Lenin slaví 140. narozeniny. Rusy ale zajímá čím dál méně - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lenin slaví 140. narozeniny. Rusy ale zajímá čím dál méně

  12:50
V mauzoleu na Rudém náměstí stále sní svůj sen o diktatuře proletariátu Vladimír Iljič Lenin. Vůdce bolševické revoluce se narodil přesně před 140 lety, ale většinu Rusů Lenin zajímá čím dál méně.
Ruští komunisté čekají ve frontě před Leninovým mauzoleem. (22. dubna 2010)

Ruští komunisté čekají ve frontě před Leninovým mauzoleem. (22. dubna 2010) | foto: AP

Na Rudém náměstí se sešly stovky ruských komunistů, aby u mramorové hrobky bolševického revolucionáře položily květiny.

Mladé Rusy Vladimír Iljič většinou nezajímá a zbytek populace na Leninův odkaz hledí s čím dál větší skepsí. Revolucionáře, který se zhlížel v násilí, dnes uznává pouhá třetina Rusů. Vyplývá to z výzkumu uveřejněného agenturou ITAR-TASS.

Více než polovina Rusů si myslí, že za dalších padesát let bude jméno Vladimír Iljič Lenin známé jenom historikům. Zbytek populace zastává názor, že jeho jméno nezapadne, ale Leninův odkaz nebude mít další pokračovatele.

Pouhá desetina respondentů odpověděla, že je jim postava Lenina sympatická. Na druhou stranu stejný počet lidí označil Lenina za tyrana, který se snažil změnit Rusko násilím. Padesát procent Rusů si myslí, že Leninovy myšlenky byly zneužity jeho následovníky.

Ruská veřejnost také řeší, co s Leninovou nabalzamovanou mrtvolou. Stále častěji zaznívají hlasy, že by Lenin měl být po 86 letech konečně pochován.

Ruští komunisté čekají ve frontě před Leninovým mauzoleem na Rudém náměstí v Moskvě (22. dubna 2010)Ruští komunisté slaví 140. narozeniny V.I. Lenina na Rudém náměstí v Moskvě (22. dubna 2010)

Podle šéfa organizace Memorial Jana Račinského by Lenin měl být pohřben, ale ne podle pravoslavného ritu. "Lenin byl nejen ateista, ale i nepřítel jakéhokoliv náboženství," řekl pro server Voice of Russia Račinsky.

Naopak profesor Alexandr Djukov si myslí, že Lenin by měl zůstat v mauzoleu. "Věřím, že by Lenin měl zůstat, kde je, a že všechny ulice a továrny, které získaly svá jména v éře SSSR, by si je měly uchovat. To je aspoň základní respekt k naší minulosti," řekl Djukov. (více o debatě kolem pohřbu Lenina čtěte zde)

Pro Sergeje Solovjova je Lenin především dobrý obchod. Holohlavý muž s bradkou se živí jako dvojník revolucionáře, za fotografii s ním na Rudém náměstí zaplatíte 20 dolarů. O takovém příjmu si jako automechanik mohl nechat jenom zdát, píše server Russia Today.

Profesionální revolucionář

Kdo byl vlastně Vladimír Iljič Uljanov, jehož 140. výročí narození si Rusko připomíná? Profesionální revolucionář motivovaný osobní pomstou a fascinovaný násilím, ale i neúnavný organizátor a vzdělaný spiklenec, kterému se shodou náhod podařilo otočit kolo dějin.

Narodil se 22. dubna v roce 1870 v městě Simbirsk (pozdější Uljanovsk) ležícím na řece Volze. Budoucí revolucionář v dětství rozhodně nestrádal, narodil se do bohaté a vzdělané rodiny, která byla z hlediska carských úřadů etnicky smíšená - Vladimírovi v žilách kolovala německá, židovská, kalmycká i švédská krev. Otec byl vysoce postaveným školním inspektorem a své děti pokrokově vychovával.

Návštěvníci si v Kyjevě prohlížejí výstavu o LeninoviNávštěvníci si v Kyjevě prohlížejí výstavu o Leninovi

Po otcově smrti vývoj mladého Uljanova ovlivnila poprava staršího bratra Alexandra za účast na atentátu na cara. Ve stínu rodinné tragédie se vztek budoucího revolucionáře obrátil proti carskému systému a za celou jeho politickou činností lze rozeznat motiv pomsty za smrt bratra.

Jako bratr teroristy a začínající politický aktivista byl vyloučen ze studia práv na univerzitě v Kazani. Na právnický diplom dosáhl v roce 1891 na petrohradské univerzitě, ale právničině se nikdy nevěnoval. Stal se profesionálním revolucionářem a živobytí mu zajistila penze po otci.

V roce 1895 byl za svoji politickou činnost poslán na tři roky na Sibiř, kde se oženil s Naděždou Krupskou. Po návratu z vyhnanství se na devatenáct let uchýlil do zahraničního exilu. V Paříži, Londýně, Německu a Švýcarsku promýšlel, jak aplikovat marxismus na ruskou zaostalou společnost.

Leninovy ženy

V roce 1898 se Lenin oženil s devětadvacetiletou Naděždou Krupskou. Revolucionářka a organizátorka sovětského školství Lenina přežila o patnáct let. Pozdější vůdce SSSR Nikita Chruščov tvrdil, že ji otrávil Stalin dortem k 70. narozeninám. Tématem spekulací je vztah Lenina a Inessy Armandové. Pohledná francouzská revolucionářka se s Leninem potkala v roce 1908 v Paříži a s Leninem a Krupskou nějaký čas žila v Galícii. Po bolševické revoluci se v sovětském Rusku zasazovala za rovnost žen. Zemřela v roce 1920 na choleru.

zdroj: wikipedia.org

Návštěvníci si v Kyjevě prohlížejí výstavu o LeninoviLeninovo sako na výstavě v Kyjevě
Spisy prosycené vojenskými povely

Z myšlenek marxismu si bral, co se mu hodilo. Zavrhl parlamentarismus a jakýkoliv reformismus sociální demokracie. Opojen představou násilné revoluce se upnul k ideálu diktatury, která podle něj byla jako jediný systém schopná na světě nastolit dokonalý řád.

V práci Stát a revoluce věštil zánik státu jako organizovaného násilí a zrod nového řádu organizované společnosti. Byla to však právě bolševická diktatura, která začala cíleně organizovat násilí vůči vlastnímu obyvatelstvu v do té doby nevídaném rozsahu.

Leninovy spisy se hemží vojenskou terminologií. Obdivovatel násilí dospěl k názoru, že proletariát revoluci sám provést nedokáže a do jeho čela se musí postavit centrálně organizovaná a disciplinovaná skupina profesionálních revolucionářů. Tou se stala bolševická strana, kterou Lenin založil v roce 1912 v Praze.

Leninova mluva je prosáknuta minulostí vojenského a šlechtického carství. ...Všechno toto názvosloví napovídá, že veliký bojovník za netřídní společnost je zatížen myšlením carského absolutismu.

český historik Jan Slavík, 1935

Trockij, Lenin a Kameněv v roce 1919

Trockij, Lenin a Kameněv v roce 1919

Velká říjnová revoluce? Lidé si jí ani nevšimli

Po svržení cara v březnu 1917 se Lenin rozhodl vrátit ze Švýcarska do Ruska. Leninovu cestu v zapečetěném vlaku zorganizovalo Německo, které si od přítomnosti profesionálního revolucionáře v Rusku slibovalo rozvrat ruského vojska na východní frontě. Plán sice vyšel, ale později se obrátil proti svému strůjci – němečtí vojáci se z ruského zajetí vraceli nakažení bolševismem a zažehli plamen revoluce i v Německu.

Lenin po příjezdu do Petrohradu představil své známé Dubnové teze, jejichž ústředním bodem bylo heslo Všechnu moc sovětům! V červenci sice musel znovu uprchnout do Finska, ale ihned začal plánovat násilnou revoluci. Bolševici financovaní Německem postupně získávali kontrolu nad řadou důležitých sovětů.

Velká říjnová socialistická revoluce 7. listopadu 1917 byla v podstatě jen nenápadným pučem, během kterého rudí gardisté obsadili sídlo vlády v Petrohradu bráněné jen hrstkou kadetů a ženským praporem. Ve městě normálně fungovala doprava a většina obyvatel Petrohradu si ani nevšimla, že v jejich městě právě začíná nová etapa v dějinách Ruska.

Rudý teror

Po úspěšném puči se Lenin ujal vlády jako hlava Rady lidových komisařů. V březnu 1918 bolševici vystoupili z první světové války podepsáním Brestlitevského míru s Německem. Znárodnili půdu i velké podniky a rozpoutali rudý teror, kterým se vypořádali s opozicí.

Na obranu bolševického zřízení založil Lenin obávanou tajnou policii. Čeka se stala nástrojem organizovaného teroru nejen proti představitelům buržoazie ale i každému, kdo novému režimu oponoval. V rámci rudého teroru byla zavražděna i carská rodina.

V roce 1920 bolševici zvítězili v občanské válce, ale Lenin byl v zemi zpustošené konfliktem, hladomorem, rudým terorem a válečným hospodářstvím nucen v rámci Nové ekonomické politiky (NEP) částečně znovu povolit soukromé podnikání. Stalin poté, co se dostal k moci, NEP opět zrušil.

Atentáty na Lenina

První pokus o atentát přežil Lenin v lednu 1918 v Petrohradě. Atentátníci zahájili palbu na jeho auto, kde seděl spolu s švýcarským socialistou Fritzem Plattenem. Lenina kulky nezasáhly, protože ho Platten strhl k zemi. Podruhé se Lenina pokusila zastřelit Fanni Kaplanová v srpnu 1918. Atentátnice přistoupila k Leninově autu, zavolala na něj a když se otočil, třikrát vystřelila. Kulky Lenina zasáhly do ramena a čelisti. Vůdce bolševiků atentát přežil, ale následky nejspíše přispěly k pozdějším záchvatům mrtvice.

Posmrtná maska Naděždy Krupské, ženy V.I. Lenina - Zatímco jeho obličej znaly miliony... Posmrtná maska V.I. Lenina

Pozor na Stalina

Leninovo nasazení jako šéfa Rady lidových komisařů bylo neúnavné, denně pracoval i šestnáct hodin v kuse. Nikdy se ale zcela nezotavil z atentátu spáchaného Kaplanovou a v květnu 1920 utrpěl první záchvat mrtvice. Po půl roce následoval další záchvat. Ochrnula mu pravá půlka těla a Lenin se stáhl z politiky.

Prostřednictvím dopisu nadiktovaného manželce Naděždě varoval před koncentrací moci v Stalinových rukou. Budoucí diktátor ale nedopustil, aby paralyzovaný vůdce bolševické revoluce ohrozil jeho mocenský vzestup.

Poslední záchvat mrtvice zanechal Lenina němého a upoutaného na postel. Konec nastal 21. ledna 1924 v 18:50.

V následujících čtyřech dnech se Leninovi přišlo poklonit 900 tisíc Rusů. Petrohrad, kde se Leninovi podařilo uskutečnit převrat, byl přejmenován na Leningrad.

Tělo vůdce bolševické revoluce bylo nabalzamováno a vystaveno v mauzoleu v Moskvě. V hrobce z rudé žuly sní Vladimír Iljič Uljanov svůj sen o vítězství proletariátu již 86 let.

MAUZOLEUM

Lenin v mauzoleu

Původně bylo Leninovo tělo balzamováno jen na kratší čas, ale zejména Stalin odhadl potenciál kultu leninismu. Vůdce revoluce, který chtěl být normálně pohřben, se už z mauzolea na Rudém náměstí nedostal. Výjimkou byly jen válečné roky 1941–45, kdy ho Sověti odvezli před hrozící nacistickou armádou na Sibiř.

V roce 1953 Lenina v mauzoleu doplnilo tělo jeho nástupce Josifa Stalina. Ten byl však po necelých osmi letech v průběhu destalinizace odstraněn a pohřben za zdmi Kremlu.

Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Policisté zablokovali platformu s dětskou pornografií. Jednu z největších na světě

Policisté z více než 30 zemí světa odhalili a zablokovali velkou internetovou platformu na sdílení dětské pornografie. V souvislosti s tím zadrželi 79 lidí, informovaly ve středu bavorská zemská...

2. dubna 2025  16:01

Velký bratr a tvrdá disciplína. Unikly dokumenty, jak fungují bruselští lidovci

Evropská lidová strana je dlouhodobě nejsilnější bruselskou frakcí. A nejen proto, že je nejpočetnější. Svou pozici si udržuje i díky manuálu, který drží jednotlivé europoslance v až armádní kázni....

2. dubna 2025  15:57

Sorry, Praho, doma je doma, říká Rakušan. Chce vést STAN ve středních Čechách

Ministr vnitra a předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan upřednostnil své střední Čechy před Prahou, kterou také zvažoval jako místo, kde by mohl na podzim kandidovat volbách do Sněmovny....

2. dubna 2025  15:55

Na železničním přejezdu v Olomouci vykolejil vlak, dvě cestující jsou zraněné

Na železničním přejezdu v Olomouci vykolejil před polednem motorový osobní vlak, zřejmě kvůli technické závadě. Zranily se při tom dvě cestující. Provoz vlaků na regionální trati byl v úseku mezi...

2. dubna 2025  12:44,  aktualizováno  15:27

Obvinění v kauze Motol zůstanou ve vazbě, soud zamítl jejich stížnosti

Pražský městský soud zamítl stížnosti proti vazbě u dvou obviněných v korupční kauze motolské nemocnice. Ve vazbě je bývalý ředitel nemocnice Miloslav Ludvík, jeho exnáměstek Pavel Budinský, advokát...

2. dubna 2025  15:21

Američané se připravují na Trumpova cla. Prodej nových aut vzrostl

Ve Spojených státech vzrostl prodej nových aut, v prvním čtvrtletí meziročně o 4,8 procenta na 3,91 milionu. Američané nakupovali zejména pick-upy a sportovně-užitková vozidla, informovala s odkazem...

2. dubna 2025  15:20

Další přešlap. Trumpův poradce Waltz používal k vládní komunikaci Gmail

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Mike Waltz a další členové Národní bezpečnostní rady Bílého domu používali své osobní účty v e-mailové službě Gmail ke komunikaci o...

2. dubna 2025  15:10

Odvětví potřebuje stabilitu, říká šéf automobilové Magny. Cla odnesou zákazníci

Obavy z celní politiky prezidenta Donalda Trumpa, která zasáhla celý severoamerický automobilový průmysl, má i kanadský výrobce autodílů Magna International, který se ve svém oboru řadí mezi ty vůbec...

2. dubna 2025  15:01

V Krkonoších zabila rolba zaměstnance skiareálu. Dělal posezonní práce

Dnes odpoledne zemřel pod rolbou v krkonošských Janských Lázních muž. Horští záchranáři i zdravotníci už pouze zjistili, že mu není pomoci. Do horského střediska letěl vrtulník, ale následně ho...

2. dubna 2025  14:57

Hasiči pomáhali srně ze skruže. Pro zvířata jsou častou pastí, chytil se i orel

Na pomoc srnce uvězněné v betonové skruži vyjížděli v úterý večer vysokomýtští hasiči. Zvíře se po pádu dovnitř nedokázalo z přibližně dvoumetrové hloubky samo dostat ven. K události došlo v obci...

2. dubna 2025  14:47

Volby 2025: „Vlastenci“ s SPD by společně se Stačilo! a Motoristy dostali kolem 20 %

Volby by vyhrálo hnutí ANO se ziskem 35,8 procenta hlasů a SPOLU by mělo 20,9 procenta, ukazuje březnový model agentury Ipsos. SPD s podporou Svobodných, PRO a Trikolory by podpořilo 9,8 procenta...

2. dubna 2025  14:40

Šichtařová s Pikorou ve Sněmovně? Setkání se nebojím, tvrdí ekonomka

Lídryně Svobodných do nadcházejících voleb Markéta Šichtařová uvedla, že se při případném zvolení do Sněmovny nebojí setkání se svým manželem Vladimírem Pikorou, který kandiduje za Motoristy. V létě...

2. dubna 2025  14:34