ASANÁTOR: Likvidoval jsem mrtvé krávy i antilopu. Chuť na maso neztrácím - iDNES.cz

ASANÁTOR: Likvidoval jsem mrtvé krávy i antilopu. Chuť na maso neztrácím

  9:38
Ráno sedne do vozu a celý den sváží uhynulá zvířata k likvidaci do kafilerie. Nejčastěji telata a drůbež, nakládal však už i uhynulou antilopu či papouška. „Je potřeba hlavně silný žaludek a neštítit se,“ říká v rozhovoru pro projekt Lidé Česka asanátor Václav Vigner. Svého psa by prý do kafilerie neodvezl.
Asanátor Václav Vigner.

Asanátor Václav Vigner. | foto:  František Vlček, MAFRA

Z jakého rajónu a od jakých dodavatelů svážíte do kafilerie uhynulá zvířata?
Mám na starosti dva okresy: Rakovnicko a Kladensko. Do kafilerie v Podbořanech většinou svážíme materiál ze zemědělských družstev. S těmi má kafilerka dlouhodobě smlouvy. Někdy objedu i pětadvacet míst za den. Jezdím také k soukromníkům. Když jim nějaké zvíře uhyne, mají na nás kontakt, tak zavolají a přijedeme.

Lidé Česka

Seriál iDNES.cz

Lidé Česka

Zapomeňte na politiky, vrcholové sportovce, hvězdy showbyznysu a další celebrity. V Česku žilo k 1. lednu 2014 přesně 10 512 419 lidí a příběhy mnoha z nich jsou často zajímavější.

Portál iDNES.cz proto přináší seriál rozhovorů s mediálně neznámými lidmi. Pečlivě vytipoval reprezentanty sociálních či zájmových skupin napříč Českem a během roku zveřejní několik desítek rozhovorů, ve kterých zprostředkuje radosti i starosti zpovídaných.

Motto projektu zní:
Každý má co říci, na každém je něco zajímavého.

Projekt je inspirovaný cyklem slovenského deníku SME, který dohromady spojuje dva jiné nápady - motiv z fotografického projektu Humans of New York a motiv z knih výtvarníka Vladimíra 518 Kmeny a Kmeny 0 mapující osudy různých subkultur.

Máte zajímavý tip na dalšího hosta našeho seriálu?
Napište nám na na adresu: lideceska@idnes.cz

Která zvířata jsou pro vás na odvoz a likvidaci nejnáročnější?
Naložíme cokoliv, pokud to není zrovna slon. Velká zvířata jsou ale určitě náročnější.

Co odvážíte a likvidujete nejčastěji?
To je různé. Nejčastěji v kafilerii končí asi telata a vůbec hovězí. Obvykle také drůbeží. Prasata nejsou tak častá jako dříve, v Čechách už se jich nechová tolik.

Vybavíte si uhynulé zvíře, které jste odvážel, a které přitom v kafilerii běžně nekončí?
Antilopu losí z Lán, kde je podnik České zemědělské univerzity. Do kafilerie jsem párkrát vezl také různá neobvyklá zvířata, jako třeba chameleony nebo želvy. Jednou jsem vezl papouška ze Zooparku Zájezd u Buštěhradu, kde mají exotická zvířata. Zoopark od nás totiž potřebuje potvrzení o likvidaci, takže někdy zavolají a my jedeme nakládat. Většinou to je ale tak obsah jedné igelitové tašky. Kolega z Ústí má v rajonu přímo zoologickou zahradu, ale jezdí tam jen pro určitá zvířata. Často třeba jen pro zbytky z krmení.

Co v kafilerii končí kromě celých uhynulých zvířat?
Z marketů vozíme prošlé potraviny živočišného původu, často třeba uzeniny. Obchody mají povinnost vyhodit to k nám. Potřebují od nás totiž potvrzení, že to řádně zlikvidovaly. Dříve jsme jezdili také pro zbytky z jatek, ale v současnosti už ve svých okresech žádná jatka nemám.

Co je nejčastější příčinou smrti zvířat, která kafilerie likviduje?
To jsou všelijaké příčiny. Někdy si majitelé zažádají o pitvu, protože se neví, na co zvíře padlo. Ale většinou je to jasné. Třeba si zlomí nohu, něco si píchne do břicha nebo něco sežere a nafoukne se.

Jak se poté v kafilerii s mrtvými zvířaty naloží?
Všechno se to drtí v drtičce, pak se to vaří a vytváří se tak masokostní moučka. V drtičce jsou nože proti sobě. Kus se tam hodí a rozřeže se to na kaši. Projede to přes odstředivku a přes lis, aby se oddělil živočišný tuk. Dopodrobna tomu ale nerozumím. Já tam jen přivážím a vykládám materiál. Masokostní moučka se dřív přidávala do směsí na krmení třeba pro prasata. Používala se také jako hnojivo na pole, obsahuje totiž hodně fosforu a dusíku.

Liší se nějak zpracování podle toho, co je to za zvíře?
Je to jedno, vše končí v jedné drtičce, ať už to je srst nebo peří.

Spalují se některé zbytky?
Ne, u nás se nespaluje nic.

Jak se při manipulaci s uhynulými zvířaty bráníte proti riziku infekce?
Zásadní je neustálá důkladná hygiena. Montérky si měním klidně i třikrát za den. Roušku většinou nenosím, není to potřeba. Nejdůležitější jsou asi rukavice, protože se na to sahá. Už jsem se ale při práci i několikrát škrábnul a nic. Vyčistil jsem si tu ránu a žádný problém.

Václav Vigner

Narodil se v Podbořanech v roce 1981. Tam se rovněž vyučil opravářem zemědělských strojů. Po vojně nastoupil na pozici asanátora do společnosti VAPO v Podbořanech. Žije v Buškovicích nedaleko Podobřan s manželkou a dvěma syny.

Likvidoval jste někdy epidemii nákazy?
Ne, to jsme u nás naštěstí zatím řešit nemuseli.

Na kolik vyjde odvoz a likvidace zvířete?
To závisí na jeho váze. Účtujeme 9,40 Kč za kilo. Takže hovězí kus vyjde třeba až na šest tisíc. Cena zahrnuje dopravu i likvidaci zvířete. Nejmenší zvíře, které jsem odvážel, byl asi ten papoušek. Bohužel jsem psal účtenku asi jenom na jedno deka. Ale psát se to musí vždy.

Stává se, že se chovatelé snaží ušetřit a zbavují se pošlých kusů sami?
S tím jsem se ještě nesetkal. Zemědělská družstva a chovatelé musí prokázat veterině, že uhynulé kusy dali zlikvidovat nám.

Při nakládání uhynulých zvířat na vůz a poté v kafilerii vás zřejmě obtěžuje zápach. Za jak dlouho si na něj člověk zvykne?
Mně to třeba ani ze začátku nedělalo žádné problémy, protože tam pracoval můj otec a navíc jsem vyrůstal na vesnici. Kolem kafilerie jsem se pohyboval od malička. Ale někteří kolegové, kteří tam přišli a neznali to, tak měli zpočátku problémy. Člověk si ale nakonec zvykne na všechno. Takže zápach cítím, ale nevadí mi, nezvedá se mi z toho žaludek.

K práci asanátora jste se tedy dostal přes svého tatínka?
Ano. V dětství jsem za ním jezdil. Třeba o prázdninách jsem tam býval na dílně, abych si mohl něco vydělat. Pak jsem se sice vyučil opravářem zemědělských strojů, ale to jsem nikdy nedělal. Z vyučení jsem šel hned na vojnu a z vojny do kafilerie. Už to dělám čtrnáct let. Na vesnici jsem byl s mrtvými zvířaty stále ve styku, takže mi to vůbec nedělalo problém. Když to byl jeho osud, tak to tak je.

Myslíte, že vaše děti budou pokračovat ve šlépějích tatínka a dědečka?
Mám dva kluky. A upřímně řečeno, doufám, že v tom pokračovat nebudou. Rád bych, aby byli študovaní.

Jaká kvalifikace je potřeba na tuto práci?
Kdysi snad existoval učební obor - ras, který se zabýval likvidací zvířat. Dnes už to může dělat kdokoli.

Úplně kdokoli zřejmě ne. Jaké předpoklady pro tuto práci podle vás člověk potřebuje?
Silný žaludek a neštítit se. Svaly dnes už ani nejsou nutné, na zvedání a nakládání zvířete máme mechaniku. Dřív to bylo těžší, když nebyly navijáky takhle silné. Třeba vnitřnosti na jatkách se musely nakládat ručně. A že to bylo nějakých vnitřností. Teď je to všechno ve speciálních popelnicích a máme na to nakladač.

Pracují v kafilerii i ženy?
Ano na podniku je jich řada, ale nakládat uhynulá zvířata jezdí jen chlapi. Šoférů je asi osm. V provozu pracuje asi dvacet lidí. I s kancelářskými pracovníky je nás asi pětačtyřicet.

Další rozhovory:

Lidé Česka

Nepropásněte ani jeden díl, objednejte si zasílání avíz na nová pokračování seriálu do e-mailu ZDE. 

Minulý díl:
DĚTSKÝ ONKOLOG: O smrti s dětmi moc nemluvíme, pochopí ji až v 10 letech

Jsou nějaká období „bohatší“ na uhynulá zvířata?
Nejslabší je asi podzim. Naopak častěji hynou teď na konci zimy, kdy se přehání dobytek ze stájí na pastviny a poté zase z pastvin na stáje. V těchto obdobích se počty zvedají. Na podzim toho také méně vozíme z marketů. Je to před svátky, kdy obchody hodně prodávají.

Jak se vaše práce liší v létě, když je parno?
Léto je náročnější, protože vše mnohem více spěchá. Když se nahlásí uhynulé zvíře, snažíme se to sklidit hned ten den, pokud možno okamžitě. Když si to totiž necháme na další den, tak je to už dost nepříjemné. Vlastně pak nakládáte polorozpadlé zvíře. Zima je nejideálnější, protože se nemusí tak pospíchat. Můžeme si to nechat třeba i na druhý den. Ale limit je stále stejný - do čtyřiadvaceti hodin od nahlášení to musíme odvézt. Snažíme se limit dodržovat, protože je to tak v zákoně. Výjimečně se ale bohužel stane, že se to časově nestihne. Ještě nikdy však nebyl žádný problém, nikdo si nestěžoval.

Musí se zjišťovat příčiny uhynutí zvířete?
Pokud si majitel vyžádá pitvu, tak ano, ale jinak se to nezjišťuje. Když je žádanka na pitvu, tak pověříme našeho podnikového veterináře, který ji provede.

Jak často lidé do kafilerie nechávají odvážet své domácí mazlíčky?
Spíše zřídka. Většinou si je lidé někde zakopou sami. Co se týče úhynu psa, tak když se někdo ozve, jsou to většinou starší lidé, kteří nemají pozemek nebo sílu si ho zakopat. Je to ale spíš výjimka, tak jednou, dvakrát za měsíc. Pejsky a kočky lidé spíše dávají k veterináři na utracení. My pak máme u veterinářů svozová místa, kde je nakládáme. Pak to jde všechno také do kafilerie.

Radost, strach a život

odpovídají všichni hosté projektu

Co vám dělá v životě radost?
Rodina. Mám pětiletého a dvouletého syna.

Z čeho máte největší strach?
Že o ně přijdu. Pro mě se vše točí kolem rodiny. Ta je pro mě to nejdůležitější.

Jak se vám v Česku žije?
Tak průměrně. Mohlo by být lépe. Ale i hůře.

Je na zakopání zvířete třeba nějaké povolení?
Psi, kočky a snad i koně se zakopat mohou. Ale musí to být na vlastním pozemku.

Vy sám máte nějakého domácího mazlíčka?
Mám vlčandu.

Aniž bych chtěla přivolávat něco zlého, přemýšlel jste někdy, jak byste se ní naložil, kdyby uhynula?
Do kafilerky bych jí rozhodně nedal. Zakopal bych si ji na svém pozemku.

Kdo řeší zvířata sražená na silnicích?
Většinou to nahlašuje policie nebo silničáři, ale potom je často problém s placením. Oni to nahlásí a tím to pro ně hasne. My to bohužel musíme po tom nahlášení odvézt, ale často nám za to nikdo nezaplatí.

Jíte maso?
Jím. V práci jsou pro mě zvířata materiál, takže chuť k jídlu mi práce nekazí, už jsem si zvykl. Ale uzeniny rád nemám. Možná kvůli tomu, že je prošlé často odvážíme do kafilerie.

V čem je pro vás vaše práce zajímavá?
Je to prostě práce. Ale baví mě jezdit po kraji. Jinak je to ale vlastně takové nudné zaměstnání. Co vám povědí ti, co jsou na autě? Nic. Ale aspoň nestraší. Vozit mrtvé lidi by bylo horší. Člověk je každý jiný, zato zvířata jsou stále stejná. Na potkání se většinou nechlubím, že jsem asanátor. Říkám prostě, že vozím zvířátka.

Projekt iDNES.cz Lidé Česka: přečtěte si další rozhovory

Lidé Česka
Rozstřel: Andrej Babiš - Include | (2:15) | video: iDNES.tv

Jsem chcimír, trumpista a chci se stát zase premiérem, řekl v Rozstřelu Babiš

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Nemovitosti zdaňte víc, práci naopak méně, navrhují ekonomové

Výrazně vyšší daň pro pozemky, ochrana chudých vlastníků i motivace víc stavět. Ekonomové z výzkumné organizace PAQ Research přišli s návrhem, jak změnit danění nemovitostí. Nelíbí se jim, že do...

3. dubna 2025

Vyšetřovatelka kauzy Motol se velkých jmen nebojí. Dostala Ratha i Dbalého

Premium

Šebková a Ševcovic - jména dvou policistů, kterým se nechcete dostat do rukou. Plukovnici Janě Šebkové a jejímu kolegovi Pavlu Ševcovicovi z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Právě...

3. dubna 2025

Velikonoce se prodraží, se zlevněním vajec se nedá počítat ani v budoucnu. Naopak

Premium

Vejce, jejichž spotřeba na velikonoční pečení a barvení prudce narůstá, stojí aktuálně beze slev mezi sedmi a osmi korunami za kus. Většina domácností, jak dokazují i statistiky, si je ale kupuje...

3. dubna 2025

Natrénujte k přijímačkám ještě geometrii. Úspěch se rýsuje s každým testem

Premium

Bývá spíš tou méně oblíbenou částí matematiky, ale neprávem. Bez geometrie, ač se to nezdá, bychom v dnešním světě žili jen těžko. Bez ní nelze postavit dům, navrhnout nový vůz ani obyčejnou židli....

3. dubna 2025

Šest set násilných trestných činů denně. Němci hlásí nárůst nejen sexuálních útoků

Premium

V německých ulicích přestává být bezpečno a statistiky vypadají čím dál více znepokojivě. Oficiálně zveřejněná čísla o kriminalitě za loňský rok naznačují, že výrazně přibylo násilných útoků,...

3. dubna 2025

Trump zavádí reciproční cla pro celý svět, dovoz z Evropy se prodraží o 20 procent

Americký prezident Donald Trump zavádí reciproční cla na země „celého světa“. Zdůvodnil to potřebou nakopnout domácí průmysl a posílit vnitřní trh ve Spojených státech. Dovoz z Evropské unie se...

2. dubna 2025  22:11,  aktualizováno  23:15

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Trumpova popularita poklesla, je nejmenší od inaugurace. Američany znejistěla cla

Obliba amerického prezidenta Donalda Trumpa poklesla na 43 procent, což je to nejméně od jeho lednového návratu do Bílého domu, protože Američané znejistěli kvůli zavádění cel a zacházení Trumpovy...

2. dubna 2025  23:02

Ruští agenti se snažili uplatit voliče 200 miliony eur, říká Moldavsko

Ruští agenti v loňském roce vynaložili na snahu koupit hlasy voličů zhruba 200 milionů eur (téměř 5 miliard korun). Snažili se získat hlasy v moldavských prezidentských volbách a referendu o EU. Ve...

2. dubna 2025

Rozpočet ministerstva zahraničí vyroste o 500 milionů. Zabezpečí ambasády

Rozpočet ministerstva zahraničí (MZV) na letošní rok se navýší o 500 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy. Peníze mají zamířit především na zajištění kybernetické i fyzické bezpečnosti...

2. dubna 2025  22:34

Americké volby nejsou pro chudé. Sto nejbohatších rodin utrácelo a ukázalo vliv

Do loňských amerických prezidentských a kongresových voleb, po nichž se Donald Trump vrátil do Bílého domu a jeho republikáni ovládli Senát i Sněmovnu reprezentantů, rekordně přispívali miliardáři....

2. dubna 2025  22:01

Izrael rozšiřuje operace v Pásmu Gazy. Hlad a genocida, zní z OSN

Rada OSN pro lidská práva ve středu schválila usnesení, ve kterém kritizuje Izrael za přerušení příměří v Pásmu Gazy, za tamější stav a připomíná mu slib, že předejde genocidě. Mezi čtveřicí zemí,...

2. dubna 2025  19:55,  aktualizováno  21:55

Nové přešlapy poradce Waltze: k vládní práci používal Gmail i další chaty na Signalu

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Mike Waltz a další členové Národní bezpečnostní rady Bílého domu používali své osobní účty v e-mailové službě Gmail ke komunikaci o...

2. dubna 2025  15:10,  aktualizováno  21:53