Letouny F-16 má ve výzbroji řada států NATO (na snímku stroj tureckého letectva). | foto: Turecké vzdušné síly

Další karta v jednání o cenu gripenů. Ve hře jsou americké F-16

  • 283
V pokračujícím česko-švédském jednání o tom, za kolik peněz by Stockholm Praze dál pronajal stíhací letouny Gripen, se objevila další "karta". Portál E15 zveřejnil zprávu, že Spojené státy nabídly olétané i nově vyrobené stíhačky F-16. Tento letoun už před deseti lety Češi zvažovali.

Česká republika před časem oslovila další potenciální dodavatele pro případ, že nevyjedná se Švédskem dostatečně dobrou nabídku na další pronájem již provozovaných gripenů. Praha poptávala předběžné informace, zda někdo jiný má o případný tendr zájem.

To nicméně znamená, že další předběžná vyjádření zájmu o účast ve výběrovém řízení, pokud by se ho vláda rozhodla vyhlásit, ještě mohou dorazit.

Gripen a F-16

Česká republika je rozhodnuta provozovat dál nadzvukové letectvo. Obě varianty - jak švédské, tak americké stroje - mají svá pro a proti:

"Nabídky už jsme obdrželi, ale koho jsme oslovili a kdo nám odpověděl, není možné komentovat," řekl portálu E15 šéf Národního úřadu pro vyzbrojování Pavel Bulant.

Tentýž portál napsal, že ze západního břehu Atlantiku přišla nabídka na buď olétané, nebo nově vyrobené americké stroje F-16. A také to, že Německo na případný tendr hledí skepticky, protože by sice mohlo nabídnout výkonný a moderní Eurofighter, ale tento dvoumotorový stroj nemůže cenou či provozními náklady, což jsou veličiny, na které Praha hodně hledí, konkurovat gripenům.

Například podle prestižního vydavatelství Jane's vyjde letová hodina gripenu na 4 700 dolarů (asi 93 tisíc korun), u modernizované F-16 to je sedm tisíc (cca 138 tisíc Kč), u eurofighteru pak 18 tisíc dolarů (zhruba 355 tisíc korun). Čísla jsou orientační, protože jednotná metodika na výpočet ceny letové hodiny neexistuje, ale přesto rozdíl mezi provozováním různých typů v českých podmínkách zřejmě znamenal rozdíl v řádu stovek milionů korun ročně.

Což není vedle současné roční ceny za pronájem gripenů (zhruba dvě miliardy korun) zanedbatelná položka.

Se Švédy jedná ministr Picek

O další smlouvě se Švédskem z pověření vlády průběžně vyjednává ministerstvo obrany. Právě současný ministr Vlastimil Picek, bývalý náčelník generálního štábu, je znám jako zastánce dohody se severským královstvím. Naopak premiér Petr Nečas dává najevo odstup a opakovaně prohlašuje, že gripeny nejsou jediná možnost (více například zde).

Tak či tak bude Česká republika zřejmě muset po konci srpna 2015, kdy pronájem švédských stíhaček vyprší, nechat střežení svého vzdušného prostoru na spojencích z NATO. A nebude to úplně zadarmo.

Současný desetiletý pronájem gripenů stojí Českou republiku celkem 19,6 miliardy. Momentálně jsou v jednání tři nabídky: na tři roky za pět miliard, na pět let za osm, či na deset let za 14,5 miliardy Kč, přičemž by letouny dál byly jen pronajaté a nikoliv zakoupené. Česko s touto nabídkou zatím není spokojené.

Gripeny při zásahu

25. července 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video