Jana Bobošíková z koalice Suverenita čeká na výsledky eurovoleb. (7. června 2009)

Jana Bobošíková z koalice Suverenita čeká na výsledky eurovoleb. (7. června 2009) | foto: Dan Materna, MAFRA

My neúspěšní si musíme sbalit kufry během prázdnin, říká Bobošíková

  • 50
Čeští europoslanci, kteří ve volbách neuspěli, mají oproti vítězům jednu výhodu. Ti stávající úspěšní se totiž budou stěhovat dvakrát, sem a tam, neúspěšní jen jednou. I když z několika kanceláří.

Jednou z těch, které čeká jen jedno stěhování, je Jana Bobošíková. Její Suverenita se těsně nedostala přes pět procent.

"Na jednu stranu je to velmi potěšující, na druhou stranu je to pro nás bramborová medaile," řekla iDNES.cz. Podle Bobošíkové je výsledek pro koalici Suverenita, za kterou do voleb šla, závazkem. Uskupení zvažuje, zda půjde do podzimních voleb, rozhodnutí ale ještě nepadlo.

Volby do Evropského parlamentu 2009

SOUHRN ZDE / FOTO + VIDEO ZDE / KOMPLETNÍ VÝSLEDKY ZDE

Europoslanci obývají kanceláře v Bruselu, Štrasburku a doma. Jako první museli opustit ty štrasburské - již během prvního týdne v květnu. "Je to kvůli tomu, že poslanci se spíš dostanou do Bruselu, odehrává se tam víc jednání. Aktivity se soustřeďují tam," vysvětlila Bobošíková.

Kdo MANDÁT NEobhájil

Jana Bobšíková
Petr Duchoň
Věra Flasarová
Jana Hybášková
Daniel Strož
Nina Škottová
Tomáš Zatloukal
Josef Zieleniec
Jaroslav Zvěřina
Vladimír Železný

Příští plenární zasedání Evropského parlamentu v novém složení proběhne právě ve Štrasburku 14. července.

"Musí to být připravené pro nové. Ze zkušenosti jiných europoslanců vím, že se nestává, že by znovu dostali stejnou kancelář jako v předchozím funkčním období," podotkla Bobošíková. Takže ti úspěšní se budou stěhovat z jedné kanceláře do druhé.

S vyklízením úřadu v Bruselu nemusí europoslanci tolik pospíchat. "Kancelář musíme vyklidit tuším do 10. července," poznamenala Bobošíková s tím, že to nebude nic složitého, protože nemá moc věcí. Evropská byrokracie myslí na pravidla i při stěhování. "Evropský parlament nám dá bedny, na stěhování jsou směrnice," dodala.

Bobošíkovou čeká ještě jedno stěhování, a to z pražské kanceláře, kde jí smlouva končí 30. června. "Musím ji zlikvidovat jak fyzicky, tak právně, protože tam byli lidé, kteří pro mě pracovali."

Uzavřít své působení v úřadu europoslankyně je pro ni prioritou číslo jedna. "Pak se budu připravovat na 15. červenec, kdy proběhne slyšení ohledně ředitelského postu České televize," nastínila své plány. "A pak se uvidí, co mi život přinese," dodala.

PROČ MALÉ STRANY NEUSPĚLY?

Podle zástupce ředitele Ústavu mezinárodních vztahů Petra Kratochvíla je za neúspěchem malých stran jejich roztříštěnost i trend, který byl patrný u národních voleb. "Roste význam dvou velkých stran," poznamenal. Připomněl pozici malé strany SND-ED, která se rozštěpila na čtyři frakce. "V součtu by získala přes pět procent," domnívá se Kratochvíl.
Nezájem o volby je u nás podle něj způsoben kontextem malé zkušenosti nových členských států Unie i rétorikou o nerelevantnosti těchto voleb. "K tomu se samozřejmě přidává klesající politická participace. Pokles se ale snižuje, u nás se situace stabilizovala," doplnil Kratochvíl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video