Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

Marihuana do kapsy nepatří, varují lovci drog a chystají se na „malá množství“

  • 1205
Kuřáky marihuany, kteří si dopřávají "špeka" v parku nebo na ulici, čekají letos zřejmě těžké časy. Policie se na ně chce zaměřit a připomenout jim, že zákon nedovoluje držení ani malého množství drogy. I za trochu "trávy" v kapse hrozí prohlídka na policejní stanici a pokuta až 15 tisíc korun.

Kouření marihuany na veřejnosti, jakkoliv poklidné, bude zřejmě čím dál častěji končit nepříjemností. Jakmile policista v dosahu zavětří nasládlý pach konopného dýmu, odvede kuřáka na služebnu s tím, že se dopustil přestupku. Za ten hrozí až 15 tisíc korun pokuty.

Dotyčný u sebe totiž má přinejmenším v nedopalku tzv. menší množství drogy, za které sice nehrozí vězení, legální ale není. Mohl by namítat, že drogu pouze konzumuje, což zákon nepostihuje, ale podle šéfa Národní protidrogové centrály (NPC) Jakuba Frydrycha mu to nebude nic platné.

Drogy pro sebe

Neoprávněné přechovávání drog pro vlastní potřebu je nezákonné a postižitelné vždy: v malém množství podle zákona o přestupcích, v množství větším podle trestního zákoníku. Subjekty, které jsou oprávněny drogy přechovávat, definuje zákon (zdravotnická zařízení apod.)
(zdroj: Policie ČR)

"Zákon sice nezmiňuje samotné užívání drogy, logicky ale nemůže existovat užívání, kterému by nepředcházelo protiprávní jednání," vysvětlil Frydrych.

Policista by tak měl kuřáka podezřívat, že má "něco" u sebe, předvést ho na služebnu a zbytek drogy mu zabavit. Důkazem proti němu je ale už nedopalek. Následovat by měl toxikologický test a případ zamíří na obecní úřad, který přestupky řeší.

Frydrych si přeje více takových zákroků. Lidé se podle něj mylně domnívají, že zákon "menší množství" dovoluje. Už koncem března avizoval, že požádá policisty v terénu, aby se víc snažili a nyní uvedl, jak by to mohlo vypadat - kolegy chce pobídnout k větší razanci například semináři.

"Není to jednorázová akce ve velkém. Připravujeme metodiku, kterou je potřeba mezi policisty postupně rozšířit," uvedl.

Přestupek
a trest

Za malé množství jakékoliv drogy hrozí v přestupkovém řízení pokuta až 15 tisíc korun, za konopné drogy v množství větším než malém může být uložen trest odnětí svobody až na jeden rok.
(zdroj: Policie ČR)

Vede ho k tomu také fakt, že v Česku se ve srovnání s jinými evropskými státy řeší mnohem méně přestupků za držení malého množství omamných látek. "Je to ročně 800 až 1 200 případů. Uvádím srovnání s Rakouskem, které je nám legislativně podobné, a tam je to 15 tisíc," upřesnil šéf centrály, která se zaměřuje hlavně na "velké ryby" v obchodu s drogami.

Českou drogovou scénu označuje jako tzv. otevřenou vlivem společenské tolerance. "Přispívá to k devalvaci práva a to mi na tom vadí nejvíc. Navíc to zvyšuje pocit, že to je společensky přijatelné a že stát proti tomu nic nemá. Jenže kdyby proti tomu nic neměl, tak to není v trestním zákoníku," dodal.

Závažnější problém jsou opilé děti, říká lékář

Odborníci sice chápou frustraci, o které Frydrych mluví, k jeho řešení ale mají námitky. "Policie by se neměla vysloveně zaměřovat na tyto přestupky," míní Tomáš Zábranský z Centra adiktologie při Univerzitě Karlově.

Limity pro držení drog

Pouhým přestupkem, nikoli trestným činem, je držení méně než 1,5 gramu heroinu, gramu kokainu, dvou gramů pervitinu a až 15 gramů marihuany. Kolik jointů z toho lze připravit, záleží na náruživosti konzumenta. Běžnému uživateli vystačí řádově na pět desítek cigaret. (čtěte více o rozhodnutí vlády)

"Nemyslím si, že jejím úkolem je měnit společenskou atmosféru, má dbát obecně na dodržování zákonů," dodal s tím, že ani nelze souhlasit se samotným tvrzením, že je česká společnost vůči drogám tolerantní.

Mnohem větší problém vidí Zábranský například v tom, jak snadno se dostanou děti k alkoholu. "Společně s Dány vedeme v Evropě v opilství mezi dětmi a v našich obchodech a nálevnách je nezletilým alkohol vůbec nejdostupnější ze všech zemí EU," uvedl.

Psycholožka Tamara Cenková by policisty poslala spíše ke školám. "Ohledně drog by se měli spíš zaměřit na to, aby se neprodávaly u škol. Jestli chtějí být v tomto směru prospěšní, každý den by měli hlídat školy a jejich okolí policisté," uvedla Cenková, která pracuje v oblasti rodinných problémů.

Schvalujete, že policie důsledně půjde i po kuřácích marihuany, kteří u sebe mají jen malé množství drogy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 9. května 2010. Anketa je uzavřena.

NE
NE 11987
ANO
ANO 3484

Video