Místo zbraní teď mladí Somálci tráví čas u monitorů v hernách. Ilustrační snímek

Místo zbraní teď mladí Somálci tráví čas u monitorů v hernách. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Mladí Somálci milují videohry. Je to lepší, než válka, říkají rodiče

  • 51
Spolu s loňským osvobozením somálské metropole Mogadišo ze spárů militantních islamistů al-Šabáb, přicházejí do zbídačeného koutu Afriky i každodenní vymoženosti. Mladí somálští chlapci nyní propadají kouzlu videoher.

Pouhý rok po odchodu teroristů z al-Šabábu tak město zachvacují videohry. Zdejší chlapci jsou z nich u vytržení a jsou ochotni u nich trávit celý den, nezávisle na počasí venku a už vůbec na školních povinnostech.

Somálští rodiče jsou asi jediní na světě, kteří jsou za sedavou zábavu svých potomků rádi. Mají totiž jistotu, že se jejich hoši zbytečně nenudí a bude těžší je zlákat do extremistických skupin.

"Trávím tu i polovinu dne. Ty hry mne fascinují," básní šestnáctiletý Abdirizak Muse. Ten předčasně ukončil školní docházku začátkem roku 2011, kdy okolo jeho školy vykopaly jednotky al-Šabábu zákopy.

Spolu s otevřením divadla (čtěte zde) i nových restaurací a zpřístupněním pláže se tak mezi symboly svobodného Mogadiša řadí i obchod s videohrami.

"Sleduji tu jejich celodenní aktivitu s povděkem, je to lepší, než aby se nudili a šli třeba do války," krčí rameny Mohamed deq Abdullahi, otec dvou dospívajících kluků, kteří denně tráví čas u hry simulující fotbalové utkání.

"Alespoň koukám, jak hrají ostatní"

Veřejné herny okupuje tichá atmosféra, kterou narušuje jen občasné pípnutí či nějaká melodie jednotlivých her. Patnáct minut hraní vyjde mladé chlapce na 10 centů.

Somálci podnikají i v extrémních podmínkách,

říká šéf humanitární mise

Joel Echevarria

"Čekám tu už asi hodinu, než na mne přijde řada. Pak si snad zahraju s kamarádem fotbal," popisuje čtrnáctiletý chlapec zklamaně, přičemž nespouští oči z monitoru, kde právě hraje někdo z vrstevníků. "Chodím sem každý den. Když se nedostanu k počítači, alespoň koukám, jak hrají ostatní. Naši mi na to sami dávají peníze," dodává.

Bohatší rodiče kupují dětem konzole rovnou domů. "Je to volba mezi menším a větším zlem," uvědomuje si jeden z nich, Muse Haji, otec šesti chlapců. "Snažím se jim alespoň kupovat hry bez násilných aspektů, jako je fotbal nebo automobilové závody," dodává.

Stejně jako kdekoli na světě, i mladí Somálci jsou fascinováni moderními technologiemi. "Pozitivní na tom je, že je teď víc zajímají konzole než moderní zbraně a bomby," všímá si Haji.

Videohry se tak v Mogadišu staly překvapivým byznysem. "Začínali jsme se dvěma obrazovkami, nyní jich máme k dispozici osm," pochvaluje si Ahmed Aden, majitel herny.

"Videohry mi zachránily život"

Islámské povstání roku 2006 otevřelo cestu teroru al-Šabábu. Islamistická organizace zneužívala školy pro rekrutaci nových členů. Mladé chlapce lákala válka i možnost získat vyšší status ve společnosti. Militantní vábnička nalákala stovky, možná i tisíce mladých Somálců, všímá si britský Guardian.

Zpráva OSN z roku 2011 upřesňuje, že jenom na jihu Somálska muselo být zavřeno na padesát škol, které al-Šabáb využíval k náboru nových členů. Jedním z nich je i patnáctiletý Ali Abdi. Ten byl vytrénován al-Šabábem k boji. Matka jej však z krátké návštěvy domova už zpět k milicím nepustila.

Mladý Ali nyní tráví čas v herně, kterou otevřel jeho bratr. Až jednotky al-Šabábu přestanou zneužívat jeho školu, plánuje se do ní vrátit. "Ne všichni mají takové štěstí jako já a stále kdesi bojují nebo alespoň přenášejí munici. Videohry mi zachránily život," tvrdí nyní mladý Ali.

Hlavní město rozvráceného Somálska je už skoro rok svobodné.

Hlavní město rozvráceného Somálska je už skoro rok svobodné.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video