Ministr vnitra Jan Kubice

Ministr vnitra Jan Kubice | foto: Karel Pešek, MF DNES

Kubice a Lessy zadali prověření možného úniku informací o Parkanové

  • 122
Ministr vnitra Jan Kubice poslal inspekci bezpečnostních sborů podnět, aby prověřila možný únik informací při žádosti o vydání poslankyně Vlasty Parkanové. Její jméno se v médiích objevilo dříve, než o jejím vydání věděla šéfka Sněmovny Miroslava Němcová. Záležitostí se zabývá na popud policejního prezidenta Petra Lessyho také policejní kontrolní úřad.

"Dostali jsme oficiální podnět ze strany pana ministra vnitra k tomu, abychom konali ve věci úniku jména paní poslankyně Parkanové," řekla iDNES.cz mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Radka Sandorová.

"Pan ministr požádal o prošetření možných úniků informací," potvrdil Vladimír Řepka z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Podezřením z úniku informace se policie zabývá i uvnitř vlastních útvarů. "Policejní prezident rozhodl o tom, že nechá prověřit informace, které se objevily v médiích Úřadem vnitřní kontroly. Ten buď vyvrátí, nebo potvrdí, že únik informací byl od policie," uvedla mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.

Policejní prezident Petr Lessy

Na to, že se v médiích objevily informace, které by tam oficiálně být neměly, upozornila dopoledne předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová kvůli zprávě o tom, že protikorupční policejní útvar bude žádat Sněmovnu o vydání její místopředsedkyně, poslankyně za TOP 09 Vlasty Parkanové.

"Informovali mě, že v průběhu odpoledne doručí do Sněmovny žádost o vydání dalšího poslance. Odmítli sdělit, o koho se jedná," uvedla ve středu dopoledne Němcová. "Pokud se potvrdí zpráva médií, že se jedná o Vlastu Parkanovou, tak jde o další únik informací od policie a budu žádat vyšetření a potrestání," dodala Němcová.

Mohl být porušen trestní řád, vyšetřování ale není ohroženo

Zpráva se odpoledne potvrdila a policie předala žádost o zbavení imunity sněmovnímu mandátovému a imunitnímu výboru. Žádost souvisí s vyšetřováním nákupu letounů CASA. Parkanová krok policie označila za absurdní (více o tom, proč policisté chtějí Parkanovou stíhat, čtěte zde).

Situace, kdy někdo vyzradí informaci jen pár hodin před jejím oficiálním potvrzením, podle Kopecké může mařit vyšetřování. "Pokud informace unikly dříve, než měly, protiprávní jednání bylo naplněno," míní Kopecká.

"Pokud si dozorový státní zástupce vyhradil komentář a rozhodl, že se informace budou poskytovat jen v rozsahu, v jakém byly poskytnuty paní Němcové, než bude oficiální žádost doručena do Poslanecké sněmovny, tak sdělením této informace porušuje minimálně trestní řád," vysvětlila Kopecká. Pachateli by hrozila přinejmenším pokuta.

"Je velice nepříjemné, že se paní předsedkyně Poslanecké sněmovny tuto informaci dozvěděla dříve z médií než oficiálně. Uveřejnění této informace však nemá vliv na průběh trestního řízení. Její zveřejnění jej nenaruší. Nicméně tím neobhajuji to, že se tato informace od nějakého zdroje objevila," řekl iDNES.cz mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Lessy bude chtít závěry zjišťování co nejdřív

Policejní útvar vnitřní kontroly má na prověření celé věci šedesátidenní lhůtu. "Nicméně já si myslím, že pan policejní prezident bude chtít výsledky co nejdříve. Předpokládám tedy, že práce bude trvat v řádech týdnů," dodala Kopecká s tím, že bude záležet samozřejmě na tom, co všechno budou muset kontroloři zjišťovat a jak problematické bude se k informacím dostat.

V poslední době nejde o jediný případ podezření na únik informací. Ten se potvrdil v kauze kolem poslance a exhejtmana Davida Ratha. Kvůli vynesení fotek z databáze Vězeňské služby zatkla Generální inspekce bezpečnostních sborů dva muže. Fotky bulváru prodal praporčík Vězeňské služby. Do věci je zapleten i jeden zaměstnanec Vězeňské služby. Prvnímu hrozí až pětiletý trest, druhému dva roky vězení (více o úniku informací z Vězeňské služby čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video