V důsledku volebního propadu strany KDU ČSL oznámil rezignaci její předseda Cyril Svoboda. (29. května 2010)

V důsledku volebního propadu strany KDU ČSL oznámil rezignaci její předseda Cyril Svoboda. (29. května 2010) | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Lidovci propouštějí, kvůli volbám nemají peníze na krajské kanceláře

  • 55
Prohrané volby nestály místo jen lidoveckého předsedu Cyrila Svobodu. Odcházejí desítky dalších lidí, strana je totiž ve finanční tísni a nemůže si dovolit například okresní a některé krajské tajemníky. Už k poslednímu květnu odešlo deset zaměstnanců ústřední kanceláře.

Strana má finanční potíže kvůli kampani, která ji stála čtyřicet milionů korun. Ty nyní musí KDU-ČSL splácet. "Svým závazkům dostojíme, do konce roku je splatíme, jak jsme si to již dopředu s bankovním ústavem nasmlouvali. Právě proto současná bolestná restrukturalizace," uvedl generální sekretář strany Pavel Hořava.

Konkrétně to znamená, že strana přestane některým krajům posílat peníze na platy tajemníků. Týká se to Libereckého, Ústeckého a Karlovarského kraje, kde lidovci získali nejméně hlasů. Kolik krajských tajemníků bude moci strana nakonec platit, nyní na ústředí vyčíslují.

Chtěli dělat asistenty poslanců, ale není komu

Podle šéfa KDU-ČSL v Plzeňském kraji a bývalého generálního sekretáře Petra Rybáře by návrh na úsporná opatření měli předložit i lidé, kteří budou na sjezdu kandidovat na místa předsedy a místopředsedů strany. "Bylo by velmi nerozumné ucházet se o ty pozice a nemít dobrou představu, jak z toho ven," míní Rybář.

Lídr jihomoravské KDU-ČSL a bývalý jihomoravský hejtman Stanislav JuránekO šetření mluví i další lidovci v krajích. Předseda jihomoravské KDU-ČSL, největší regionální organizace, Stanislav Juránek řekl, že z tamní kanceláře odejdou či už odešli lidé, kteří pro stranu pracovali na volební kampani. "Někteří z nich pomýšleli na to, že budou dělat třeba asistenty (poslancům), a není komu," uvedl Juránek.

Na jihu Moravy zůstane ve funkci krajský tajemník a brněnská tajemnice. Zda zůstanou tajemníci v dalších okresech, rozhodne krajské vedení v červnu.

Manažer bude pracovat z domova

Juránek nevyloučil spojování okresních kanceláří podobně, jako se to uskuteční v Pardubickém kraji. Pardubická kancelář se tam spojí s chrudimskou, svitavská s orlickoústeckou. "Je možné, že okresní manažer bude pracovat přes internet mimo kancelář a nebudeme platit nájmy," uvedl krajský místopředseda Radomil Kašpar. Chod krajské kanceláře není podle krajského předsedy Romana Línka ohrožen.

Jihočeští lidovci mají jednu zaměstnankyni, podle krajského šéfa Jaromíra Talíře se ji budou snažit udržet, a to i bez případného příspěvku z ústředí.

Finanční síla krajů se odvíjí i od toho, jak úspěšní byli lidovci v krajských volbách. Například na jihu Moravy získali 24 procent hlasů a 18 mandátů v zastupitelstvu. Pro stranu to znamená roční příspěvek 4,5 milionu korun. Podle Juránka to představuje velmi slušný finanční základ. "Spíš budeme muset zvážit, jak pomůžeme ostatním krajům," uvedl. Konkrétní částka podle něj dosud nepadla.

Volba nového vedení až na podzim?

Lidovci z regionů by chtěli sjezd, na němž by se volilo nové vedení, uspořádat až po prázdninách. Předsednictvo původně navrhlo sjezd svolat na 19. června, do té doby se ale podle krajských funkcionářů nedá stihnout najít nové tváře, které by KDU-ČSL vytáhly nahoru.

Jako jediný by sjezd uspořádal co nejdřív Petr Rybář z Plzeňské organizace, a to aby byl čas na přípravu podzimních senátních a komunálních voleb. První místopředseda lidovců v Pardubickém kraji Radomil Kašpar ale namítl: "Potřebujeme si věci vyříkat, obměna by měla být zásadní, a ta se přece neudělá během 14 dnů."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video