Petice. (ilustrační snímek)

Petice. (ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Za falešné podpisy v prezidentské volbě padnou tresty, hrozí vnitro

  • 77
Kvůli podezření na falšování podpisů pro kandidáty v prezidentské volbě zváží ministerstvo vnitra podání trestných oznámení. Počká s tím však až po volbách. Vnitro také plánuje, že bude sbírání podpisů při příští volbě vypadat jinak. Využít se mají elektronické metody ověřování identity petentů, třeba na Czech Pointech.

Ministerstvo vnitra pravděpodobně vyvodí důsledky z falšování údajů při podepisování petic na podporu prezidentských kandidátů. Zástupci vnitra to řekli v úterý ve Sněmovně na jednání výboru pro veřejnou správu.

Úředníci při kontrole odhalili, že jsou v řadě případů na peticích podepsáni neexistující občané nebo lidé, kteří jsou již dávno po smrti (více čtěte zde). Právě kvůli množství neplatných hlasů vnitro tři uchazeče - Tomia Okamuru, Janu Bobošíkovou a Vladimíra Dlouhého - z volby vyškrtlo, Nejvyšší správní soud Bobošíkovou vrátil do hry. 

"Třeba panu Okamurovi se podepisovali lidé, kteří zemřeli, ještě než vůbec byla přímá volba zavedena," uvedl ředitel odboru všeobecné správy ministerstva vnitra Václav Henych. Pokud se potvrdí, že někdo takto úmyslně podpisy falšoval, ministerstvo podá trestní oznámení.

S tím však vnitro počká, než proběhne prezidentská volba. Mezitím ministerští úředníci zpracují zprávu, která analyzuje postupy při sběru i kontrole podpisů. "Pokud bychom to otevřeli teď, tak se zase vyrojí řeči, že ministerstvo vnitra chce někoho poškodit. Počkáme, než proběhne volba, do té doby to nebudeme rozviřovat," vysvětlil náměstek ministra vnitra Radek Šmerda.

Sněmovní výbor pozval na úterní zasedání také neúspěšného kandidáta Tomia Okamuru, aby se vyjádřil ke sběru podpisů pod petici k prezidentské kandidatuře. Okamura se však nedostavil.

Vnitro plánuje konec petičních archů. Podpisy se budou sbírat elektronicky

Identita občanů, kteří chtějí podpisem podpořit prezidentskou kandidaturu svého favorita, by se napříště měla ověřovat elektronicky. Ministerstvu vnitra to v úterý doporučili poslanci na schůzi výboru pro veřejnou správu. Podpisy by se shromažďovaly například na Czech Pointech.

Měla by se tak eliminovat možnost falšování podpisů. Na Czech Pointu by petent úředníkovi předložil občanský průkaz a ten by jej pak zapsal. Podpisy by se tedy již nesbíraly do klasických petičních archů na ulicích.

Tuto změnu, která by měla vyplývat z novely zákona k přímé volbě prezidenta, již dříve připustil náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu Robert Ledvinka (více čtěte zde). Vnitro kromě toho počítá i s jiným způsobem kontroly nasbíraných podpisů. Konkrétní představu však zatím neprozradilo.

Jednání poslanců výboru pro veřejnou správu se zúčastnili také náměstek ministerstva vnitra Radek Šmerda a úředník zodpovídající za registraci prezidentských kandidátů Václav Henych.

Henych: V zákoně vzorečky nebudou

Poslanci po zástupcích resortu žádali také vysvětlení metody přepočtu neplatných podpisů, kterou zpochybnil Nejvyšší správní soud (více o způsobu přepočtu hlasů zde).

Henych zopakoval, že metoda byla známa již dlouho a nikdo ji nezpochybnil. "Od okamžiku, kdy byl zákon o volbách předložen, mělo ministerstvo vnitra stále stejný názor, jaký bude postup výpočtu. Nejvyšší správní soud ale rozhodl takto a my to respektujeme," uvedl Henych.

Pro příště však podle Henycha bude ministerstvo počítat chybné hlasy jinak. Konkrétní způsob zatím nepředstavil. "Jedno je jisté. V návrhu zákona do budoucna nebudou žádné vzorečky," uvedl Henych.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video