Lidé přežijí přistání na Marsu

  • 3
Lidé mohou přežít návštěvu planety Mars, domnívají se vědci. Vycházejí z pozorování americké sondy Mars Odyssey, která krouží po oběžné dráze Marsu. Z dat, jež poslala na Zemi, vyplývá, že radioaktivní záření kolem planety může lidem způsobit zdravotní problémy, není však smrtelné.

"Otázkou je doba, po kterou by byl člověk vystaven tomuto pro nás stále neznámému záření. Mise na Mars by totiž trvala nejméně tři roky," citovala Cara Zeitlina z Národního vesmírného biolékařského institutu internetová verze BBC, která o těchto poznatcích informovala jako první.

Podle Zeitlina pochází záření z celé galaxie a mohlo by vést k výskytu rakoviny, očnímu zákalu či poškození nervového systému.

"Otevírá to otázky o biologických vlivech radiace, na které nedokážeme odpovědět," uvedl.

Astronauti jsou tomuto záření vystaveni také během pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici, jeho dávka na Marsu je však dvojnásobná. Lidé na Zemi jsou proti těmto paprskům chráněni prostřednictvím magnetického pole Země, které působí jako obranný štít.

Z průzkumů sondy Mars Odyssey také vyplývá, že Mars zřejmě prochází obdobím klimatických změn. "Jednou z teorií je, že zde končí doba ledová," uvedl na internetových stránkách projektu William Feldman.

Přistání na Marsu však zatím zůstává hudbou budoucnosti. Další kroky závisí na osudu evropské sondy Express a jejího výsadkového modulu Beagle 2, který má na Marsu přistát 25. prosince. Začátkem příštího roku by se o to měly pokusit i dvě americké sondy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video