Žadatelé o australský azyl v táboře na Nauru. Archivní foto pochází z roku 2001.

Žadatelé o australský azyl v táboře na Nauru. Archivní foto pochází z roku 2001. | foto: AP

Lhaním si chtějí vymoci azyl, odmítá Austrálie zprávu o týrání běženců

  • 186
Někteří žadatelé o azyl lžou o napadení a znásilnění, aby se dostali do Austrálie. Myslí si to australský ministr pro přistěhovalectví Peter Dutton. Reaguje tak na zveřejněné dokumenty svědčící o zneužívání a bití, ke kterému docházelo v australském detenčním táboře v tichomořském ostrovním státě Nauru.

Dutton uvedl, že autralské úřady na Nauru veškerá obvinění prošetří. Zároveň však varoval, že mnoho obyvatel detenčního tábora k výpovědi motivovala touha získat v Austrálii azyl. „Někteří šli dokonce tak daleko, že se začali sebepoškozovat a ničit ve snaze dostat se do Austrálie. Někteří jistě učinili falešná obvinění, aby se dostali do Austrálie,“ uvedl Dutton v rozhovoru v radiu 2GB.

Nauru

Nauru

Ostrovní stát Nauru leží v Tichém oceánu severovýchodně od Austrálie. Je součástí Mikronésie. Nauru je členem britského Commonwealthu a s Austrálií udržuje nadstandardní vztahy. Ostrov si například nemůže dovolit vlastní armádu, a tak jej chrání právě ta australská. Obyvatelé Nauru se dokonce mohou stát jejími členy.

Ministr to řekl jen den poté, co britský server The Guardian zveřejnil takzvané „Nauru files“, obsáhlé materiály svědčící o více než dvou tisících případů znásilnění, napadení či sebepoškozování, ke kterým docházelo v letech 2013 až 2015 v detenčním táboře na Nauru.

„Nebudu tolerovat žádné sexuální zneužívání. O některých případech, které byly hlášeny, jsem však věděl už dříve. Šlo o falešná obvinění ze sexuálního napadení. Ti lidé koneckonců zaplatili převaděčům a chtějí se dostat do naší země,“ cituje Duttona web BBC.

Ministerstvo už ve středu vydalo prohlášení, že dokumenty jsou jen důkazem o podrobném zaznamenávání incidentů v táboře. Podle předsedkyně australské komise pro lidská práva Gillian Triggsové je však držení lidí v detenčním centru na Nauru „nelegální, nemorální a neudržitelné“.

Uprchlíci na Nauru trpí, v bezmoci si sešívají rty

„Většinu těch dokumentů představují zprávy od profesionálů, kteří tyto incidenty nahlásili. Nevidíme žádnou změnu a narážíme na tajnůstkářství, které nám nedovolí dostat na místo další reportéry,“ uvedla Triggsová.

Guardian zveřejnil původní hlášení, která obsahují výpovědi obětí, svědků i pracovníků tábora v online databázi.

Austrálie uplatňuje přísnou azylovou politiku a běžence, kteří doplují k jejím břehům, zadržuje a posílá do dvou táborů na ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea. Canberra těmto zemím za provozování táborů platí. Veškeré incidenty v táborech mají hlásit společnosti, které jsou ke správě detenčních zařízení najaté.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video