Policie: Nagyová si objednala sledování Nečasovy ženy a uplácela

  • 722
Pravá ruka premiéra Petra Nečase Jana Nagyová čelí obvinění ze zneužití pravomocí a podplácení. První čin souvisí s tím, že podle policistů nechala vojenskou rozvědku sledovat tři lidi, mezi nimi i premiérovu manželku. Druhý s exposlanci z ODS, kteří výměnou za lukrativní funkce podrželi loni Nečasovu vládu.

Policisté obvinění Jany Nagyové upřesnili na mimořádné tiskové konferenci. Nejprve nechtěli říct, zda je Nečasova pravá ruka mezi obviněnými, nakonec však upřesnili, že jí hrozí až pět let vězení.

Policejní razie na politiky a lobbisty

"Je obviněna z organizátorství a zneužití pravomocí veřejné osoby," uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Mluvčí protimafiánského útvaru Robert Šlachta pak doplnil, že Nagyová čelí i obvinění z podplácení.

V případě prvního obvinění se Nagyová podle policie loni v říjnu domluvila s lidmi z Vojenského zpravodajství, aby začali sledovat celkem tři "civilní osoby". Policisté nezveřejnili, zda je mezi nimi i Nečasova manželka, serveru iDNES.cz to však potvrdil advokát Tomáš Sokol. Ten obhajuje bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondřeje Páleníka, který je v případě stíhán také. Kromě něj policisté obvinili ještě Páleníkova nástupce ve funkci Milana Kovandu.

"Mému klientovi je kladeno za vinu, že loni 26. října měl zorganizovat sledování paní Nečasové složkou Vojenského zpravodajství. Víc to není ve sdělení obvinění rozvedeno. Můj klient ale už u výslechu jasně řekl, že je to nesmysl," řekl iDNES.cz Sokol.

Policisté tvrdí, že Nagyová nechala sledovat Nečasovu ženu asi deset dnů. Šlachta a Ištvan odmítli na tiskové konferenci upřesnit, zda o sledování věděl i premiér. Ten už v lednu přiznal, že s manželkou žijí odděleně. V úterý v tiskovém prohlášení uvedl, že podal žádost o rozvod. Jeho manželka Radka s krokem souhlasí, v péči jí zůstanou dvě dcery (více zde).

Trafiky pro exposlance

Fotogalerie

Druhý čin, ze kterého policisté Nagyovou podezřívají, souvisí s nyní už bývalými poslanci ODS Petrem Tluchořem, Ivanem Fuksou a Markem Šnajdrem. Ti loni hrozili, že nepodpoří Nečasovu vládu při hlasování o daňovém balíčku, s nímž premiér spojil i hlasování o důvěře vládě. Nakonec odešli ze Sněmovny a vzdali se funkcí, vláda tak přežila. Už loni média začala upozorňovat, že poslanci za to dostali lukrativní posty v polostátních firmách, konkrétně v Českých drahách, Čepru a Aeroholdingu.

Policisté však právě to považují za trestné, a proto už Tluchoře a Fuksu obvinili z korupce. Vyšetřovatelé chtějí začít stíhat i Šnajdra. Ten se však nyní nachází v zahraničí, v průběhu pátku se chystá dobrovolně navštívit policii. Premiér Nečas označil takzvané trafiky pro poslance za běžnou politickou dohodu (více zde).

Premiér Petr Nečas své šéfce kabinetu stále věří:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video