Britská armáda přišla o 22 mužů, jen při operaci Panteří dráp jich zemřelo deset. Na snímku Britové v Hílmandu.

Britská armáda přišla o 22 mužů, jen při operaci Panteří dráp jich zemřelo deset. Na snímku Britové v Hílmandu. | foto: Reuters

Masivní ofenziva Britů v Hílmandu končí. Taliban jsme vytlačili, hlásí

  • 60
První fáze masivní operace britské armády v jihoafghánské provincii Hílmand končí. Podle velitele britských sil v provincii Tima Radforda byla úspěšná. Vojáci zatlačili z části území Taliban a nyní se budou soustředit na udržení kontroly nad dobytou zemí. Británie ale zároveň přišla o další dva muže v Afghánistánu.

Na tři tisíce většinou britských vojáků zahájilo masivní operaci Panteří dráp v červnu v údolí řeky Hílmand, následovala je americká a afghánská armáda s koordinovanou ofenzivou nazvanou Úder meče. - přečtěte si Američtí vojáci svádějí v afghánském Hílmandu těžké boje

Nyní první fáze britské operace končí. "To, čeho jsme tady dosáhli, je významné a jsem si absolutně jist, že je operace úspěchem," prohlásil velitel britských sil v provincii Tim Radford. Britové vytlačili Taliban z jedné z jeho dřívějších bašt, a ovládli území zhruba stejně velké jako dvě třetiny Prahy.

Zároveň ale prožili v Afghánistánu velmi těžký měsíc. Britská armáda přišla o 22 mužů, jen při operaci Panteří dráp jich zemřelo deset. Dva Britové zahynuli i dnes, jeden z nich se podílel na právě končící ofenzivě.

Podle britského premiéra Gordona Browna to bylo "jedno z nejsložitějších období" od roku 2001, kdy britské jednotky vstoupily na afghánskou půdu.

Britové prožili krvavý měsíc

Obětí v Afghánistánu už mají víc než v Iráku

"Byla tam tragická ztráta na životech, ale nebylo to zbytečné," uvedl Brown. "Zajistili jsme bezpečné území pro zhruba sto tisíc lidí. Zatlačili jsme Taliban a také jsme začali ničit řetěz teroru, který spojuje afghánské a pákistánské hory s ulicemi Británie," přiblížil britský ministerský předseda.

Vojáci Spojeného království se podle internetových stránek televize BBC budou nyní soustředit, aby dobyté území udrželi a stabilizovali situaci před srpnovými prezidentskými volbami, aby mohli místní lidé volit.

Radford dnes také odmítl spekulace, že má armáda v Afghánistánu málo vrtulníků. Vysoký počet mrtvých vojáků totiž v poslední době vyprovokoval v zemi debatu, zda jsou britské jednotky pořádně vybaveny.

Ministr zahraničí Británie David Milliband dnes zároveň vyzval k dialogu s umírněnými členy Talibanu. "Zatímco fundamentalističtí velitelé Talibanu musejí být nelítostně pronásledováni, řadoví příslušníci hnutí by měli dostat možnost "opustit cestu konfrontace s vládou", zdůraznil. Prvním krokem k naplnění této vize by mohla být čerstvá dohoda o příměří mezi afghánskou vládou a Talibanem v provincii Badghís. - přečtěte si Taliban v odlehlé afghánské provincii odložil zbraně a míří do voleb

Usa už neřeknou, kolik zabily ozbrojenců

Americká armáda přestane zveřejňovat počet zabitých ozbrojenců a členů Talibanu v Afghánistánu.

Změna je součástí nové vojenské strategie ve válce, která se hodlá nyní soustředit více na ochranu afghánských civilistů namísto zabíjení militantů, uvedla televizní stanice CNN na svých webových stránkách.

"Zveřejňování čísel zabitých ozbrojenců má malý dopad na život Afghánců," řekl mluvčí americké armády Gregory Smith.

V minulosti armáda podle některých důstojníků čísla zveřejnila prototo, aby ukázala úspěch v boji s nepřítelem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video