Robert Pelikán

Robert Pelikán | foto: idnes video, iDNES.cz

Férovější exekuce a práce pro vězně, shrnul Pelikán úspěchy ministerstva

  • 9
Ministerstvo spravedlnosti vede už rok Robert Pelikán. Mezi úspěchy svého působení v čele úřadu ve středu zmínil například větší zaměstnanost vězňů nebo lepší dohled nad exekutory či insolvenčními správci. Do kategorie „co nám trvá déle, ale nevzdáváme to“ zařadil přípravu zákona o stáním zastupitelství či elektronické náramky pro vězně.

V případě vězeňství zmínil Pelikán novou koncepci, kterou představil v lednu. Ta má výrazně pomoci ke snížení recidivy odsouzených (více o koncepci zde). Za jeden z nejdůležitějších jejích bodů označil zaměstnanost vězňů. V této oblasti však podle něj stát dlouhodobě selhával.

Podle „tvrdých čísel“, která za zaměstnané považují jen ty vězně, kteří za práci pobírají plat, se práce dostávalo jen 30 procentům odsouzených. Za loňský rok přibylo na 700 zaměstnaných vězňů. V roce 2015 pracovalo 5 369 a nyní už 6 041 odsouzených. Celkem bylo v ČR k 9. březnu 21 563 vězňů.

„Uzavřeli jsme osmdesát osm nových smluv s osmdesáti společnostmi,“ řekl Pelikán s tím, že s dalšími stovkami firem jeho resort jedná. Navíc spolupráce obvykle začíná pilotním projektem a lze předpokládat, že po jeho ukončení se rozšíří. „Příkladem mohou být Pražské služby, které v rámci pilotního projektu zaměstnaly sedmnáct vězňů v třídírně odpadu. Do budoucna se však počítá se šedesáti vězni,“ uvedl Pelikán.

U exekucí zmínil ministr nejprve zvýšený dohled nad exekutory. Dosud je hlídalo deset, nově k nim přibylo 86 vyšších soudních úředníků. Mezi úspěchy zmínil Pelikán i konec exekutora Vrány, který podle něj byl symbolem minulé doby (více o konci exekutora Vrány najdete zde).

Mluvil také o zlidštění. To se týká hlavně formulářů. Předtím si je připravovali jednotliví exekutoři sami. „Často se v nich obtížně orientovali i lidé s právním vzděláním,“ řekl Pelikán. Představil proto nový jednotný formulář, který je přehlednější, jasnější s potřebným vysvětlením. „Chceme aby z něj lidé poznali, co se vlastně děje,“ vysvětlil ministr.

Za vyložený neúspěch neoznačil Pelikán nic. Mluvil však o věcech, které se nedaří, ale ministerstvo je nevzdává. Na prvním místě zmínil dlouho chystaný zákon o státním zastupitelství. „Ačkoli všichni slibovali voličům, že chtějí silné, nezávislé státní zastupitelství, tak když dojde na lámání chleba, tak se ukazuje, že ne každý to chce tak silně,“ postěžoval si.

Do stejné kategorie pak zařadil i problémy spojené se zavedením elektronických náramků pro vězně. Do loňského tendru se nikdo nepřihlásil. Ministerstvo proto nově přichystalo takzvaný soutěžní dialog (více o náramcích zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video