Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Lidé ze záchranky mají nově šanci na odchodné a na delší dovolenou

  • 9
Záchranáři mají velkou šanci, že budou nově dostávat odchodné, pokud v záchranné službě odpracovali alespoň 15 let. Navrhli to společně poslanci ze všech stran zastoupených ve Sněmovně. "Je to správný návrh. Záchranáři mají osmkrát až desetkrát víc výjezdů než třeba hasiči," řekl iDNES.cz předseda Asociace záchranných služeb Marek Slabý.

Základní výše odchodného má být jeden průměrný měsíční výdělek zaměstnance záchranky, který se po patnácti letech ve službě rozhodne odejít a je mu už více než padesát let. Za každý rok navíc by měl nárok na třetinu průměrného měsíčního výdělku, maximálně by ale mohl dostat šest platů za třicet let ve službě.

"Průměrný měsíční výdělek zaměstnance záchranky je teď okolo 27 tisíc korun, ale to zahrnuje přesčasy a služby o víkendech, to znamená dva víkendy v práci," uvedl šéf pražské záchranky a senátor za ODS Zdeněk Schwarz, který také vítá, že se poslanci rozhodli návrh na změnu zákoníku práce předložit.

"Chtěli bychom, aby ta věc prošla hladce, proto jsou pod návrhem podpisy jedenácti poslanců ze všech stran ve Sněmovně, není to tedy jen návrh vládní koalice," zdůraznil poslanec Jiří Štětina z Věcí veřejných. Návrh podpořili i například zdravotní experti ODS Boris Šťastný a Marek Šnajdr, ale i TOP 09, ČSSD a komunistů.

To, že se taková strategie vyplatí, ukázal návrh změny ústavy na omezení imunity poslanců a senátorů, který také společně předkládali vládní a opoziční poslanci a ve Sněmovně hladce prošel. (více zde)

Pokud parlament odchodné pro záchranáře schválí, mohlo by to podle odhadu autorů návrhu stát v prvním roce 50 milionů korun, pokud by se rozhodlo odejít ze služby více záchranářů najednou, kteří na to budou mít nárok. V dalších letech pak okolo 10 milionů korun. Odchodné by financovali zřizovatelé záchranek, tedy kraje.

"Možná by ještě poslanci mohli zvážit, zda by se ta částka vyplácela naráz, nebo rozložená jako výsluha do více splátek," míní šéf asociace záchranek Slabý. Jeho kolega Schwarz z pražské záchranné služby by ale peníze vyplatil lidem naráz a nechal na nich, ať se sami rozhodnou, jak s nimi naloží.

Záchranáři by mohli dostat i o týden delší dovolenou

Pokud bude návrh poslanců přijat, měli by také lidé pracující u záchranky nárok na delší dovolenou. Prodloužila by se jim ze standardních dvaceti dnů o pět dalších. "Dodatečnou dovolenou by měli využít na doléčení a rehabilitační procedury v lázních, podobně jako to dělají policisté," řekl iDNES.cz Štětina.

Návrh na zavedení odchodného se řešil už na podzim při schvalování zdravotní reformy. Tehdy se ale ještě do zákona nedostal, protože předkladatelé udělali formální chybu při načítání návrhu a ministr zdravotnictví Leoš Heger nechtěl riskovat, že kvůli tomu někdo zpochybní celý zákon o zdravotnické záchranné službě. Heger ale řekl, že zavedení odchodného má jeho podporu a že ji sám připraví. (více zde) Skupina poslanců ze všech stran to teď udělala za něj.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video