Demonstrace Mubarakových příznivců v Káhiře (25. dubna 2011)

Demonstrace Mubarakových příznivců v Káhiře (25. dubna 2011) | foto: AP

Mubarak a jeho synové stanou kvůli smrti demonstrantů před soudem

  • 7
Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak a jeho dva synové se budou před soudem zodpovídat ze smrti demonstrantů, kteří zahynuli při krvavě potlačovaných protivládních protestech. Mubarak Egyptu vládl 30 let, odstoupil v únoru po třech týdnech masových demonstrací.

Mubarak a jeho dva synové byli podle slov generálního prokurátora obvinění z "úkladné vraždy některých účastníků mírumilovných protestů během revoluce z 25. ledna". V posledních dnech se v Egyptě opět šířily výzvy k obnovení protestů, jejichž hlavním požadavkem by bylo zrušení výjimečného stavu a proces s příslušníky Mubarakovy rodiny.

Dlouholetý autokrat zatím leží pod policejním dozorem v nemocnici v letovisku Šarm aš-Šajchu. Při výslechu v polovině dubna ho přepadla náhlá srdeční slabost a vyšetřovatelé od té doby prodlužují dobu jeho zadržení. Podle zdrojů z nemocnice je ve stabilizovaném stavu, prokuratura ale zatím jeho přesun neplánuje.

"Nebude přesunut do vězeňské nemocnice, dokud nebude vybavena potřebným vybavením, které jeho stav vyžaduje," řekl agentuře Reuters zdroj z luxusní kliniky. Mubarakovi synové Alá a Gamál už sedí v cele předběžného zadržení v káhirské věznici Tora. Stejně jako někdejší prezident a jeho žena čelí také obviněním z nezákonného obohacování.

Při protestech, které ukončily dlouholetou vládu egyptského autokrata, zahynulo přibližně 850 lidí a egyptské soudy už za krvavou represi vynesly první rozsudek smrti. V pondělí poslali jednoho policistu za zabití dvaceti demonstrantů na šibenici.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video