Soudce Kamil Kydalka

Soudce Kamil Kydalka | foto: Michal Doležal, ČTK

Soudci vadí amnestie pro Chvalovského, obrací se na Ústavní soud

  • 52
Soudce Kamil Kydalka sepisuje podání k Ústavnímu soudu. Vadí mu amnestie prezidenta republiky. Kvůli ní by měl zastavit kauzu fotbalového bosse Františka Chvalovského. Kydalka s tím nesouhlasí a po Ústavním soudu žádá, aby zrušil kontroverzní část amnestie.

"Věc jsme přerušili a předkládáme ji k posouzení Ústavnímu soudu," řekl iDNES.cz Kamil Kydalka s tím, že k rozhodnutí dospěl on a dva přísedící senátu.

Soudce a dva přísedící Městského soudu v Praze nyní podnět dopracovávají. K Ústavnímu soudu jej chtějí podat na začátku příštího týdne. Na informaci upozornil server lidovky.cz.

Amnestie

Podle Kydalky jde senátu městského soudu o zrušení článku amnestie, jenž umožňuje zastavovat trestní stíhání v kauzách starších osmi let, pokud v nich pachatelům hrozí maximálně desetileté vězení. "Článek II amnestie je dle senátu našeho soudu v možném rozporu s ústavním pořádkem České republiky, proto chceme, aby to prověřil Ústavní soud a případně jej zrušil," doplnil Kydalka.

Podnět se týká kauzy fotbalového bosse Františka Chvalovského. Ten je obžalován kvůli úvěrovým podvodům z konce 90. let. Spolu se čtveřicí mužů podle státního zástupce získal podvodem z Komerční banky 1,5 miliardy korun. Případ přitom soudy projednávají už přes deset let.

Ústavní soud může návrh přijmout, nebo jej také může odmítnout. V takovém případě by podle Kydalky pokračovalo rozhodování o zastavení trestního řízení v kauze Chvalovského.

Na Ústavní soud se obrátili i senátoři

Soudce Kamil Kydalka má za sebou dlouholetou praxi. Mimo jiné v ní rozhodoval v kauzách H-Systemu (více zde) či CS Fondů, z nichž v 90. letech zmizela miliarda korun. Do kauzy je zapleten i miliardář Pavel Tykač (více o kauze čtěte zde). Přísný trest Kydalka uložil rodičům dětí z Vinohrad, které až na jednu výjimku nikdy neopouštěly byt v centru Prahy.

Kritizovaný článek

Článek II amnestie prezidenta republiky, vyhlášené 1. ledna 2013:

Nařizuji, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání, s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému, od jehož zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než 8 let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let.

Celý text amnestie najdete zde.

Podle něj je to vůbec poprvé, kdy využil možnost trestního řádu v podobě podání k Ústavnímu soudu. "Zatím jsem neměl možnost toto naše oprávnění využít. Zda někdo jiný podobný návrh podával, nevím," uvedl v úterý Kydalka.

V lednovém komentáři pro MF DNES se do amnestie ostře opřel. "Někdy mi to vše přijde jako záměr, aby se naše trestní řízení nezrychlilo. V čím zájmu? Komu to slouží? Čtenář si odpoví sám," napsal v lednu Kydalka (celý komentář čtěte zde).

Na Ústavní soud se v pondělí obrátila také skupina senátorů. I ona se domáhá zrušení sporného článku, který umožňuje takzvanou abolici, tedy zastavení probíhajícího trestního řízení. Vedení Ústavního soudu už rozhodlo, že jejich žádost projedná plénum, zpravodajem k této věci je soudce Vladimír Kůrka.

Kdy bude Ústavní soud podání senátorů projednávat, zatím není jisté. "Na přednostní projednání není právní nárok, soud v plénu zváží, nakolik projednání věci spěchá," cituje ČTK mluvčího soudu Vlastimila Göttingera.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video