Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Lidé, kteří jsou v ČR nelegálně, se mohou bez postihu vrátit domů

  • 6
Od úterý 15. září mohou požádat o návrat do vlasti cizinci, kteří pobývají v Česku nelegálně. Letenku si mohou uhradit sami, nebo mohou vycestovat na náklady českého státu. V první fázi projektu dobrovolných návratů už Česko opustilo téměř dva tisíce cizinců.

"Kolik je v ČR nelegálně pobývajících cizinců nedokáže nikdo odhadnout," řekl už dříve ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman. Podle informací společnosti Člověk v tísni žije v Česku až 300 tisíc "ilegálů".

Nelegálně pobývající cizinci budou rozděleni do dvou skupin. V první budou lidé bez vlastních finančních prostředků, kterým ministerstvo uhradí letenku a ubytování na poslední noc před odletem. Čeká je ale delší zákaz pobytu v ČR než druhou skupinu. Do té budou zařazeni ti, kteří si letenku do vlasti zaplatí sami.

Obě skupiny se ale do Česka budou moci vrátit dříve než v případě, že by byl cizinec vyhoštěn. Délka zákazu se bude odvozovat od toho, jak dlouho zde neoprávněně pobýval. Pohybovat se může od jednoho měsíce do tří let.

"Ve většině případů se bude pravděpodobně jednat o cizince, kteří vinou hospodářské krize přišli o práci, byl jim zrušen legální pobyt a nemají finanční prostředky na návrat do své vlasti," informovala tisková mluvčí královéhradecké cizinecké policie.

Cizinecká policie v Praze už zaznamenala první případ, kdy se jí sama ozvala cizinka, která chtěla vyřešit svůj nelegální pobyt v Česku. Sama si zakoupila letenku a požadovala výjezdní příkaz. Cizinecká policie jí jej vydala, pobyt v ČR jí ale byl zakázán na deset let, protože žádala o návrat domů ještě před spuštěním projektu dobrovolných návratů pro nelegálně pobývající cizince.

Projekt pro cizince pobývající v Česku nelegálně potrvá do 15. prosince, podle Haišmana jde o ojedinělý projekt, který se nebude opakovat. Informační kampaň začala na konci července, ministerstvo za ni zaplatilo 1,5 milionu korun. K lidem, kteří jsou v Česku nelegálně, se informace dostaly prostřednictvím letáků v několika jazykových mutacích.

Projekt dobrovolných návratů funguje od poloviny února, má snížit riziko kriminality, které souvisí s nelegálním pobytem nezaměstnaných cizinců.

Dosud se do něj mohli hlásit jen cizinci, kteří mají v ČR legální pobyt. V první fázi, která začala v polovině února a skončila 24. července, dostávali cizinci do začátku 500 eur (v přepočtu zhruba 12 750 korun). O dobrovolný návrat v této fázi požádalo celkem 1 871 cizinců, z nichž 1 220 jich bylo z Mongolska, 287 z Uzbekistánu a 239 z Vietnamu. Náklady na první fázi projektu ministerstvo vyčíslilo na 60,2 milionu korun.

Do druhé fáze, která začala 27. července, se může přihlásit maximálně čtyři tisíce cizinců, kteří dostanou už jen 300 eur (v přepočtu zhruba 7 650 korun). Náklady na tuto část vyjdou podle ministerstva na 50,7 milionu korun.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video