů námořní pěchoty poté, co se s nimi v Kuvajtu zřítil vrtulník CH46E Sea Knight.

Nehoda se stala jižně od irácko-kuvajtské hranice přibližně v 1:40 SEČ. Na palubě bylo šestnáct vojáků - dvanáct Britů a čtyři Američané.

"Vyšetřování stále probíhá. Dosavadní zprávy naznačují, že nehoda se nestala kvůli nepřátelské palbě," řekl major americké námořní pěchoty David Andersen.

Předchozí dvě podobné nehody posádky přežily. Během akce v jižním Iráku těžce dosedl vrtulník MH-53 Pave Low. Podobné potíže měla v Kuvajtu i helikoptéra AH-64 Apache.

Spojenci postupují dovnitř Iráku
Reportéři hlásí přesuny spojeneckých jednotek, které bez výraznějšího odporu míří do iráckého vnitrozemí. CNN v živém vstupu odvysílala přesun tanků Abrams ze 7. obrněné divize, jak postupují přes poušť jižním Irákem.

PŘEČTĚTE SI:
Spojenci chystají blitzkrieg 21. století (co se zřejmě děje v Iráku)
Války zůstávají, zbraně se mění (spojenci mohou vyzkoušet novinky)

"Vše jde velmi dobře. Operace teď pokračuje podle harmonogramu nebo i rychleji," připustil americký ministr obrany Donald Rumsfeld.

Šéf Pentagonu na základě satelitních snímků podotkl, že Iráčané zapálili tři až čtyři ropné vrty poblíž Basry.

IRÁCKÁ KRIZE

on-line zpravodajství

Třetí svět chystá USA porážku v OSN
Protiirácká koalice roste, protesty pokračují
Kuvajťané třikrát prchali do krytu
Bush to udělal chytře, míní český generál
Saddám chce do dějin jako mučedník
Vypukla válka a trhy znejistěly
Země, která mohla mít lepší osud
Podstata válek zůstává. Zbraně se mění
Plán, který má porazit Saddáma

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
 * Irák v datech * pozadí krize *

Mosulem na severu otřásly exploze
Výbuchy otřásly Mosulem, který je 100 kilemtrů od tureckých hranic poblíž Kurdy ovládané oblasti Iráku, zhruba ve 2:30 SEČ.

"Slyšel jsem několik velkých explozí asi hodinu poté, co se městem rozezněly sirény oznamující nálet," hlásil z Mosulu Muhammad al-Buriní, reportér katarské televize al-Džazíra.

Televizní záběry doprovázelo vzdálené hlučení, doprovázené třeskem, což mohla být střelba protivzdušné obrany.

Objevily se také zprávy o dění na severu Iráku, kde spojenci nemohou otveřít frontu kvůli odmítavému postoji Turecka. V Kirkúku jsou podle svědků iráčtí vojáci připraveni zapálit bohaté zásoby ropy.

Na Basru se snášejí bomby
Podle svědků spojenci zintenzívnili ostřelování Basry, srdce jihu Iráku. Z jiných míst na jihu Iráku svědci hlásí výbuchy raket a střelbu z vrtulníků na pozemní cíle.

Oblohu nad Basrou ozářily mohutné exploze. Reportér agentury Reuters napočítal nejméně třicet "ohnivých koulí" jen během patnácti minut.

"Slyším zrádný zvuk přétajících amerických bombardérů a vidím nějakou střebu iráckých protiletadlových zbraní," uvedl z pláně poblíž Basry David Fox.

Basra je pro spojenecké jednotky důležitým strategickým bodem. Historické město s rafinériemi může posloužit spojencům jako základna k dalším operacím. Podle tiskové agentury Press Association poblíž vrtů již operuje britský pluk.

Terčem je i metropole Bagdád
Při zahájení pozemní fáze úderu vtrhla po dělostřelecké přípravě americká a britská námořní pěchota z Kuvajtu na jih Iráku. Spekuluje se, že dobyla přístav Umm Kasr.

Terčem spojenců je i metropole Bagdád, která už zažila dvě vlny raketových útoků. Střely vypálily spojenecké křižníky operující v Perském zálivu. Několik raket odpálily i britské ponorky.

První den války přinesl irácké armádě první ztráty - čtyři mrtvé a pět zraněných vojáků. V Bagdádu po raketových útocích zemřel jeden člověk, čtrnáct dalších bylo zraněno.

Pentagon slibuje mohutnou ofenzívu
Dosavadní raketové útoky a bomabrdování byly podle Pentagonu jen první ochutnávkou z velkého útoku, který se chystá rozpoutat na 280 tisíc spojeneckých vojáků v Perském zálivu.

Armádní zdroje z Londýna i Pentagonu tvrdí, že jde o předzvěst hlavní ofenzívy, která brzy začne. "Jejím hlavním cílem bude škokovat a vzbudit u nepřítele hrůzu, aby iráčtí vůdci a vojáci ztratili vůli odporovat" shodují se.

"To, co bude následovat, nebude opakováním žádného konfliktu. Bude to o síle, možnostech a rozsahu, který převýší vše, co jsme dosud viděli," uvedl americký ministr obrany Donald Rumsfeld.

Více o prvním dni války najdete zde

Pěchotní bojové vozidlo Bradley jede v noci pouští. Americké a britské jednotky se při postupu dovnitř Iráku nesetkávají s prakticky žádným odporem. (21. března 2003)


Video