Policisté odvážejí šéfku Nečasova kabinetu Janu Nagyovou z ostravské Masné

Policisté odvážejí šéfku Nečasova kabinetu Janu Nagyovou z ostravské Masné ulice do budovy Okresního soudu v Ostravě (15. června 2013). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nečas viděl fotky ze sledování manželky, považoval je za dílo bulváru

  • 922
Premiér Petr Nečas viděl fotky pořízené při sledování manželky Radky. Ukázala mu je šéfka jeho kabinetu Jana Nagyová. Tvrdí to její obhájce Eduard Bruna. Podle něj ale Nagyová premiérovi zatajila, že sledování si zadala ona. U šéfů Vojenského zpravodajství. Premiér prohlásil, že je považoval za fotky, které pořídil bulvár.

Bruna iDNES.cz řekl, že Nagyová se o fotkách zmiňovala, sám je ale neviděl, proto neví, zda byla jedna, či jich bylo více. "Ty fotky byly nečitelné. Nedalo se z nich nic usoudit," tvrdí obhájce obviněné. Informaci o fotkách přinesl jako první server Novinky.cz. "Paní Nagyová mu (Nečasovi) řekla, že má určité materiály, které jí někdo nabídl a jež by mohly svědčit o tom, že ona (Nečasová) blbne a že může být ostuda anebo malér," citoval server Brunu.

Pád Nečasovy vlády

  • NEČAS podá demisi. V pondělí navštíví prezidenta Zemana.(více zde)
  • PROFIL: Dvacet let Petra Nečase v politice. (více zde)
  • ON-LINE: Pád Petra Nečase minutu po minutě. (více zde
  • DOKUMENT : Prohlášení premiéra Nečase k demisi. (více zde)
  • ZAHRANIČNÍ média informují o Nečasově pádu. (více zde)
  • KAUZA NAGYOVÁ: Policie obvinila osm lidí, Posledním byl Marek Šnajdr. (více zde

Premiér Nečas v neděli ve Varšavě řekl, že fotky viděl, ale popřel, že by věděl, že jsou ze sledování jeho ženy vojenskou tajnou službou. "Viděl jsem fotky, které měly být od paparazziů, od bulváru. Považoval jsem je za provokaci," řekl předseda vlády během zahraniční cesty v Polsku.

Nagyová fotky schované v trezoru a Nečasovi je podle advokáta "v slzách" ukázala možná několika dnů před policejní razií. iDNES.cz později Bruna řekl, že neví, kdy přesně k tomu došlo. Spekuluje se přitom, že informace o přípravě zátahu prosakovaly ven předem. Razie proto měla přijít dříve, než policisté a státní zástupci původně plánovali.

Podle advokáta jeho klientka u výslechu popsala, že premiér byl naštvaný a vytkl jí, že si fotografie vzala. Upozornil ji na to, že se může jednat o podvrh. Nagyová mu podle Bruny nikdy neřekla, že o sledování Radky Nečasové se postarala ona. A to prostřednictvím Vojenského zpravodajství.

Premiér: O sledování zadané Nagyovou jsem nevěděl, z funkce musí pryč

O sledování tří lidí včetně Nečasové a dvou zaměstnanců Úřadu vlády požádala Nagyová loni šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka. Jenže toho krátce na to vystřídal ve funkci Milan Kovanda. Den před oficiálním oznámením nové pozice Kovandy s ním podle policie jednala právě Nagyová. A chtěla po něm, aby sledování Radky Nečasové pokračovalo. Podle policie byla Nečasová sledovaná nejméně od 1. do 27. listopadu. Uvádí to usnesení státního zástupce, které zveřejnil web deníku E15.

Nečas v sobotu uvedl, že o sledování jeho manželky ani dalších lidí nevěděl. "Přestože jsem o tomto konání nevěděl, hluboce toho lituji a omlouvám se všem, kterých se mělo týkat," uvedl v tiskovém prohlášení premiér. Jak je možné, že Vojenské zpravodajství uposlechlo příkaz kariérní úřednice, už nevysvětlil.

Naznačil také, že Nagyová už pro něj nemůže pracovat. "Je logické, že po obvinění a následném uvalení vazby na paní Janu Nagyovou nemůže dále pokračovat v pozici vrchní ředitelky Sekce kabinetu předsedy vlády," doplnil. Kdy ji odvolá, nekonkretizoval (více o postoji premiéra čtěte zde).

Bruna v sobotu popřel, že by jeho klientka tlačila na premiéra, aby se rozvedl, prý to bylo kvůli tomu, že Nagyová nabyla dojmu, že Nečasová podléhá nějaké sektě. Snahu rozvést manželství Nečasových jako motivaci uvádí policie. Stejně jako to, že Nagyová má s Nečasem poměr.

V neděli soud rozhodne o vazbě pro Šnajdra

Okresní soud v Ostravě Nagyovou poslal v sobotu do vazby. Vyhověl tak návrhu státního zástupce. Stejně se rozhodl u dalších pěti obviněných - Ondreje Páleníka, příslušníka Vojenského zpravodajství Jana Pohůnka, exposlanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a náměstka ministrů a současného člena představenstva Českých drah Romana Bočka. Naopak vyšetřovaný na svobodě bude šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda. Mimo jiné i proto, že se přiznal k tomu, z čeho policie podezírá (více čtěte zde).

Agentura ČTK oznámila, že ministr obrany Vlastimil Picek obdržel od detektivů oficiální podklady k případu zadržených pracovníků Vojenského zpravodajství. Nyní tedy bude rozhodovat, jak s jejich pracovním poměrem naloží dál. "Jsem si vědom, že musím konat, ale zároveň je nutné dbát na to, aby vše proběhlo v souladu s platnými zákony," uvedl Picek.

O vazbě pro obviněné politika Marka Šnajdra rozhodne Okresní soud v Ostravě v neděli. "Ve 14.00 proběhne vazební zasedání o návrhu Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, pobočky v Ostravě, přijatém v sobotu," potvrdil mluvčí soudu Alexandr Dadam s tím, že o výsledku bude informovat kolem 16. hodinyn (více o rozhodnutí čtěte zde).

TOP 09 a LIDEM požadují ještě o víkendu koaliční jednání. Nečas odletěl v neděli do Polska na summit zemí Visegrádské čtyřky.

Informace se do médií dostaly na konci týdne, kdy policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu provedli razii. Při ní zatkli osm lidí a prohledali 31 míst - domy, byty, kanceláře. Mimo jiné lobbistů Romana Janouška a Ivo Rittiga.

Policie odvádí v želízkách premiérovu spolupracovnici Janu Nagyovou:

15. června 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video