Na Sýrii dopadlo další americké nařčení

  • 38
Washington nepřestává tlačit na Sýrii. Podle zdroje agentury AFP Damašek skrývá důstojníka ze sousedního Iráku, který chystal atentát na amerického exprezidenta George Bushe staršího. Nové obvinění se objevilo navzdory žádosti šestice zemí z Perského zálivu, aby USA s výpady skončily.

ÚDER NA IRÁK
on-line reportáž
VÁLEČNÁ KRONIKA
interaktivní animace

USA podle AFP v úterý zaznamenaly v Sýrii přítomnost čelního představitele iráckých tajných služeb Faruka Hižaziho. "Nevím, zda mu udělili azyl," citovala agentura nejmenovaný zdroj a americké administrativy.

Důstojník, který se podle Spojených států v roce 1993 účastnil příprav atentátu na otce současného šéfa Bílého domu, do Damašku přiletěl z Tunisu, kde působil jako velvyslanec.

Nynější americký prezident George Walker Bush loni v září uvedl, že se irácký prezident Saddám Husajn pokusil zabít jeho otce. Přípravu atentátu označil za jeden z důvodů pro válku.

Pokud Damašek poskytl nebo teprve udělí Hižazimu azyl, hrozí další zvýšení
napětí mezi USA a Sýrií. Washington tvrdí, že irácký soused vyvíjí zbraně hromadného ničení a ukrývá představitele svrženého Saddámova režimu.

VÁLKA V IRÁKU

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

Interaktivní válečná kronika

Bagdád
Ministerstva ropy se nesmí nikdo dotknout

Nová válka?
Spojenci zaškrtili ropovod do Sýrie

Česko
Mise do Iráku může vyrazit

ČT v Bagdádu
Iráčtí cenzoři neuměli česky

Obnova
Jednání o Iráku začala u zikkuratu

Příběh
Armáda jí vzala muže a chtěla i byt

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
*
Irák v datech * foto * pozadí krize

Bush starší měl zemřít v Kuvajtu
Americký exprezident měl být zabit po příjezdu do Kuvajtu na oficiální návštěvu v dubnu 1993 výbuchem auta napěchovaného výbušninami. V případě selhání počítali teroristé se sebevražedným útokem.

Spiknutí však bylo odhaleno. Vyšetřování ukázalo, že výbušniny pocházejí z Iráku a do příprav útoku byly zapleteny Saddámovy tajné služby, v jejichž hiearchii byl tehdy Hižazi třetím nejvýznamnějším mužem.

Podle Američanů se důstojník také nejméně jednou setkal se šéfem teroristů z Al-Kajdy Usámou bin Ládinem, odpovědným za atentáty z 11. září 2001. Jasné důkazy proti Hižazimu ale podle všeho neexistují. Není ani na americkém seznamu 55 nejhledanějších iráckých představitelů.

Španělsko uklidňuje vášně
I když Washington a také Londýn ujišťují, že vojenská intervence v Sýrii není v plánu, vyvolává nové napětí ve světě obavy. O uklidnění se oficiálně nejvíce snaží Španělsko, údajně na americkou žádost.

Premiér José María Aznar několikrát telefonicky hovořil se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Damašek, který se vůči americkým obviněním ohradil, podle diplomatů ujišťuje, že má zájem na stabilitě na Blízkém východě a potírání terorismu.

"Sýrie je a zůstane přítelem Španělska a není ničím terčem, ani vojenským cílem. Jsem přesvědčen, že konflikt se nerozšíří do jiných zemí Blízkého východu," soudí španělský premiér Aznar.

Arabské státy stojí za Sýrií
Do diplomatické pře se vložila i šestice zemí z oblasti Perského zálivu, které patří k regionálním spojencům USA. Arabské státy odmítly americkou diplomatickou rétoriku a obvinění.

"Hrozby Sýrii musí přestat. Nemyslíme si, že si přeje válku či vyhrocovat situaci. Odmítáme jakékoliv narušení bezpečnosti Sýrie," upozornil katarský ministr zahraničí šajch Hamad bin Džasím bin Džabr Sání.

Šestice sdružená v Radě pro spolupráci arabských států Perského zálivu také požaduje, aby koaliční síly vedené USA co nejdříve odešly z Iráku a předaly kontrolu nad zemí obyvatelům.

AKTUÁLNÍ VÝVOJ V IRÁKU
Američané dopadli v Bagdádu teroristu

George Bush starší jede obrněným džípem během irácké krize. (22. listopadu 1990)


Video