Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kandidátka „pravých Francouzů“. Le Penová sází na boj s divokou globalizací

  20:01
Léta žila ve stínu otce, s nímž se kvůli jeho kontroverzním projevům nakonec rozkmotřila. Nyní je Marine Le Penová, vůdkyně francouzských nacionalistů, favoritkou prvního kola nadcházejících prezidentských voleb. Své stoupence populistická politička láká odporem k imigraci a Evropské unii a podporou domácích dělníků a zemědělců.
Francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová během předvolební kampaně...

Francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová během předvolební kampaně (3. dubna 2017) | foto: AP

Marine Le Penové bylo pouhých osm let, když v pařížském bytě její rodiny vybuchla nastražená bomba. Nikdo nebyl zraněn, mladá dívka si však tehdy zřejmě poprvé uvědomila, jak významnou pozici její otec Jean-Marie Le Pen ve francouzské společnosti zaujímá.

O politiku se začala zajímat záhy. Už jako třináctiletá stála po boku otce během volebních mítinků a hned v osmnácti vstoupila do nacionalistické strany Národní fronta, kterou Le Pen v roce 1972 založil.

Ačkoli vystudovala práva na jedné z nejprestižnějších francouzských univerzit, právnickou kariéru pověsila brzy na hřebík, když byla v roce 1998 zvolena do zastupitelstva severofrancouzského regionu Nord-Pas-de-Calais. Její hvězda rychle stoupala. Postupně se stala místopředsedkyní Národní fronty, v roce 2004 byla navíc – ač nyní známá jako hlasitá odpůrkyně EU – zvolena poslankyní Evropského parlamentu.

Marine Le Penová

Kandidátka na francouzskou prezidentku se narodila 5. srpna 1968 jako nejmladší dcera zakladatele Národní fronty Jeana-Marieho Le Pena. Vystudovala práva na pařížské Univerzitě Panthéon-Assas.

Do politiky aktivně vstoupila v roce 1998, kdy se stala zastupitelkou severofrancouzského regionu Nord-Pas-de-Calais. V současnosti je už podruhé poslankyní Evropského parlamentu a od roku 2011 také předsedkyní Národní fronty.

Je dvakrát rozvedená a má tři děti. O svém soukromí v médiích takřka nehovoří.

Jak rostl vliv Le Penové ve straně, přibývaly také spory mezi dcerou a otcem. Le Penová se z Národní fronty rozhodla udělat „velkou populární stranu, která necílí jen na pravicový elektorát, ale na všechny Francouze“. Aby však mohla přilákat více voličů, musela se zbavit otevřeně xenofobní, rasistické a antisemitské rétoriky, což pro ni znamenalo zkrotit prostořekého Le Pena.

Zatímco její otec byl opakovaně kritizován (a následně i souzen) za trivializování holokaustu a protižidovské výroky, Le Penová otevřeně vyjádřila podporu Izraeli. Navíc upustila od otcových kontroverzních slibů, že z Francie deportuje tři miliony cizinců, a zaujala o něco smířlivější postoj k otázkám přistěhovalectví, práv homosexuálů i potratů.

V roce 2011 nahradila otce ve vedení Národní fronty, Le Pen se stal čestným předsedou. Jeho kontroverzní výroky však nadále plnily stránky novin a hatily snahy o rehabilitaci Národní fronty v očích širší veřejnosti. Poslední kapkou bylo Le Penovo opakované prohlášení, že nacistické plynové komory byly „pouhým detailem druhé světové války“. V roce 2015 proto strana svého zakladatele zbavila členství.

Francie pro „pravé Francouze“

V průběhu let se Le Penové skutečně podařilo pověst Národní fronty vylepšit a získat pro stranu (podle průzkumů) podporu 24 procent voličů (oproti 18 procentům v roce 2010, připomíná BBC). „Už dlouho tu je řada lidí, kteří sdílejí naše názory, ale děsila je image Jeana-Marieho Le Pena. Zdráhali se k nám připojit. Teď, když jsem ve vedení strany já, tato bariéra padla,“ komentovala změnu vedení strany Le Penová.

I přesto zastává strana (a tedy i Le Penová) stále stejné hlavní ideje jako dřív. Prezidentská kandidátka se staví proti přistěhovalectví i Evropské unii, za největší zlo podle stanice CNN považuje „anglosaský multikulturalismus“ a „politicky korektní liberalismus“, před nimiž chce Francii uchránit. Imigrace podle ní představuje hrozbu pro francouzskou ekonomiku, bezpečnost i kulturu, Le Penová trvá také na tom, že veškeré výhody by měly patřit pouze „pravým Francouzům“.

Co se týče nelegálních přistěhovalců, je Le Penová nekompromisní: „Nemají žádný důvod zůstávat ve Francii, neboť porušili zákon už ve chvíli, kdy vstoupili na francouzskou půdu.“ Na kritiku masové imigrace slyší i příznivci Le Penové, kteří na mítincích skandují heslo „My jsme v naší zemi!“.

Le Penová versus Fillon

Stanice BBC připomíná, že ačkoli je kvůli protimuslimským výrokům upírána pozornost převážně na Le Penovou, její názory se příliš neliší od kandidáta republikánů Françoise Fillona.

Oddaný katolík radikální islám označil za „totalitarismus" a přirovnal jej k nacismu. V souvislosti s imigrací uvedl, že je nutné ji „přísně redukovat na minimum".

Podle komentátorů tak Fillon s Le Penovou soupeří o stejné voliče. Zatímco Fillona však podporuje zejména střední třída, Le Penová cílí na širší elektorát.

V médiích se politička opakovaně ohradila proti řazení strany mezi krajní pravici, což považuje za pejorativní termín. „Jak to může být krajně pravicová strana? Nemyslím si, že naše návrhy jsou extrémní, ať už se týkají čehokoli,“ prohlásila.

Zatímco její otec byl proslulý svými antisemitskými výroky, Marine svou pozornost přesunula na „islamizaci Francie“. Když kandidovala na předsedkyni Národní fronty, přirovnala muslimy, kteří se modlí kvůli přeplněným mešitám i v ulicích, k nacistické okupaci Francie (za což skončila u soudu).

Podobně kritizovala i fastfoodové restaurace, které nabízejí pouze halal maso. Pokud by se stala prezidentkou, slibuje, že se zaměří i na radikální muslimy, kteří mají dvojí občanství. To francouzské by jim nechala odebrat.

Odpůrkyně NATO i EU

Stejně jako mnozí další evropští či američtí populističtí politici, i Le Penová se prezentuje jako kandidátka anti-establishmentu, ačkoli se v politice pohybuje už téměř dvacet let.

Kdo je populista?

Politologická definice termínu

Populismus je styl politiky, který usiluje o získání voličů údajnou ochranou zájmů prostých lidí proti různým ohrožením a prosazováním témat vzbuzujících emocionální reakce veřejnosti.

Za nejobecnější a nejzákladnější charakteristiky populistických stran se v politologii považuje především zdůrazňování zájmů a potřeb „lidu“ a negativismus vlastního zaměření, tedy že programově vymezují převážně témata, proti kterým se staví, namísto těch, se kterými by souhlasili.

V širším pojetí je to líbivá politika, prosazování líbivých postojů a činů. Jde o politickou doktrínu, která popisuje jednání, při kterém političtí aktéři proti sobě staví „lid“ a „elity“.

Zdroje: Canovan, Margaret: Taking Politics to the People: Populism as the Ideology of Democracy; Ionescu, Ghita, Gellner, Ernest (eds.): Populism. Its Meanings and National Characteristics

Jako taková se staví proti setrvání v NATO i Evropské unii a slibuje, že o tom druhém by jako prezidentka uspořádala referendum.

Stejně negativně se staví i k eurozóně, uvádí server Sky News. Na rozdíl od minulosti, kdy trvala na úplném návratu k franku, však během předvolební kampaně připustila, že by bylo možné ve Francii euro dál používat jako „paralelní měnu“.

Le Penová si zároveň klade za cíl ochránit francouzské dělníky a zemědělce v době „divoké a anarchistické globalizace“. Tím, že kritizuje desetiprocentní nezaměstnanost, globalizaci, establishment a slibuje uzákonění nižšího věku odchodu do důchodu i zachování 35hodinového pracovního týdne, se jí daří oslovit voliče z celého politického spektra, včetně příznivců krajní levice i některých muslimů.

Postup do druhého kola? Téměř jistý

Sebevědomí Le Penové značně posílilo vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách i rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii. „Vítězství Donalda Trumpa je jednoznačně dalším krokem k novému světu, který nahradí starý řád. Toto vítězství je srovnatelné s francouzským odmítnutím evropské ústavy a britským rozhodnutím opustit Evropskou unii,“ prohlásila s tím, že šlo o vítězství lidu proti elitám (psali jsme zde).

Do prvního kola francouzských prezidentských voleb zbývají méně než dva týdny. Podle nejnovějšího průzkumu francouzské společnosti OpinionWay by v něm měla Le Penová zvítězit se ziskem 24 procent hlasů, následovat ji budou centrista Emmanuel Macron s 23 procenty hlasů a republikán François Fillon s 19 procenty hlasů. Ve druhém kole by však měl Le Penovou jasně porazit Macron se ziskem 63 procent hlasů.

Seznamte se s kandidáty na prezidenta:

1. března 2017

Odborníci ovšem varují, že více než 40 procent potenciálních voličů stále neví, pro koho budou hlasovat. Vítězství Le Penové sice označují za krajně nepravděpodobné, ale ne úplně nemožné. „Ještě před půl rokem byla její šance na vítězství nulová. Ale dnes už to říct nemůžeme,“ myslí si Bruno Cautres z think tanku Cevipof (o šancích Le Penové jsme více psali zde).

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Izrael rozšiřuje operace v Pásmu Gazy. Hlad a genocida, zní z OSN

Rada OSN pro lidská práva ve středu schválila usnesení, ve kterém kritizuje Izrael za přerušení příměří v Pásmu Gazy, za tamější stav a připomíná mu slib, že předejde genocidě. Mezi čtveřicí zemí,...

2. dubna 2025  19:55,  aktualizováno  21:55

Nové přešlapy poradce Waltze: k vládní práci používal Gmail i další chaty na Signalu

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Mike Waltz a další členové Národní bezpečnostní rady Bílého domu používali své osobní účty v e-mailové službě Gmail ke komunikaci o...

2. dubna 2025  15:10,  aktualizováno  21:53

Europoslanci tvrdí, že obchodní válka s USA nikam nevede. Chceme změnu, říkají

Čeští europoslanci jsou přesvědčeni, že obchodní válka EU s USA není řešením. Někteří navrhují zaměřit odvetná opatření na americká cla v oblasti služeb, hlavně na technologické giganty. Americký...

2. dubna 2025  21:15

Astro-planetární karate a znásilňování. Argentina zadržela vůdce ruského kultu

Argentinská policie zadržela neblaze proslulého ruského sektáře Konstantina Rudněva, jenž léta týral a sexuálně zneužíval své stoupence. Spolu s ním skončilo ve vazbě dalších třináct lidí, zejména...

2. dubna 2025  21:13

Grónsko patří Gróňanům. USA si ho nevezmou, řekla dánská premiérka

Grónsko patří jeho obyvatelům a Spojené státy si ostrov nevezmou, prohlásila dnes dánská premiérka Mette Frederiksenová, která je na návštěvě tamního hlavního města Nuuku. Dodala, že udělá vše, co...

2. dubna 2025  21:03

Režisér Výměny manželek je zodpovědný za sebevraždu účastníka, rozhodl soud

Opavský soud odsoudil režiséra seriálu Výměny manželek. Podle rozsudku měl externí režisér Jan B. vyvíjet tlak na policistu, který se pořadu účastnil. Chtěl tak udělat pořad zajímavějším. Policista...

2. dubna 2025  20:52

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Trumpova cla na automobily mohou nejvíce poškodit Slovensko, uvádí analýza

Americký prezident Donald Trump může cly, které se chystá uvalit na dovoz automobilů do Spojených států, nejvíce ublížit Slovensku. To je podle analýzy nizozemské banky ING totiž spolu se Švédskem...

2. dubna 2025  20:40

Akademikům navýšení rozpočtu nestačí. Nikdo neví, jak si peníze přerozdělují

Ani dva roky od začátku velkých protestů českých univerzit nejsou akademici spokojeni se svými platy. A to přestože ministerstvo školství do rozpočtu vysokých škol pro letošek přidalo čtyři miliardy...

2. dubna 2025  20:33

Koupil si jízdenku, aby dostal kafe a zmrzlinu zdarma. Od Čechů dostal vynadáno

Kde leží hranice mezi maximálním využitím nabízených služeb za minimum peněz a kde už začíná jejich zneužití? Diskusi na toto téma rozvířil příspěvek na sociálních sítích. Mladý muž v něm popisuje,...

2. dubna 2025

Milionový bonus, bezúročná hypotéka. Vyčerpaná Ukrajina lanaří na frontu mladé

Premium

Když Rusové zabírali Krym a Doněck, byli ještě na prvním stupni základní školy. Dnes je ukrajinská vláda volá do boje. Dobrovolníci z řad mládeže by měli doplnit prořídlé řady armády a zastavit...

2. dubna 2025

Musk u Trumpa brzy skončí a vrátí se k byznysu, začíná být politickým rizikem

Miliardář Elon Musk brzy odejde ze své funkce v administrativě a vrátí se ke svému podnikání, sdělil členům svého kabinetu a dalším důvěrníkům americký prezident Donald Trump. S Muskovou prací však...

2. dubna 2025  18:50,  aktualizováno  19:26

Na Sibiři se zřítil strategický bombardér. Technická závada, uvádí Rusko

Na Sibiři se zřítil ruský strategický bombardér. Jeden ze čtyř členů posádky zahynul. Příčinou byla technická závada, uvedlo ruské ministerstvo obrany.

2. dubna 2025  19:18