Německá kancléřka Angela Merkelová (8. května 2013)

Německá kancléřka Angela Merkelová (8. května 2013) | foto: AP

Merkelová v mládí vyznávala socialismus, tvrdí nový životopis

  • 30
Angela Merkelová se v Německé demokratické republice projevovala jako ambiciózní reformní komunistka. Do strany sice nevstoupila, byla však funkcionářkou odborů i komunistické mládežnické organizace FDJ. Vyplývá to z nové životopisné knihy, která má v Německu vyjít příští úterý.

Günther Lachmann a Ralf Georg Reuth, redaktoři deníků Die Welt a Bild, v knize Das erste Leben der Angela M. (První život Angely M.) odhalují dosud téměř neznámé stránky života mladé Angely Kasnerové (později Merkelové) v NDR. Na základě nových dokumentů a rozhovorů s dobovými svědky ukazují, že nebyla jen nepolitickou vědkyní a nebyla zastánkyní německého znovusjednocení, jak se dosud jevilo.

Ctižádostivá fyzička patřila k východoněmecké vědecké elitě ovlivněné sovětským systémem. Ještě v roce 1989 byla zastánkyní demokratického socialismu, což je podle autorů knihy podivuhodná výchozí pozice pro ženu, která se záhy stala ministryní a později předsedkyní křesťanských demokratů (CDU) a nakonec kancléřkou.

Autoři především ukazují, že politickou ctižádost v sobě Merkelová neobjevila až po pádu komunismu. V nejširším slova smyslu prý byla reformní komunistkou, která se pod dojmem glasnosti a přestavby sovětského vůdce Michaila Gorbačova zasazovala o demokratický socialismus v NDR.

Komunistickému systému NDR byla Merkelová blíž, než se dosud vědělo. Například ve svém institutu východoněmecké Akademie věd údajně působila od roku 1981 jako tajemnice FDJ pro agitaci a propagandu. To Merkelová dosud popírá. Kromě toho prý byla ve vedení tamních odborů.

Doposud se rovněž veřejnost domnívala, že Merkelová vstoupila do opozičního Demokratického hnutí (DA) až v době, kdy začalo prosazovat znovusjednocení. To podle rešerší není pravda. Samotná Merkelová prý navíc byla zastánkyní samostatné cesty demokratického socialismu.

Kancléřka se údajně odmítla k těmto otázkám vyjádřit. Kniha se kromě nich zabývá raketovým startem politické kariéry Merkelové. Během několika měsíců se z neznámé aktivistky DA stala německá ministryně pro záležitosti žen a mládeže ve vládě Helmuta Kohla.

Za tento vzestup vděčí podle autorů knihy především svým vlivným podporovatelům, mezi nimiž byli hlavně předseda DA Wolfgang Schnur a později poslední východoněmecký premiér Lothar de Maiziere z východoněmecké CDU. Oba politici přitom byli vedeni jako neoficiální spolupracovníci státní bezpečnosti NDR (Stasi).

Člen předsednictva opozičních sociálních demokratů (SPD) Ralf Stegner už Merkelovou vyzval, aby se k tvrzením obsaženým v publikaci vyjádřila. "Paní Merkelová musí objasnit, jaké politické funkce zastávala v NDR. "To všechno přece nejsou 100 let staré události," řekl Stegner listu Die Welt.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Ralf Stegner

Video